VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budoucí žáky středních škol čekají jednotné přijímačky

Pelhřimovsko – Zájemci o středoškolské studium budou muset už v příštím roce skládat na téměř každé střední škole stejné přijímací zkoušky, a to z matematiky a českého jazyka. Kraj Vysočina účast v pilotním projektu jednotných přijímacích zkoušek nařídil středním školám, které zřizuje, a těm soukromým ji doporučil.

2.12.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Zdeněk Traxler

„Důvodem je zájem samotných škol, ověření systému jednotného přijímacího řízení formou pilotu, protože ministerstvo školství v následujících letech uvažuje o zavedení povinného přijímacího řízení. Dále bychom také rádi vyloučili případy výhody stejně zaměřených škol vůči ostatním," zdůvodnila rozhodnutí Kraje Vysočina jeho mluvčí Jitka Svatošová.

Systém jednotných přijímacích zkoušek se vztahuje na gymnázia (čtyřleté i víceleté studium), maturitní obory středních odborných škol a na maturitní obory, kde je součástí vzdělávání odborný výcvik. Netýkají se pak oborů vzdělání s talentovou zkouškou, nástavbového studia, zkráceného studia a jiné než denní formy vzdělávání.

Více kritérií

„Organizace pilotních jednotných přijímacích zkoušek je plně v kompetenci ministerstva školství a CERMATu. Obecně ale nedoporučujeme, aby tato zkouška byla jediným kritériem pro přijetí uchazeče ke studiu. Ředitel školy může zohlednit také výsledky studia na základní škole, účast na olympiádách 
a soutěžích, případně může přihlédnout i k jiným kritériím," doplnila Svatošová.

Do pilotního projektu jednotných přijímacích zkoušek se vzhledem k nařízení kraje zapojí také Gymnázium a Obchodní akademie Pelhřimov. Podle informací od ředitele školy Aleše Petráka budou zájemci o studium skládat písemné testy z matematiky a z českého jazyka 15. a 16. dubna.

Kromě nich bude ředitel školy přihlížet i k prospěchu žáků ze základní školy. Z těchto dvou kritérií sestaví seznam přijatých, který zveřejní 22. dubna.

„Podle mého názoru by možná bylo lepší zavést v devátých třídách základních škol výstupní testy, k nimž bychom na středních školách v rámci přijímacího řízení mohli přihlédnout. Na druhou stranu se pro nás jako pro gymnázium tolik nezmění, dosud zájemci o studium na naší škole skládali zkoušky rovněž z matematiky a z českého jazyka," přemítal Petrák.

Aleš Petrák dále dodal, že díky jednotným přijímacím zkouškám tu vznikne určité srovnání, což je pozitivní. „Tyto testy by ale neměly být jediným kritériem k přijetí studentů," podotkl ředitel.

Jednotné přijímací zkoušky považuje za správný krok ředitel České zemědělské akademie v Humpolci Otakar Březina. „Dobré by bylo, kdyby jednotné přijímačky platily na všech středních školách bez rozdílu zřizovatele," zmínil Březina.

Jako pozitivum nového systému ředitel zemědělské akademie uvedl možnost růstu zájmu žáků devátých tříd o učňovské obory. „Jednotné přijímačky by také mohly odstranit disproporce mezi kraji. Stává se totiž, že si žáci více vybírají školy v jiných krajích kvůli jednodušším přijímacím zkouškám," dodal Otakar Březina.

Také Česká zemědělská akademie bude podle slov ředitele v rámci přijímacího řízení přihlížet i k dalším kritériím, jako jsou například výsledky studia na základní škole či zájem o studium odrážející se v úspěších na olympiádách nebo v soutěžích.

Soukromá škola

K jednotným přijímacím zkouškám se na základě doporučení Kraje připojí také soukromá Střední škola informatiky a cestovního ruchu SČMSD Humpolec, a to s oborem Informační technologie. „Myslím si, že jejich výhodou je to, že se děti začnou skutečně učit," uvedla ředitelka školy Marie Loskotová.

Autor: Aneta Slavíková

2.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velká voda ukázala, co umí.
6

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Brodský klub Oko prochází velkými změnami. Na konci června byla dokončena renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.
2

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Řidič při předjíždění podcenil situaci a skončil v příkopu

Ledeč nad Sázavou – Lehkým zraněním skončila dopravní nehoda, která se stala v úterý 22. srpna mezi obcí Mrzkovice a Ledčí nad Sázavou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení