VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černé popelnice už nejsou tolik vytížené. Více se třídí

Jihlava – Objem nevytříděného komunálního odpadu končícího na skládce loni v přepočtu na jednoho obyvatele Jihlavy klesl o 21 kilogramů na 143 kilo.

22.2.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Katarína Ruschkováz městského odboru životního prostředí řekla, že je to v porovnání s jinými podobně velkými městy v zemi velmi dobrý výsledek. Jihlavě k tomu pomohlo plošné zavedení sběru biologicky rozložitelného odpadu, kupříkladu trávy. Město také začalo obyva-tele nabádat ke snížení četnosti vývozu běžných popelnic.

Na skládku loni město uložilo 7 200 tun směsného odpadu, v meziročním porovnání o 13 procent méně. Vytříděného bioodpadu nechalo zpracovat v kompostárně 2 000 tun, jeho objem ve stejném čase stoupl skoro čtyřnásobně.

„Zatímco komunální odpad dneska ukládáme na skládku za 600 korun za tunu, bioodpad ukládáme na kompostárnu za 300 korun," uvedla Ruschková.

Vytříděného odpadu loni připadalo na jednoho Jihlavana v průměru 112 kilogramů. Do programu na podporu třídění, který toto padesátitisícové město zavedlo v polovině roku 2014, bylo k letošnímu prvnímu lednu zapojeno 19 133 lidí. Roční poplatek za komunální odpad jim díky tomu klesne o 75 korun; jeho základní sazba v Jihlavě činí 680 korun na obyvatele za rok. Větší část lidí získá slevu díky tomu, že požádalao snížení četnosti vývozu popelnic se směsným odpadem.

KAPACITA STÁNÍ

O přidání kontejnerů na další druhy tříděného odpadu Jihlava nyní neuvažuje. „Ale spíše proto, že je to problém z hlediska kapacity kontejnerových stání," uvedla Ruschková. V každém stání teď je pět kontejnerů – na papír, plasty, sklo bílé a barevné a na bioodpad. V některých stojí i kontejner na textil nebo na elektrozařízení. Pokud by se měla tato stání rozšiřovat, muselo by to být podle Kataríny Ruschkové na úkor zeleně nebo parkovacích míst.

Autor: Redakce

22.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Ilustrační foto.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Havlíčkobrodsko – Hradozámecké noci již tento víkend zpřístupní milovníkům historie známé památky v netradičním čase a netradičním způsobem. Noční prohlídky na Havlíčkobrodsku nabídne zámek ve Světlé nad Sázavou a mimořádně bude otevřen i kostel svatého Víta v zatopené obci Zahrádka, kde v minulosti působil farář Toufar.

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení