VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hostinec v Pohledi rebeluje

Havlíčkobrodsko – Také některým podnikatelům na Havlíčkobrodsku nastala od prvního prosince povinnost používat ve svých provozovnách elektronickou evidenci tržeb (EET) a vydávat účtenky.

8.12.2016 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Pokud by tak neučinili, vystavují se až půlmilionové pokutě. Názory na EET se různí. Řada ji považuje za nesmysl, druzí zůstávají v klidu. Například ve Vísce obecní úřad provozuje vlastní obchod. Kromě toho je v obci hospoda vedená soukromníkem.

„Naše prodejna je ze systému EET vyňata, takže nás to netrápí, ale s hospodou je to horší. Tam, si myslím, je to úplně zbytečné. Systém může fungovat ve velkých restauracích, kde EET snad zabrání tomu, aby majitelé nešidili hosty, ale ne ve venkovské hospodě, kam přijde desítka lidí na pivo a provozovatel je zároveň výčepní. Podle mého názoru je systém výběru daní v tomto státě od začátku špatně nastaven. Úniku daní jsme se měli bránit už po listopadu 1989," konstatoval starosta obce Ondřej Čapek.

„Hospodský v malé obci je spíš kulturní pracovník než podnikatel, a pokud nezaplatí daně z těch pár tisíc, co vydělá, tak to opravdu přejícího člověka netrápí. Jsou lidé, kteří pobírají dávky několik let, bydlí na ubytovnách, které jim platí stát, a volný čas přitom tráví v hospodě či v herně. To je stokrát horší, a to se financuje z rozpočtu," vyjádřil se podnikatel Josef Kubát z Havlíčkova Brodu.

„Je to povinnost, nějak se s tím vyrovnáme. Když nemáme v hospodě plno, tak to vydávání účtenek nějak zvládneme. Myslím ale, že EET moc velký smysl nemá. Daleko větší úniky než u drobných živnostníků jsou u nadnárodních společností, kdy zisky odtékají do ciziny. Já abych se uživil, kromě hospody musím mít ještě jedno zaměstnání," komentoval elektronické pokladny hostinský Radek Křivský z Vísky.

V restauraci U Kubínů v Přibyslavi u manželů Vlčkových měli systém EET už čtrnáct dní před jeho ostrým startem a učili se ho používat.
„Zakoupili jsme k tomu nový počítač. Systém nás přišel na 60 až 70 tisíc. To jsme hradili z vlastní kap-sy," sdělili manželé Vlčkovi. Podle jejich názoru vydávání účtenek nijak nekomplikuje provoz restaurace, hosté na vydání účtenky nečekají, Vlčkovi kvůli novému systému EET nehodlají v současné době zdražovat služby.

Jak EET funguje, chtěl prozkoumat v neděli 4. prosince jeho hlavní iniciátor, ministr financí Andrej Babiš přímo v terénu.

Během cesty navštívil například obec Pohleď a hostinec v místním skanzenu. Starosta obce Jindřich Holub, který se kromě obecního úřadu ještě stará o skanzen, provozuje starodávnou hospodu a malý obchůdek, pokladnu na elektronickou evidenci tržeb nemá a nehodlá na tom nic změnit ani po ministerské návštěvě.

„Kontrola na mě zatím nepřišla, tak rychlí nejsou. Navíc by to bylo dost okaté. Myslím, že stejně nakonec dopadnu jak v tom filmu Všichni dobří rodáci. Jeden sedlák se vzbouřil, ale ostatní sehnuli hlavu a on nakonec zůstal sám. Nechci se vyhnout placení daně, já bych preferoval paušální daň. Můj zisk je minimální. Tady je 73 obyvatel a já nemám, z čeho bych ty příjmy zvyšoval. Vytočím sud piva za týden, prodám pár chlebů a housek, denní tržbu zde mám v průměru pár stokorun," vysvětlil starosta, který, jak zdůraznil, považuje EET za novou formu nevolnictví a udávání. „Přesto, že ministr financí nabídl, že mi tu pokladnu zasponzoruje, já od něho nic nechci, ani teď. Nebudu platit za elektronický provoz stovky korun nějaké počítačové firmě. To ty peníze radši donesu přímo na finanční úřad. Nechci být nikomu za nic vděčný," zdůraznil starosta Holub.

Několik měsíců se s EET ještě před jeho spuštěním namáhala Marie Krajíčková, majitelka penzionu Oáza v Bílku u Chotěboře.

„Nakonec jsem našla vhodný počítačový program, ale dalo mi práci, naučit se s ním pracovat. Už mi dávno není dvacet. Nějak se s EET srovnám, ale myslím si, že oněch 18 miliard, které chce ze systému získat do státní pokladny ministr Babiš, se na malých podnikatelích, jako jsme my, nevydělá. My například podnikáme hlavně v sezoně. V zimě máme skoro prázdno. A co mi vadí nejvíc, že se se spuštěním EET začalo udávat. Daleko rozumnější by asi bylo nastavit pro drobné podnikatele a živnostníky paušální daň, kterou by platili bez ohledu na výdělek nebo prodělek," vyjádřila se Krajíčková. Jak dodala, myšlenku, že by kvůli EET penzion zavřela, si nepřipouští. „Je to kus našeho života a příspěvek k důchodu, abychom nebyli stoprocentně závislí na státu. Kromě toho máme zaměstnance, postiženou paní, která by jinde práci nesehnala," konstatovala majitelka penzionu.

Autor: Štěpánka Saadouni

8.12.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení