VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bobři byli v minulosti téměř vyhubeni, nyní se opět vracejí na Vysočinu

Vysočina – Na Vysočině se opět zabydlují bobří rodinky. Pozůstatky po jejich „dřevorubecké činnost" lze najít například v okolí řek Sázavy, Balinky, Oslavy nebo Jihlavy.

25.1.2017
SDÍLEJ:

Bobr. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

„Vysočina stále ještě není bobrem zcela osídlena. Na některých tocích ho lze ale pozorovat už delší dobu, třeba na Třebíčsku. Několik bobřích rodin se zabydlelo na Sázavě mezi Žďárem a Havlíčkovým Brodem," řekla Jana Matrková ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy.

Bobři jsou býložravci, živí se výhradně rostlinnou potravou. Nejsou nikterak vybíraví. „Jsou to velcí žrouti.

Bylo popsáno více než sto padesát druhů bylin a okolo osmdesáti druhů dřevin, které konzumuje," prozradila bobří jídelníček Jana Hejtmánková ze Správy CHKO Žďárské vrchy.

Svým apetitem působí někdy bobři škody v lesních porostech, na polích nebo na zahrádkách. A problémy vznikají i v souvislosti se stavební činností těchto velkých hlodavců. „Řešila jsem například konflikt u Jaroměřic nad Rokytnou, kde si bobři postavili na potoce hráz. Voda pak zaplavila část pole a zemědělci jej nemohli obdělávat. Vyskytl se i případ, kdy majitel hospodářství u Pulkova neměl radost z toho, že bobři způsobili škody na jeho dřevinách, které vysázel podél vody. To jsme nakonec řešili repelentním nátěrem.

Další konfliktní situace občas nastanou u Měřína, kde si bobři stavějí hráze u silnice. Správ-ce komunikace musí jejich činnost usměrnit, jinak by voda silnici zaplavila," popsala Jana Matrková.

U Měřína žijí bobři již více než deset let. „Už nám vykáceli celý les. Dřevo jsme neodvezli, ale nechali jsme jim ho tam, protože nás ochranáři upozornili na to, že když jim ho odvezeme, budou kácet dál. Tak jsme dřevo oželeli," pousmál se starosta Měřína Jiří Servít.

Nelze ovšem tvrdit, že bobři svým způsobem života a výběrem potravy pouze škodí. Někdy naopak pomáhají. „Živí se i některými invazivními druhy rostlin, jako jsou například topinambury nebo křídlatky japonské, které rostou u vodních toků a patří mezi nejúpornější invazivní rostliny," podotkla Jana Hejtmánková.

„K velkým přínosům bobra patří i to, že pomáhá návratu dříve zregulovaných vodních toků do přírodě bližšího stavu. Svými hrázemi zadržuje vodu v krajině a vytváří biotop pro řadu dalších druhů živočichů. Na místech, kde rozlivy neohrožují komunikace nebo porosty, tak zdarma provádí revitalizace, které by jinak byly velmi nákladné," dodala Jana Matrková.

Bobři patří mezi chráněné druhy. V minulosti byli takřka vyhubeni. „Kdysi bývali ve všech oblastech po celé republice. Ale rozvoj rybníkářství a také zvýšený zájem o jeho kožešinu a bobří stroj se jim stal téměř osudným," potvrdila Matrková. „Bobří stroj nebo také castoreum je název pro mazové žlázy bobrů, jejichž výměšky se dříve používaly na výrobu vo-ňavek," doplnila ochranářka.

Tito velcí hlodavci nebyli v minulosti považováni za zvíře, ale za rybu. A jakožto rybí mohlo být jejich maso předloženo k jídlu i v době půstu.

„Lidé to tehdy brali tak, že bobr žije ve vodě, takže je vhodným postním jídlem. I to přispělo k jejich vyhubení. Více než sto let u nás žádní bobři nebyli," pravila Jana Matrková.

Autor: Helena Zelená Křížová

25.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení