VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bystřičtí chtějí z Hamburku zpět své zrekvírované zvony

Bystřice nad Pernštejnem - Čtyři z původně sedmi kostelních zvonů, které byly v roce 1942 zrekvírovány k válečným účelům, chtějí zástupci bystřické radnice vrátit zpátky na věž kostela svatého Vavřince.

9.8.2012
SDÍLEJ:

Zvony Karel, Maria a Luitgarda i Pozdvihovánek se na věž po roce 1942 nevrátily, mají být v Hamburku. Foto: archiv Petra Dvořáčka

„Po válce se do města vrátily tři: Vavřín, Petr-Pavel a Umíráček, jejichž transport do Německa se pod záminkou vědeckého bádání a měření záměrně zdržoval, takže nakonec neopustily Prahu," informoval bystřický starosta Karel Pačiska.

Zbývající zvony se údajně nacházejí v Hamburku a podle pamětníků se v průběhu let uskutečnilo několik pokusů o jejich navrácení, avšak všechny byla bez úspěchu.

„Je to kus historie města a měli bychom chtít to, co nám bylo ukradeno. Pokud zvony stále ještě existují a bude je možné identifikovat, musíme udělat všechno pro jejich návrat. Kdo nic nezkusí, nemůže ani nic získat," věří starosta, že tentokrát by už snaha o navrácení zvonů mohla být korunována úspěchem.

Hřbitov zvonů

Ve věžích bystřického kostela svatého Vavřince jsou nyní umístěny čtyři zvony navrácené Vavřín, Petr-Pavel, Umíráček a neznámý zvon, snad z hřbitovního kostela.

Chybějící zvony Karel, Maria, Luitgarda a miniaturní 17,5 kilogramový Pozdvihovánek byly podle bystřického historika a spoluautora publikace Farní chrám Páně svatého Vavřince v Bystřici nad Pernštejnem Petra Dvořáčka naposledy zaznamenány v roce 1968 v Hamburku mezi ostatními za války svezenými zvony z celé Evropy.

„Můj strýc, který objevil i bystřické zvony, které zůstaly v Praze, je v Hamburku viděl," uvedl Dvořáček. Co se však týče jejich možného vrácení, je historik skeptický. „Neúspěšných pokusů už bylo několik a vždycky to skončilo na neochotě německé strany zvony vydat. Prý se jedná o takzvaný Hřbitov zvonů památník II. světové války. S dodatkem, že oni zvony vlastně zachránili před roztavením. Německá strana odmítala přiznat, že to byla zlodějna," dodal Dvořáček.

Bystřické zvony jsou unikátní i svým hlasem. Před jejich zrekvírováním bylo totiž jednáno s brněnskou rozhlasovou společností o zařazení nahrávky zvonění do pravidelného vlastivědného cyklu.

K tomu už nakonec nestačilo dojít, ovšem ještě před jejich odvozem se podařilo pořídit nahrávku zvonění. Zvukový záznam se dochoval a současné technologie jej dovolily vyčistit a přenést na CD nosič.

„Nahrávku bychom chtěli pustit do rozhlasu o Vánocích, aby obyvatelé měli možnost slyšet původní zvuk bystřických zvonů," doplnil Karel Pačiska.

A jak tedy budou zástupci bystřické radnice ve snaze domoci se zvonů konkrétně pokračovat? „Všechny byly vyfoceny a mají insignie, podle kterých by se daly identifikovat. Nyní hodláme požádat Památkový ústav v Brně o vyhledání těchto identifikačních údajů. Až je budeme mít, pokusíme se o navrácení diplomatickou cestou prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí," upřesnil starosta Pačiska s tím, že pevně věří, že na věžích bystřického kostela se opět rozezní původní zvony tak, jako na historické nahrávce.

---------------

Bystřické zvony

Vavřín

Petr-Pavel

Umíráček

Maria

Karel

Luitgarda

Pozdvihovánek

v současné době se ve věžích kostela svatého Vavřince nachází Vavřín, Petr-Pavel a Umíráček, které byly do města navráceny v červenci roku 1945, a navíc zvon neznámého původu, snad ze hřbitovního kostela, kterému se přezdívá Poledník v Hamburku se mají dosud nacházet zvony Karel, Luitgarda, Maria a zřejmě i nejmenší 17,5 kilogramový Pozdvihovánek

Autor: Lenka Mašová

9.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení