VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klub lidí usilujících o střízlivost pomáhá svým členům už 40 let

Havlíčkův Brod – Abstinují a mají to rádi. Už čtyřicáté výročí založení oslavil v sobotu havlíčkobrodský Klub lidí usilujících o střízlivost(Klus). Jeho hlavním cílem je pomáhat bývalým pacientům protialkoholních léčeben zvládnout závislost a úspěšně abstinovat.

17.11.2013
SDÍLEJ:

ABSTINUJÍ S RADOSTÍ. Už 40 let existence slavil v sobotu havlíčkobrodský Klub lidí usilujících o střízlivost, KLUS, který pomáhá bývalým pacientům protialkoholních léčeben celoživotně abstinovat. Diplomy za dlouhodobou abstinenci předala Arnoštka MaťováFoto: Foto:Deník/Štěpánka Saadouni

Místo piva byly na stole půllitry s kofolou, místo skleniček vína čaj a káva, ale všude vládla dobrá nálada a srdečnost. Tak slaví abstinenti. Všechno začíná pomalu a nenápadně, už toho bylo dost, naše loď  dobrý kurz má. Slovy této klubové hymny slíbili „Klusáci" sobě a svým blízkým: „Opilé nás už nedostanou."

Závislost si oběti nevybírá

Havlíčkobrodský Klus byl založen  v listopadu roku 1973. U jeho zrodu stál lékař Vladimír Kysylka. Na první schůzku přišli dva lidé. Dnes má Klus 44 členů, patří k nejlepším  v republice. Dobrou duší klubu je psycholožka Eva Holendová, doktora Kysylku vystřídala jeho dcera.

Závislost si nevybírá. V havlíčkobrodském Klusu se scházejí jak lidé manuálně pracující, tak ženy v domácnosti i osoby s vysokoškolským vzděláním. Jejich osudy jsou pestré a zajímavé. Spojuje ale jeden velký cíl, uspěšně abstinovat.
„Už v Želivu na léčení jsem věděl, že chci být členem Klusu," zdůraznil pan Ladislav, který abstinuje už víc než 10 let. Pan Vladimír z Humpolce společně s výročím Klusu oslavil svoje kulaté narozeniny.  Jak prozradil, začal s léčbou v Jihlavě. Prošel  si i fází, kdy měl dojem, že on, přesto že je alkoholik, žádnou léčbu ani terapii nepotřebuje. Nakonec vstoupil do řad Klusu a jak zdůraznil, je za to vděčný.

Léčebnou život nekončí

Například Zdeněk Baloun z Havlíčkova Brodu vydržel bez pití skoro čtvrt stoleí a věří, že to tak bude nadosmrti. „ Moje cesta k léčbě byla klikatá. Na začátku jsem se chtěl v léčebně takříkajíc zašít  před problémy, ale léčba mi změnila život," zdůraznil Zdeněk, který v současné době pracuje jako dobrovolník a  terapeut.

Chce usnadnit život těm, kteří se stejně jako on potýkají se závislostí. Navíc pomáhal založit klubový časopis , vede o každém setkání Klusu pečlivé záznamy do kroniky, točí je na video a zveřejňuje je na webových stránkách Klusu. Že pobyt v léčebně pro alkoholově závislé neznamená hanbu a pád na dno, je důkazem  Dana Křemenáková, která po léčbě vystudovala vysokou školu, pracuje jako psychoterapeut. Společně s manželem úspěšně abstinují a pořádají rekondiční pobyty pro bývalé pacienty léčeben a jejich rodiny.

Havlíčkobrodskému Klusu přijeli přát členové protialkoholních klubů z celé republiky. Čestným hostem byla bezesporu zdravotní sestra Arnoštka Maťová, celoživotní družka legendárního  doktora Jaroslava Skály, který jako jeden z prvních zavedl v tehdejším Československu moderní metody léčby alkoholově závislých.
„Abstinuji víc než 30 let. K abstinenci jsem přivedla i doktora Skálu, protože jsem se rozhodla, že budeme solidární s našimi pacienty. Když je chceme přesvědčit aby přestali pít, nesmíme být pokrytci," zdůraznila paní Arnoštka.

Autor: Štěpánka Saadouni

17.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení