„Důvodem je zájem samotných škol, ověření systému jednotného přijímacího řízení formou pilotu, protože ministerstvo školství v následujících letech uvažuje o zavedení povinného přijímacího řízení. Dále bychom také rádi vyloučili případy výhody stejně zaměřených škol vůči ostatním," zdůvodnila rozhodnutí Kraje Vysočina jeho mluvčí Jitka Svatošová.

Systém jednotných přijímacích zkoušek se vztahuje na gymnázia (čtyřleté i víceleté studium), maturitní obory středních odborných škol a na maturitní obory, kde je součástí vzdělávání odborný výcvik. Netýkají se pak oborů vzdělání s talentovou zkouškou, nástavbového studia, zkráceného studia a jiné než denní formy vzdělávání.

Více kritérií

„Organizace pilotních jednotných přijímacích zkoušek je plně v kompetenci ministerstva školství a CERMATu. Obecně ale nedoporučujeme, aby tato zkouška byla jediným kritériem pro přijetí uchazeče ke studiu. Ředitel školy může zohlednit také výsledky studia na základní škole, účast na olympiádách 
a soutěžích, případně může přihlédnout i k jiným kritériím," doplnila Svatošová.

Do pilotního projektu jednotných přijímacích zkoušek se vzhledem k nařízení kraje zapojí také Gymnázium a Obchodní akademie Pelhřimov. Podle informací od ředitele školy Aleše Petráka budou zájemci o studium skládat písemné testy z matematiky a z českého jazyka 15. a 16. dubna.

Kromě nich bude ředitel školy přihlížet i k prospěchu žáků ze základní školy. Z těchto dvou kritérií sestaví seznam přijatých, který zveřejní 22. dubna.

„Podle mého názoru by možná bylo lepší zavést v devátých třídách základních škol výstupní testy, k nimž bychom na středních školách v rámci přijímacího řízení mohli přihlédnout. Na druhou stranu se pro nás jako pro gymnázium tolik nezmění, dosud zájemci o studium na naší škole skládali zkoušky rovněž z matematiky a z českého jazyka," přemítal Petrák.

Aleš Petrák dále dodal, že díky jednotným přijímacím zkouškám tu vznikne určité srovnání, což je pozitivní. „Tyto testy by ale neměly být jediným kritériem k přijetí studentů," podotkl ředitel.

Jednotné přijímací zkoušky považuje za správný krok ředitel České zemědělské akademie v Humpolci Otakar Březina. „Dobré by bylo, kdyby jednotné přijímačky platily na všech středních školách bez rozdílu zřizovatele," zmínil Březina.

Jako pozitivum nového systému ředitel zemědělské akademie uvedl možnost růstu zájmu žáků devátých tříd o učňovské obory. „Jednotné přijímačky by také mohly odstranit disproporce mezi kraji. Stává se totiž, že si žáci více vybírají školy v jiných krajích kvůli jednodušším přijímacím zkouškám," dodal Otakar Březina.

Také Česká zemědělská akademie bude podle slov ředitele v rámci přijímacího řízení přihlížet i k dalším kritériím, jako jsou například výsledky studia na základní škole či zájem o studium odrážející se v úspěších na olympiádách nebo v soutěžích.

Soukromá škola

K jednotným přijímacím zkouškám se na základě doporučení Kraje připojí také soukromá Střední škola informatiky a cestovního ruchu SČMSD Humpolec, a to s oborem Informační technologie. „Myslím si, že jejich výhodou je to, že se děti začnou skutečně učit," uvedla ředitelka školy Marie Loskotová.