„Situace chovatelů skotu je kritická jako nikdy předtím. Díky současné politice prodělávají a často jim nezbývá než s produkcí mléka skončit,“ uvedl ředitel Okresní Agrární komory ve Žďáře nad Sázavou Václav Špaček.

Náklady na litr mléka se pohybují zhruba mezi osmi a devíti korunami, ale farmáři prodají jen za šest. Logicky pak krachují, a to zejména ve spojitosti s tím, že nemají na splácení půjček, které si vzali na modernizaci stájí. Tyto standardy jim totiž nařizují evropské normy. „Vysočina patří k největším producentům mléka a našich zemědělců se tato již neudržitelná situace obzvlášť dotýká,“ připomněl Špaček.

Chovatelé jsou z hroutícího se systému zoufalí a požadují alespoň stanovení minimální výkupní ceny mléka a dotace, které by jim pomohly z nejhoršího. „Šetříme, kde se dá, a v příštím roce v tom musíme pokračovat. Jakmile se chovy zlikvidují, už je nikdo neobnoví,“ uvedl předseda zemědělského družstva v Ostrově nad Oslavou Jan Petrlík.

Někteří z menších chovatelů skotu však s tak razantním protestem nesouhlasí. „Vylévání mléka ničemu nepomůže. Politikům je očividně jedno, co se v zemědělství děje a jaké to může mít v budoucnu důsledky,“ sdělil jeden ze drobných chovatelů skotu z Novoměstska, který si z osobních důvodů nepřál zveřejnit svoje jméno.

„Slibům už nevěřím. Budu s mlékem končit, nehodlám se zadlužit ještě více, než už jsem,“ dodal zemědělec.

-------------

České mléko

výroba litru mléka se pohybuje mezi osmi až devíti korunami, výkupní cena je zhruba šest

– litr mléka pro koncového spotřebitele je nyní podle údajů statistiků za 17,68 korun

– zemědělci pro rok 2010 požadují podle evropské smlouvy o přistoupení státní dotace ve výši sedm miliard korun, nikoliv pouze 1,5 miliardy, aby nedošlo k masivnímu vybíjení dojnic

– díky prodělečnému mléku chovatelé skotu nemají na splátky úvěrů, které si vzali na modernizaci svých chovů podle norem Evropské unie