VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bylo těžké nevypadat směšně, říká Kryštof Hádek

Třebíč, Praha - Celkem 38 herců a 400 komparzistů si zahrálo ve výpravném filmu Hlas pro římského krále, který je příspěvkem České televize (uvede jej v neděli 15. května ve 20 hodin) k oslavám 700. výročí narození Karla IV. Film se loni natáčel také v Třebíči.

14.5.2016
SDÍLEJ:

Natáčení filmu o Karlu IV. v třebíčské bazilice.Foto: Deník/ František Vondrák

Hlavní roli v něm ztvárnil Kryštof Hádek, který je podle scenáristy a režiséra Václava Křístka skvělým Karlovým představitelem. „V každém hraném projektu jsou ve scénáři momenty, které sice můžete důkladně popsat, ale jejich tajemství rozklíčuje teprve herec. Pohled, úsměv, povzdech, výkřik do tmy… Právě tyto nepojmenovatelné důležité momenty zvládl Kryštof hned bravurně. On má talent od boha," říká Křístek. „Role pro mě byla, jak se někdy klišovitě říká, výzva. Vlastně není vůbec jednoduché nevypadat ve všech těch velkých a těžkých kostýmech směšně. Hrát vladaře pak může někdy svádět až k jakési trapnosti. Navíc, náš národ je na Karla IV. pyšný. A myslím, že právem. Takže to není jednoduché ani z pohledu očekávání. Raději jsem nad tím už později nepřemýšlel, abych nepropadl nějaké trudomyslnosti," okomentoval Hádek.

Ve filmu se vracíme do července 1346. Poblíž města Rhens se scházejí kurfiřti římské říše k volbě nového krále. Jediným kandidátem je markrabě moravský Karel. Každý z volitelů má důvody, proč mu hlas dát i nedat. Jazýčkem na vahách je Karlův otec český král Jan Lucemburský, dlouholetý spojenec dosavadního císaře Ludvíka Bavora, proti němuž je volba namířena. Oba Lucemburkové otec i syn byli dlouhá léta v ostrém sporu, jehož počátek i průběh vypráví druhá dějová linie filmu.

Prosil na kolenou

„Informace o Janu Lucemburském jsem měl povrchní," předesílá jeho představitel Stanislav Majer. „Strávil jsem nad ním čas s historikem Zdeňkem Vaškem a postupně jsme přicházeli na to, že v Čechách byl sice vnímán jako král cizinec, ale choval se tak na základě jistých okolností. A v tomto byl pro mě Janův odměřený vztah k Čechům velmi pochopitelný. Najednou mi začal být sympatický." A to prý herec původně tvůrce prosil na kolenou, aby do role Jana vybrali někoho jiného. „Neuměl jsem si totiž představit, že tuto obrovskou postavu českých dějin lze smysluplně zahrát!"

Karlovu matku, Elišku Přemyslovnu, hraje Hana Vagnerová, pro niž je příběh filmu zajímavý hlavně díky vztahu její hrdinky a Jana Lucemburského. „Obě postavy se zároveň milují i nenávidí. Jsou to ale panovníci, takže veškeré emoce musí držet na uzdě. A v tomto ohledu jsou i perfektně vystavené dialogy," podotýká. „Protože ve filmu vystupují reálné historické postavy, klíčové bylo najít cestu k tomu, aby nezůstaly jako neživé ikony, ale dostalo se jim i lidského rozměru."

Souhlasí s tím i Tereza Voříšková, jež vytvořila roli první Karlovy manželky Blanky z Valois. „Ve snímku sice nemá takový prostor, jako Karel IV. a Jan Lucemburský, ale díky svým činům a životním postojům je jedním z hlavních hybatelů záležitostí, které daly do pohybu celou říši," uvádí.

Ač se tvůrci snímku snažili vycházet z Karlových životopisných faktů, nelze se při žádném podobném projektu, jak doplňuje režisér Křístek, vyhnout zjednodušení. Snímek chce předně částečně splatit pomyslný dluh skutečnosti, že se tuzemská audiovizuální hraná tvorba osobnosti našeho nejslavnějšího panovníka až na pár výjimek spíše vyhýbala.

Autor: Gabriela Kováříková

14.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení