VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počet nezaměstnaných na Havlíčkobrodsku stále klesá

Havlíčkův Brod - Počet nezaměstnaných v okrese Havlíčkův Brod stále klesá. K 30. dubnu 2017 měl havlíčkobrodský úřad práce na seznamu 2 140 uchazečů.

16.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Bartovský Ota

Oproti minulému měsíci poklesl počet evidovaných nezaměstnaných o 351 osob. Volných pracovních míst je v nabídce 1 097. Největší zájem je o rekvalifikační kurzy pro práci v sociálních službách.

„Vliv sezónních prací se projevil již v dubnu, největší nabídka volných míst je ve stavebnictví a zemědělství,“ informoval ředitel úřadu práce v Havlíčkově Brodě Martin Kouřil. Uchazečům, kteří mají z různých důvodů problém s hledáním pracovního místa, pomáhají rekvalifikační kurzy. Jak upřesnil ředitel Kouřil, od počátku roku 2017 bylo zahájeno 12 rekvalifikačních kurzů zabezpečovaných úřadem práce, do kterých nastoupilo 22 uchazečů o zaměstnání.

„Dalších 55 uchazečů o zaměstnání se rekvalifikovalo formou zvolené rekvalifikace. Nejvíce využívanou rekvalifikací je kurz pro pracovníky v sociálních službách. Přestože nezaměstnanost je na nízké úrovni, rekvalifikace mají stále své opodstatnění, hlavně pro osoby, které mají nízkou nebo obtížně uplatnitelnou kvalifikaci, nebo ty, kteří svou kvalifikaci nemohou z nějakých důvodů uplatnit,“ vysvětlil ředitel Kouřil. Po absolvování rekvalifikačního kurzu se pro nezaměstnané úspěšnost v uplatnění na trhu práce výrazně zvyšuje. Do tří měsíců od skončení kurzu se zaměstná téměř 75 procent uchazečů.

Cílem rekvalifikačních kurzů je podle ředitele Kouřila především odstranění bariér, které uchazeč omezují ve vstupu na volný trh práce. „Jednoduše řečeno, snahou ÚP ČR je umožnit lidem, kterým hrozí, že přijdou o práci nebo už jsou nezaměstnaní, získání nové kvalifikace a tím pádem i lepších vyhlídek na novou práci,“ podotkl ředitel Kouřil. Aby rekvalifikační kurz skutečně splnil svůj účel, je třeba jeho náplň přizpůsobit konkrétnímu uchazeči. Jeho skladba a zaměření musí odpovídat nejen požadavkům doby, ale také konkrétní situaci na regionálním trhu práce. „Naši zaměstnanci průběžně komunikují se zaměstnavateli i místními samosprávami, monitorují vývoj a potřeby trhu práce tak, aby rekvalifikační kurzy odrážely potřebu praxe,“ zdůraznil ředitel Kouřil.

Člověk, který má zájem o kurz hrazený ze strany ÚP ČR, musí splnit několik podmínek. Je třeba, aby se jednalo o uchazeče nebo zájemce o zaměstnání, který je v evidenci ÚP ČR. Délka evidence přitom nehraje roli. Dotyčný musí mít také odpovídající předpoklady požadované v rámci konkrétního kurzu. „Například stupeň vzdělání, určité dovednosti a znalosti, jako je třeba práce s počítačem, řidičský průkaz a podobně. Rekvalifikace musí být potřebná a také účelná. V neposlední řadě je nutné, aby byl zájemce zdravotně způsobilý, a to nejen pro absolvování kurzu, ale také pro výkon nové profese,“ uvedl konkrétní příklady ředitel brodského úřadu práce.

ÚP ČR může financovat plně nebo částečně tři varianty rekvalifikací. Ty, které zajišťuje sám, zvolené rekvalifikace a kurzy u zaměstnavatelů. Na tyto příspěvky ale nevzniká automaticky nárok. Vše je otázkou individuální domluvy a samozřejmě aktuální situace na konkrétním trhu práce. 

Autor: Štěpánka Saadouni

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Areál letního parketu v Dobrohostově u Lípy obsadily regionální i přespolní kapely. Uskutečnil se zde 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Na snímku jihlavská kapela KARAKUM.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

Havlíčkobrodsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení