VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blahodárné prameny dokážou vyléčit nemoci a jsou inspirací umělcům

Vysočina 23. června – Žíznivému doušek vody, unavenému odpočinutí, znavenému horkem chladivé osvěžení – to vše mohou nabídnout studánky, které k Vysočině neodmyslitelně patří. Některým z nich jsou přisuzovány magické a léčivé účinky, lidé je od nepaměti vyhledávali a chránili. A velké pozornosti se studánky těší dodnes.

24.6.2017
SDÍLEJ:

Stříbrná studánka na Žákově hoře je jedním z pramenů řeky Svratky.Foto: Deník / Zelená Křížová Helena

Už od roku 2007 vyhlašuje občanské sdružení Zelené srdce anketu O nejkrásnější studánku Vysočiny. „Chceme tímto způsobem upozornit na to, že studánky tady stále ještě jsou a jsou to zajímavá místa v naší přírodě,“ vysvětlil poslání ankety Pavel Koubek ze sdružení Zelené srdce.

Nejkrásnější studánkou byla letos zvolena lesní studánka U rybníka Zimostráz, která se nachází u chatové oblasti nedaleko obce Suchá na Jihlavsku. Její voda je podle tvrzení místních chatařů pitná, proto ji také doplnili barevnými hrníčky, aby se každý kolemjdoucí mohl napít a ochutnat.

Jako druhá se umístila studánka Škudlinka. Tu lze najít kousek od záchranné stanice pro hendikepované živočichy Pavlov u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. „Ještě nedávno byl v místě studánky jenom pramen zarostlý v kapradí. Studánka se nachází pod kopcem, který se odedávna nazývá Na Škudlině. V lesích kolem Ledče nad Sázavou se o svoje pramínky starali vždy lesní skřítci. Udržovali pramínky a studánky, aby se pocestní a zvířátka mohli napít,“ popsal její navrhovatel Jaroslav Kněžíček.

Třetí nejkrásnější studánkou letošního roku byla v anketě zvolena studánka Ve šráfu, která se nachází pod vrcholem Javořice na Jihlavsku v nadmořské výšce téměř 800 metrů. Díky tomu je považována za jeden z nejvýše položených pramenů na Vysočině.

Studánek je u nás poměrně hodně. A každá má své vlastní příznivce. „Moje nejoblíbenější je studánka Zázračná na Křemešníku, jsem z Humpolce, takže to k ní mám kousek. Ale obcházím i některé studánky, které nám lidé posílají do ankety. I když se studánkám věnuji už dlouhá léta, stále je všechny neznám. Jsou to pro mě nová místa, nové příběhy,“ řekl Pavel Koubek.

Členové sdružení Zelené srdce se o studánky také starají. „Hlavně o ty zapomenuté a zanedbané. Jedna z posledních, kterou se nám podařilo obnovit, byla studánka ve Starých hutích nedaleko Humpolce,“ poznamenal Pavel Koubek.

Mnohá místa doprovází i zajímavé příběhy ať už ty pradávné, či z dob nedávno minulých. Jako například Stříbrnou studánce na Žákově hoře na Žďársku, která je zajímavá mimo jiné i tím, že právě u ní byla 27. června 1970 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy. „ Tenkrát byl přítomen i prezident Ludvík Svoboda. Bylo to docela zajímavé. Pana prezidenta přivezli na jednu stranu Žákovy hory a celá jeho delegace musela vystoupat z jiné strany Žákovy hory. A kdo tam kdy byl, tak ví, že je to poměrně prudký kopec. Tak se nakonec všichni ke Stříbrné studánce dostavili. Vystupoval tam tehdy dětský folklórní soubor z Rokytna. Panu prezidentovi se to moc líbilo. Po slavnostních projevech, když už se děti dávno rozptýlily, si najednou vzpomněl, že by s nimi chtěl mluvit. Děti už byly v autobuse převlečené, a tak je honem povolávali zpátky. Ludvík Svoboda jim moc děkoval,“ popsal jeden z pamětníků tehdejší slavnostní události Liboslav Zrůst z Fryšavy.

Ke Stříbrné studánce, která je jedním z pramenů řeky Svratky, se vážou hned dvě pověsti. Podle jedné z nich se v ní noc co noc koupe měsíc a hvězdy, které trochu svého stříbra předávají i vodě ve studánce. Proto také dostala jméno Stříbrná. Ta druhá hovoří o stříbrné panně, která si ve studánce každé ráno chladí tancem unavené nohy. Ten, kdo ji spatří, k ní však nesmí chodit příliš blízko, jinak zmizí jako pára.

Mnohé prameny se mohou pochlubit i blahodárnými účinky na lidský organismus. Nedaleko Vojnova Městce na Žďársku se například nachází studánka s léčivou radioaktivní vodou. „Jmenuje se Juditin pramen a místní ji znají už od nepaměti. Její voda má příznivé účinky na pohybové ústrojí, často ji vyhledávají lidé s bolestmi kloubů. A vzhledem k tomu, že každý rok vítáme ve Vojnově Městci víc a víc občánků, tak bych řekl, že má voda ze studánky vliv i na zvýšení porodnosti,“ usmál se starosta Vojnova Městce Karel Malivánek.

Prameny na Vysočině lákají nejen žíznivé a nemocné, ale jsou také nekonečným zdrojem inspirací malířů, básníků či hudebníků. V této souvislosti nelze nepřipomenout studánky Barborku a Vitulku u Tří Studní. Právě tam se rok co rok na jaře znovu ozývají tóny slavné kantáty Bohuslava Martinů Otvírání studánek.

Stejnojmenný zvyk dodržovali lidé z vesnic odpradávna, každé jaro, jakmile roztál sníh, chodívali ke studánkám a čistili je. Poté se společně průvodem vypravili k pramenům vedeni královnou, deseti až dvanáctiletou dívkou, aby za doprovodu hudby zazpívali, tancovali a „otevírali“ studánky.

Tento emotivní lidový obřad uchvátil básníka Miloslava Bureše natolik, že složil báseň nazvanou Píseň o studánce Rubínce. Hudební skladatel Bohuslavovi Martinů, jehož lidový zvyk také okouzlil při návštěvě Tří Studní v roce 1938, dojat vroucností básně i vzpomínkou na svůj někdejší pobyt v malé vesničce na Vysočině báseň zhudebnil a přejmenoval na Otvírání studánek. „Slavnost děláme dodnes a pravidelně ji navštěvuje několik stovek lidí,“ dodal starosta Tří Studní Miloš Brabec.

Autor: Helena Zelená Křížová

24.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení