VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Honzárek: Živnostníkům kompenzaci zákon nepřizná

Havlíčkův Brod – Živnostníkům v Ledečské a Žižkově ulici v Havlíčkově Brodě komplikují život dopravní uzavírky.

30.5.2014
SDÍLEJ:

Libor Honzárek.Foto: Deník/Jaromír Kulhánek

Ve velkém totiž přicházejí o klienty. Včera jsme o tom informovali naše čtenáře a dnes, jak jsme slíbili, přinášíme stanovisko havlíčkobrodského resortního radního Libora Honzárka.

Provozovatele čerpací stanice, který kvůli úplné uzavírce překopané Ledečské ulice přichází o zákazníky by, stejně jako nás, zajímalo, proč nelze v místě výstavby kruhového objezdu zřídit provizorní komunikaci?

V místě vznikající okružní křižovatky vede množství  inženýrských sítí, které by musely být před zprovozněním provizorní panelové komunikace zabezpečeny. Také  náklady na vybudování náhradní komunikace byly vyhodnoceny, a to vzhledem ke krátké lhůtě uzávěry potřebné pro výstavbu kruhového objezdu,  jako nerentabilní.   Navíc nedaleká souběžná Rozkošská ulice je dle posouzení dopravních odborníků schopna s dostatečnou rezervou absorbovat zatížení způsobené  přesunem dopravy z Ledečské ulice.

Dá se počítat s tím, že dodavatelé dokončí všechny dopravní stavby, které dnes ve městě probíhají, dřív? Ulevilo by se řidičům i živnostníkům.

Chtěl bych připomenout, že hlavní dopravní stavby  havlíčkobrodská radnice neřídí.   Investorem oprav na silnici I/38, tedy v ulicích  Lidická a Masarykova, je ředitelství Silnic a dálnic ČR.  Stát zajistil projektovou dokumentaci, organizoval výběr zhotovitele, stavbu platí, dozoruje a vyhodnocuje.  Podobná situace platí i v případě Žižkovy ulice, kde je generálním investorem Kraj Vysočina. Ten si zhotovitele vybral, podepsal s ním smlouvu, řešil termíny zahájení a dokončení, včetně sankcí za jejich nedodržení. Objektivně je však třeba konstatovat, že se jedná o komplikované stavby s mnoha vlastníky inženýrských sítí. Zajistit logistiku a návaznost jednotlivých profesí je v těchto případech poměrně složité i vzhledem k nepředvídatelnosti podloží nebo počasí.  V případě Žižkovy ulice je město přidruženým investorem, který si za svoje peníze zajišťuje pouze vybudování chodníků, veřejného osvětlení a parkovacích stání.

Ovšem v případě Ledečské ulice je investorem město.

Ano. V případě  staveb okružní křižovatky v Ledečské ulici, ale také parkovacího domu  v Husově ulici či úpravy ulice Prokopa Holého mohu občany ujistit, a to jménem celého vedení radnice, že děláme vše pro to, aby stavby byly dokončeny v co možná nejkratším možném termínu.

Je možné, aby živnostníci, kteří díky uzavírkám tratí, dostali nějakou finanční kompenzaci?

Věřte, že tuto otázku slýchávám v posledních dnech velice často. Obecně mohu pouze konstatovat, že dopravní uzavírka bývá povolena na základě správního rozhodnutí příslušným dopravním úřadem za předpokladu splnění všech náležitostí daných zákonem o pozemních komunikacích.   A tento zákon uvádí. Cituji: Nikdo nemá nárok na náhradu případných ztrát, jež mu vzniknou v důsledku uzavírky nebo objížďky – konec citátu. Takže, bohužel. Samozřejmé však je, že stavba musí být prováděna bez zbytečných průtahů. Nelze například na staveništi  půl roku nepracovat. V závěru bych rád zdůraznil, že nikomu z vedení města nedělá současná dopravní situace radost. Bohužel došlo ke splynutí několika okolností, v jejichž důsledku probíhá souběžná výstavba na mnoha dopravních trasách. Chtěl bych osobně všechny brodské řidiče i ty, kteří  Havlíčkovým Brodem projíždějí,  poprosit o pochopení a toleranci.

Autor: Jaromír Kulhánek

30.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení