VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Absolventů bez práce přibylo

Pelhřimovsko – Počet absolventů vysokých a středních škol na Úřadu práce se na Pelhřimovsku oproti loňsku zvýšil o více než dvojnásobek.

16.7.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Lukáš Trejbal

Na konci června 2012 jich bylo evidovaných 53, letos už 112.

„Z meziročního srovnání vyplývá, že počet absolventů v okrese se zvýšil," potvrdil mluvčí vysočinského Úřadu práce Miloš Zauf s tím, že statistika nerozlišuje absolventy vysokých a středních škol.

O zkušenost se podělila Iveta Blehová z Humpolce, která právě vystudovala obor Porodní asistentka na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě. „Práci v oboru jsem nenašla. V okrese je jen jedna porodnice, kde není místo. Začala jsem proto shánět práci v Praze, kde je větší uplatnění. Nakonec jsem našla práci jiného zaměření v Humpolci a budu čekat, zda se uvolní místo v nějaké porodnici," uvedla Blehová.

Na porodní asistentku, ale v Brně, studovala i Zuzana z malé vsi na Pelhřimovsku. „V Brně jsem nabídku místa měla, ale za prvé bylo nejisté a za druhé chci s přítelem žít na Pelhřimovsku. Zatím pracuji v supermarketu, ale dál sháním lepší uplatnění, ptám se v nemocnicích v okolí," říká Zuzana.
Podle ní je problém také v tom, že firmy a instituce se nesnaží na Vysočině vytvářet nová pracovní místa, a to hlavně v netechnických oborech. Zájem o ně by podle ní byl a zároveň by tolik mladých lidí nezůstávalo ve velkých městech, v místech svých studií.

Více žadatelů

Největší nárůst zájemců o práci je na jaře. Třeba na konci letošního března bylo absolventů na Úřadu práce na Pelhřimovsku 160, v červnu už to bylo o 48 méně. „Od března letošního roku došlo k poklesu počtu absolventů v evidenci uchazečů o zaměstnání jak v rámci celého  Kraje Vysočina, tak i v okrese Pelhřimov," potvrdil Zauf.

Nabízí i praxi

Například v pelhřimovské firmě Conteg mají každý rok zvláště v květnu nejvíce žadatelů o práci, kteří se rekrutují hlavně z řad středoškolských absolventů.
„Navíc se nehlásí jenom absolventi, ale i brigádníci, takže v květnu, když končí maturity, máme více než padesátiprocentní nárůst žadatelů ve srovnání s běžným obdobím," řekla Ludmila Příhodová z personálního oddělení firmy.

Conteg je schopen uspokojit asi desítku zájemců ze zhruba 25 žadatelů.
„Nezáleží ani tak na tom, zda člověk vystudoval strojírenský obor, nebo jestli ještě studuje, protože většinou stačí krátké zapracování," řekla Příhodová a zdůraznila, že hlavním kritériem je to, jak člověk uspěje na pohovoru a jaký má o práci zájem.

I u největšího zaměstnavatele v okrese, v pelhřimovském Agrostroji, pociťují zvýšený zájem absolventů o zaměstnání na začátku léta. Ve firmě nabízejí například pracovní pozice techniků nebo mistrů.

Podle personálního ředitele firmy Zdeňka Pavlovského jsou schopni uspokojit všechny, kteří vycházejí ze Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště Pelhřimov nebo ze Středního odborného učiliště Dačice, kterým také Agrostroj nabízí praxi.

„Osmdesát procent jich jde ale na vysokou školu, takže my máme absolventů, kterým bychom mohli dát práci, spíš málo," řekl Pavlovský.
Na webových stránkách Agrostroje mají navíc nabídku práce přímo pro absolventy strojních fakult vysokých škol. Těm nabízejí pozici technologů, konstruktérů a programátorů CNC. Co se týče oborů, i na Pelhřimovsku stále platí, že nejsnáze hledají uplatnění absolventi technických oborů, nejlépe se zaměřením na informační technologie. „Horší je uplatnění absolventů humanitně zaměřených," informoval už zmíněný mluvčí úřadu práce Miloš Zauf.
Projekty pomohou
Z důvodu ne vždy lehkého uplatnění na pracovním trhu je absolventům k dispozici několik projektů, které by jim s tím měly pomoci. „Jedná se o krajský projekt První zaměstnání, kde by mohlo najít uplatnění 60 absolventů a celostátně realizovaný projekt Odborné praxe pro mladé do 30 let, ve kterém by mohlo najít uplatnění až 160 osob v průběhu dvou let," uvedl Zauf.
Dodal, že do zahájení těchto projektů se využívaly nástroje aktivní politiky zaměstnanosti, se kterými se počítá i nadále.

Zuzana Rodová

Autor: Redakce

16.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení