VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počet nezaměstnaných na Havlíčkobrodsku stále klesá

Havlíčkův Brod - Počet nezaměstnaných v okrese Havlíčkův Brod stále klesá. K 30. dubnu 2017 měl havlíčkobrodský úřad práce na seznamu 2 140 uchazečů.

16.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Bartovský Ota

Oproti minulému měsíci poklesl počet evidovaných nezaměstnaných o 351 osob. Volných pracovních míst je v nabídce 1 097. Největší zájem je o rekvalifikační kurzy pro práci v sociálních službách.

„Vliv sezónních prací se projevil již v dubnu, největší nabídka volných míst je ve stavebnictví a zemědělství,“ informoval ředitel úřadu práce v Havlíčkově Brodě Martin Kouřil. Uchazečům, kteří mají z různých důvodů problém s hledáním pracovního místa, pomáhají rekvalifikační kurzy. Jak upřesnil ředitel Kouřil, od počátku roku 2017 bylo zahájeno 12 rekvalifikačních kurzů zabezpečovaných úřadem práce, do kterých nastoupilo 22 uchazečů o zaměstnání.

„Dalších 55 uchazečů o zaměstnání se rekvalifikovalo formou zvolené rekvalifikace. Nejvíce využívanou rekvalifikací je kurz pro pracovníky v sociálních službách. Přestože nezaměstnanost je na nízké úrovni, rekvalifikace mají stále své opodstatnění, hlavně pro osoby, které mají nízkou nebo obtížně uplatnitelnou kvalifikaci, nebo ty, kteří svou kvalifikaci nemohou z nějakých důvodů uplatnit,“ vysvětlil ředitel Kouřil. Po absolvování rekvalifikačního kurzu se pro nezaměstnané úspěšnost v uplatnění na trhu práce výrazně zvyšuje. Do tří měsíců od skončení kurzu se zaměstná téměř 75 procent uchazečů.

Cílem rekvalifikačních kurzů je podle ředitele Kouřila především odstranění bariér, které uchazeč omezují ve vstupu na volný trh práce. „Jednoduše řečeno, snahou ÚP ČR je umožnit lidem, kterým hrozí, že přijdou o práci nebo už jsou nezaměstnaní, získání nové kvalifikace a tím pádem i lepších vyhlídek na novou práci,“ podotkl ředitel Kouřil. Aby rekvalifikační kurz skutečně splnil svůj účel, je třeba jeho náplň přizpůsobit konkrétnímu uchazeči. Jeho skladba a zaměření musí odpovídat nejen požadavkům doby, ale také konkrétní situaci na regionálním trhu práce. „Naši zaměstnanci průběžně komunikují se zaměstnavateli i místními samosprávami, monitorují vývoj a potřeby trhu práce tak, aby rekvalifikační kurzy odrážely potřebu praxe,“ zdůraznil ředitel Kouřil.

Člověk, který má zájem o kurz hrazený ze strany ÚP ČR, musí splnit několik podmínek. Je třeba, aby se jednalo o uchazeče nebo zájemce o zaměstnání, který je v evidenci ÚP ČR. Délka evidence přitom nehraje roli. Dotyčný musí mít také odpovídající předpoklady požadované v rámci konkrétního kurzu. „Například stupeň vzdělání, určité dovednosti a znalosti, jako je třeba práce s počítačem, řidičský průkaz a podobně. Rekvalifikace musí být potřebná a také účelná. V neposlední řadě je nutné, aby byl zájemce zdravotně způsobilý, a to nejen pro absolvování kurzu, ale také pro výkon nové profese,“ uvedl konkrétní příklady ředitel brodského úřadu práce.

ÚP ČR může financovat plně nebo částečně tři varianty rekvalifikací. Ty, které zajišťuje sám, zvolené rekvalifikace a kurzy u zaměstnavatelů. Na tyto příspěvky ale nevzniká automaticky nárok. Vše je otázkou individuální domluvy a samozřejmě aktuální situace na konkrétním trhu práce. 

Autor: Štěpánka Saadouni

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podél krajského úřadu v Jihlavě se objevily přes noc trenýrky, které odkazují na návštěvu hlavy státu v Kraji Vysočina.
4

OBRAZEM: Zemana vítají na krajském úřadě trenýrky

Ilustrační foto.

V Havlíčkově Brodě se bude hrát o Znojmo

Přežili zásah elektrickým proudem. Teď varují ostatní

Havlíčkův Brod – Je léto, sluníčko svítí a parta kluků se baví adrenalinovými kousky na střechách garáží. Brzy se ale začnou nudit, a tak je napadne zkusit větší výzvu. Vylézt na železniční vagon. Udělat si selfíčko, které jen tak někdo nemá. Co by se mohlo stát, když se nedotknou drátu?

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

OBRAZEM: Kruhový objezd v Havlíčkově Brodě je uzavřen

Havlíčkův Brod - Obrnit trpělivostí by se měli v těchto dnech řidiči projíždějící směrem do centra v úseku ulice Nádražní. Nejenom že se již několik dní opravuje ulice Nádražní, ale nyní k ní přibyl i kruhový objezd, nejstarší v Havlíčkově Brodě.

V Cejli třídí odpad celá vesnice

Vysočina - Žáci ze škol na Vysočině třídí papírový odpad po stovkách kil. V šestnáctém ročníku soutěže s panem Popelou ve sběru papíru obsadili osm z deseti míst. V separování odpadu soupeřily školy z Kraje Vysočina a Jihočeského kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies