VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatel: Dovozy dělníků z ciziny náš trh práce nespasí

Havlíčkův Brod – Nedostatek pracovních sil, nepružný právní systém, zbytečná administrativa. Na to si stěžovaly asi dvě desítky podnikatelů z Havlíčkobrodska na setkání s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO).

20.6.2017
SDÍLEJ:

Ministr financí Ivan Pilný (vlevo) by chtěl vyřešit po volbách problémy pracovního trhu zřízením nového ministerstva.Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Podle názoru podnikatele Zdeňka Bauera z Havlíčkova Brodu prosazovaný dovoz pracovních sil ze zahraničí ale náš pracovní trh nespasí. „Jak mám zaměstnávat řemeslníky, když jim nemohu zaplatit. Většina z nich se ptá hned, jaký budou mít plat a ohánějí se průměrnou mzdou, kterou na Vysočině má málo kdo. Dovoz dělníků z Ukrajiny je nesmysl, protože i Ukrajinci už zvýšili svoje nároky a za nízkou mzdu už pracovat nebudou. Zahraniční dělníci se na našem trhu práce rychle rozkoukají a budou požadovat stejnou mzdu, jako dělníci domácí,“ vysvětluje Bauer. Jak dodává, problém je v tom, že pracovní trh, i celý systém státu je dlouhodobě zdevastovaný, právo nefunguje a zaměstnavatele drtí zbytečná administrativa.

„Podnikatel je výběrčí daní, terč úředníků, ale nemůže se účinně bránit před dlužníky. Já nad jedním dlužníkem vyhrál soud ale on se mi směje do očí a jezdí kolem sídla mé firmy v luxusním voze. Právní systém v této zemi nefunguje a mohou za to všechny polistopadové vlády, poslanci a ministři, kteří svému oboru nerozumějí. Jak může stát řídit sportovec nebo zpěvák,“ diví se podnikatel. Nad vyhlídkou, že by lidé měli odcházet do důchodu ve vysokém věku, se Zdeněk Bauer jen hořce usmívá.

„Samozřejmě poslanci a ministři mohou ve své funkci vydržet i do osmdesáti, ale člověk skutečně fyzicky pracující má už po šedesátce vážné zdravotní problémy. Kdo z nás by se nechal vozit v zimě autobusem řízeným seniorem, který už sotva udrží volant,"“ konstatuje ironicky Bauer. Podle jeho kolegy, podnikatele Libora Neumanna zaměstnavatelé nedostatkem vhodných pracovních sil dlouhodobě trpí.

„Pracovní agentury nejsou řešení, protože často nabízejí zaměstnance, kteří jsou problémoví. Nejlépe by bylo, kdyby si podnikatelé mohli zaměstnance například ze zahraničí vybírat přímo, bez agentur,“ navrhuje Neumann.

Podle ministra financí Ivana Pilného nelze v Česku zaměstnávat pracovní síly ze zahraničí bez součinnosti policie a konzulátu, ale problémy na trhu práce je třeba rychle řešit. „Lidé chybějí hlavně v technických profesích, protože jsme v minulosti pohřbili učňovské školství. Místo techniků převažují bakaláři, kteří toho mnoho nedovedou a lidé mají pocit, že se o ně musí někdo postarat. Nicméně problémy pracovního trhu by mohlo řešit Ministerstvo hospodářství, které snad vznikne po volbách,a nahradilo by v oblasti hospodářství nepružné Ministerstvo průmyslu a obchodu,“ konstatuje ministr s tím, že dovoz pracovních sil například z Ukrajiny podporuje.

Autor: Štěpánka Saadouni

20.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Havlíčkově Brodě se bude hrát o Znojmo

Za brodským nádražím v úterý proběhla simulovaná ukázka výboje a úrazu elektrickým proudem.
27

Přežili zásah elektrickým proudem. Teď varují ostatní

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

OBRAZEM: Kruhový objezd v Havlíčkově Brodě je uzavřen

Havlíčkův Brod - Obrnit trpělivostí by se měli v těchto dnech řidiči projíždějící směrem do centra v úseku ulice Nádražní. Nejenom že se již několik dní opravuje ulice Nádražní, ale nyní k ní přibyl i kruhový objezd, nejstarší v Havlíčkově Brodě.

V Cejli třídí odpad celá vesnice

Vysočina - Žáci ze škol na Vysočině třídí papírový odpad po stovkách kil. V šestnáctém ročníku soutěže s panem Popelou ve sběru papíru obsadili osm z deseti míst. V separování odpadu soupeřily školy z Kraje Vysočina a Jihočeského kraje.

Voda v Sedlici se nelepší, na koupání to letos asi opět nebude

Sedlice – Voda v přehradní nádrži Sedlice dělá hygienikům, a tím pádem i milovníkům koupání ve volné přírodě stále méně radosti. Už na prahu letošní koupací sezony má sedlická vodní nádrž k ideálu daleko, což předběžně potvrdil i pondělní odběr vzorků vody v této lokalitě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies