Některé z nich jsou však již téměř sedm let zakryté jen travou a pro zvěř nebo neopatrné dítě představují dokonalou past. „Pokud by tam dítě spadlo a pád třeba i přežilo, nikdo by ho tam nenašel,“ řekla místostarostka Kozlova Alžběta Rychtecká.

Nezakryté kanály jsou pozůstatkem havárie cisterny na dálnici ze září 2004. Do kanalizace pod dálnicí se dostalo na třiatřicet tisíc litrů technického benzinu, který tekl do potoka v Kozlově a v kanálech vybuchoval. Explozemi vyražená těžká víka dodnes leží vedle hlubokých šachet. Ty vystupují ze země jen pár desítek centimetrů a jsou obklopeny vysokou travou.

Bez poklopů jsou nyní dvě šachty, při pohledu do nich mrazí. Obě jsou hluboké kolem pěti, sedmi metrů, na dně je voda. „Jednou mi tam spadlo kůzle. Ven jsme ho tahali dva. Známý mě jistil na provaze a já se spustil dolů. Kůzle uteklo do stoky, ale nakonec jsem ho chytil. Za čas však uhynulo,“ zavzpomínal Jan Vetchý.

Nehoda tahače s cisternou plnou benzinu byla v posledních deseti letech asi nejhrozivější ze všech obdobných karambolů, při nichž se do okolí dostalo větší množství nebezpečných chemických látek. Mladý řidič při havárii uhořel, tisíce litrů technického benzinu nadělaly paseku nejen na dálnici, ale i mimo ni.

Většina z hořlavého nákladu odtekla potrubím odvádějícím od dálnice dešťovou vodu pod dálnicí až do potoka v nedalekém Kozlově. Pozůstatky jsou tam ale dodnes. Technický benzin v kanalizaci vybuchoval a vyrazil poklopy kanalizačních šachet.

Kanál u zahrady chovatele Jana Vetchého už víko má, ty nejhlubší ale stále ne. „Už loni jsem na nebezpečné kanály upozorňovala dálniční údržbu ve Velkém Beranově, ale marně,“ konstatovala kozlovská starostka Milada Jiráčková.

Proč nejsou kanály zakryté, se Deník snažil zjistit na Ředitelství silnic a dálnic, ale do uzávěrky vydání vyjádření neobdržel.

Sůl nebo kyselina, ptají se Skuhrovští

Během posledních deseti let se na Vysočině stalo osm vážných havárií, při nichž bylo nebo mohlo být ohroženo životní prostředí. „Ve většině případů buď nebezpečný náklad zůstal po nehodách neporušen nebo ho stačilo přečerpat,“ informovala mluvčí krajského ředitelství hasičů Petra Musilová.

Ve Skuhrově na Havlíčkobrodsku nechala radnice loni na jaře podél plotu nových rodinných domů v bezprostřední blízkosti hlavního tahu na Čáslav vysadit na šedesát stromků. Až vyrostou, měly by lidem zpříjemnit prostředí a sloužit částečně jako protihluková bariéra. Jenže prakticky všechny stromky z ničeho nic začaly usychat.

Proč? To je záhada, nad kterou si lidé v obci lámou hlavu. Vyřešit jí nakonec budou možná muset laboratorní testy. Není totiž vyloučeno, že stromky vadnou kvůli čtyři roky staré ekologické havárii.

„Je to tím, jak v zimě silničáři solí silnici,“ míní jeden z majitelů domů ve Skuhrově. Místostarosta obce Zdeněk Pavlas si to myslí také. „Už jsme stromky pohnojili, tak uvidíme, jestli se ještě vzpamatují,“ poznamenal Pavlas.

Jenže je tu ještě jedna varianta. Před čtyřmi lety přesně v těchto místech havaroval kamion, který převážel tisíce litrů chemikálií. Do okolní půdy tehdy vyteklo na osm tisíc litrů kyseliny chlorovodíkové a padesátiprocentního louhu. Sanační firma musela nechat odtěžit stovky tun kontaminované zeminy, kterou odvážela do Čáslavi.

„Zatím jsme o tom takhle nepřemýšleli, ale když nad tím zpětně zauvažuji, tak si spíš myslím, že to tím nebude. Sanační firma v těch místech hodně bagrovala a dělala i nějaké sondy,“ připomíná tehdejší opatření místostarosta Pavlas.

Ředitel České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě Vítězslav Novák ale nevylučuje, že v zemi mohly kyseliny zůstat. „Mohly natéct pod silnici, kde firma nebagrovala a i po letech může docházet k louhování chemikálií do okolní půdy,“ naznačil Novák. Nejspolehlivěji by to potvrdily či vyvrátily laboratorní testy vzorků odebrané ze stromků.

Novák ale také upozorňuje, že jde o túje, které nejsou podle něj na Vysočinu příliš vhodné. „Mimo jiné jsou i náchylné na soli a výfukové plyny z aut,“ podotýká Vítězslav Novák. Ten nevyloučil, že pověří své podřízené, aby zjistili, nakolik je pravděpodobné, že v zemi nějaké chemikálie zůstaly. Sanační firma v místech havárie dělala tři metry hluboké sondy a vše bylo v pořádku.

Pohroma, o níž se příliš nemluvilo

Skuhrovští mají na podobné havárie smůlu. Minulý měsíc museli hasiči pomocí norných stěn zachytit únik většího množství ropných látek v místním potoce. Následně se zjistilo, že příčina havárie pochází z tamní čerpací stanice. Ta je dnes mimo provoz. Ropné látky unikly do kanalizace z porouchaného zařízení na nádržích v zemi. Úředníci o této havárii sami neinformovali a příliš sdílní nebyli ani když se o důsledky nehody začal zajímat Deník.
„Zatím nevíme, kolik ropných látek do životního prostředí uniklo. Čekáme na výsledky vyšetřování policie,“ oznámila Marta Gertnerová, vedoucí odboru životního prostředí na havlíčkobrodské radnici.

Mluvčí havlíčkobrodského okresního ředitelství policie Jana Mazourová řekla, že únik ropných látek nijak neřeší. Na České inspekci životního prostředí pro změnu tvrdili, že nejvíc informací mají k této věci úředníci na radnici.

Unik kyseliny byl málem promlčen

Úřady si dlouhou dobu nevěděly rady také s únikem dvou tisíc litrů desetiprocentní kyseliny sírové loni v ulici Na Samotě v Jihlavě. Chemikálie vytékala loni v červnu z cisterny za domem soukromého skláře Karla Neumana několik dní.

„Případ jsme uzavřeli jako přestupek,“ informovala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Úředníci se pak bezmála rok dohadovali, do čí kompetence havárie spadá. Nebylo jasné, jestli jde o nebezpečný odpad, nebo odpadní vodu. Rozhodovat muselo i Ministerstvo životního prostředí.

Nakonec se úředníci dohodli a případ má nyní na starosti Bohuslava Kolmanová z oddělení odpadového hospodářství na jihlavském magistrátu. Minulý pátek poslala skláři Karlu Neumanovi oficiální zprávu o zahájení správního řízení kvůli narušení životního prostředí.

„Obsílku jsem si převzal, ale budu se bránit, protože mám rozbory, že nejde o nebezpečný odpad, ale o odpadní vodu. Bagrování v takovém rozsahu bylo naprosto zbytečné,“ řekl Karel Neuman.

Pokud by si Neuman úřední dopis nepřevzal do 22. června, pak by správní řízení, v němž mu hrozí další pokuta, bylo po roce promlčeno. Karla Neumana ale přijde únik chemikálií v každém případě draho. Pojišťovna už za něj zaplatila za sanační práce milion a sto tisíc korun, ale sklář musí ze svého doplatit ještě 625 tisíc.