VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průmyslová zóna ve Ždírci nad Doubravou je téměř plná

Ždírec nad Doubravou – Velký rozmach průmyslu a výrazné zvýšení počtu obyvatel zažilo za více než deset let rozvoje město Ždírec nad Doubravou. K rozmachu průmyslu výrazně přispěla i průmyslová zóna.

25.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

Jan Martinec je starostou města Ždírec nepřetržitě přes dvacet let. Právě v době jeho „starostování" se obec pod Železnými horami domohla před deseti lety statutu města. Za deset let prošel Ždírec velikou změnou. Snad největší investice zažila ve Ždírci bytová výstavba a průmyslová zóna.

„Celá průmyslová zóna měří hodně přes 30 hektarů, budovali jsme ji za pomoci státní dotace. Téměř veškeré pozemky v této zóně již mají majitele," konstatuje Martinec.

Výhodná poloha města přilákala i zahraniční investory, především dřevařskou firmu Stora Enso a španělskou Lanu. To s sebou přineslo i zvýšení počtu pracovních příležitostí a poptávku po bydlení.

„Další poptávku po bydlení a možných prostorách k podnikání ve městě, ale i místních částech, řeší i náš  územní plán. Pracovali jsme na něm dva a půl roku. Díky němu víme, jak se bude město do třiceti let rozvíjet. Plán počítá i se stavbou silničního obchvatu," uvádí starosta Martinec.

Průmyslová zóna ve Ždírci, kde jsou plochy k podnikání prodané tak ze dvou třetin, se dělí na dvě části, a to Sever, měřící přes 24 hektarů a Jih o rozloze přes 15 hektarů. Náklady na vybudování této průmyslové zóny činily téměř třicet milionů korun.

Firmy i soukromníci

Ceny pozemků v průmyslové zóně se různí. Například 80 korun za čtvereční metr platí ten, kdo při stavbě technické infrastruktury požaduje minimální účast města, kdo se bez pomoci města neobejde, platí 150 korun za čtvereční metr.

Uvažované funkční využití areálů v zóně Jih je pro lehký a dřevozpracující průmysl, služby, v současné době máme ještě k dispozici některé volné plochy o rozloze pěti hektarů, které jsou ale ve vlastnictví soukromých osob, protože z počátku budování průmyslové zóny jsme nedali podmínku plochy zastavět, ale umožnili jsme předkupní právo," upřesňuje starosta.

Stejně tak v průmyslové zóně Sever by měl být areál využit pro lehký a dřevozpracující průmysl a služby. Volné plochy čítají 6 hektarů,  z toho 1,8 ha je ve vlastnictví města, 4,2 ha vlastní soukromé osoby.

„O naši průmyslovou zónu je stále značný zájem, ale ne již takový jako v minulosti, neboť ekonomická krize rozvoj firem poněkud přibrzdila, navíc se již delší dobu plánuje silniční obchvat Ždírce, což někteří investoři považují za omezující," podotýká starosta. S tím, že ani samo město v poslední době nevěnovalo průmyslové zóně tolik pozornosti. „Měli jsme poněkud jiné starosti, na řadě byla rekonstrukce pavilonu školy," říká starosta Martinec.

Pomalu ožívá i zóna ve Světlé

Mírné oživení zaznamenala i zóna pro podnikání ve Světlé nad Sázavou nedaleko tamní ženské věznice. „Zrovna nedávno si 4500 metrů čtverečních koupil světelský podnikatel," zmínil včera starosta Světlé nad Sázavou, Jan Tourek.

Zájemce již podniká ve stavebnictví, starosta proto předpokládá, že nové plochy použije v souladu se svým dosavadním podnikatelským záměrem.

Dalších téměř 12000 metrů čtverečních má v této lokalitě již několik let zakoupena společnost Levimo. Ta by ve spolupráci s belgickou společností chtěla vyrábět čokoládové cukrovinky. Dosud však na svém pozemku stavět nezačala. V srpnu by se podle vyjádření starosty Tourka měla uskutečnit další jednání s investorem.

Velká jedenáctihektarová průmyslová zóna poblíž světelských skláren však na své zájemce teprve čeká. Město tam v současné době dokončuje inženýrské sítě a příjezdovou komunikaci. Investiční akce za 18,5 milionu korun by měla být hotova do konce srpna. Tři sta padesát metrů dlouhá komunikace k průmyslové zóně a světelské skládce vyústí na silnici II/150 od Havlíčkova Brodu, kde v současné době Kraj Vysočina buduje kruhový objezd.

Autor: Štěpánka Saadouni

25.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení