VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Charita bude nově pomáhat i obětem trestných činů

Pelhřimov – Oblastní charita Pelhřimov nabízí mnoho služeb například pro staré a nemocné nebo lidi ve finanční tísni.

22.8.2014
SDÍLEJ:

Snímek zachycuje pečovatelky Oblastní charity Pelhřimov na Tříkrálové sbírce, kterou charita každoročně realizuje.Foto: archiv Oblastní charity Pelhřimov

Nově se zapojila také do projektu Proč zrovna já?, který je určen pro oběti trestných činů. S detaily tohoto projektu nás seznámila vedoucí Osobní asistence a Pečovatelské služby Pavla Černá. Teprve šestadvacetiletá absolventka oboru Prevence a rehabilitace sociální patologie a Etiky v sociální práci na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích je zároveň sociální pracovnicí. Sociální práci se věnuje i na Domácí hospicové péči.

Projekt Proč zrovna já? je na světě už delší dobu. Je do něj zapojená kupříkladu Probační a mediační služba Pelhřimov. Charita se zapojila teprve nedávno. A projekt u ní funguje pod záštitou Občanské poradny.

Pomoc obětem domácího násilí

„Poradna se do projektu zapojila proto, že poradci se při své práci často setkávali s oběťmi domácího násilí. Lidé k nim sice přicházejí často řešit nejdříve jiné problémy, například dluhovou situaci, postupně se ale rozkryje třeba domácí násilí," vysvětlila Černá.

Ačkoli projekt v charitě funguje teprve od července a zatím se nepřihlásila žádná oběť, sama Černá se už s podezřením na domácí násilí setkala.

„Jedna klientka měla podlitiny a bylo u ní podezření na domácí násilí. Ona ho ale popírala. A jelikož v domácnosti nebyly děti, neměli jsme oznamovací povinnost. Nakonec se ukázalo, že násilí tam sice bylo, ale bylo vzájemné, ne jednostranné," popsala Černá.

Tento zážitek v ní zanechal dva rozporuplné pocity. „Měla jsem jednak pocit bezmoci, protože oběť si nechtěla nechat pomoct a já jsem ji k tomu nemohla přimět. A jednak jsem se na tomto případu naučila, že nesmíte vidět vše černobíle. Musíte být přístupná všem informacím, abyste si udělala o situaci reálný obrázek," přiblížila Deníku Černá.

A jak je to vlastně s výše zmíněnou oznamovací povinností? Má ji každý z nás. „Podle trestního zákona má oznamovací povinnost každý, kdo má podezření na spáchání trestného činu, jakým je např. sexuální nátlak, znásilnění nebo týrání svěřené osoby či týrání osoby žijící ve společném obydlí," osvětlila nám zásady oznamovací povinnosti sociální pracovnice.

A pokračuje: „Toto by občané měli nahlásit na policii. Pokud by se podezření na spáchání trestného činu týkalo i dětí, měli by se občané obrátit i na orgán sociálně právní ochrany dětí."

Černá dosud pracovala převážně jen se starými lidmi. Na psychicky náročnější práci s obětmi trestných činů je ale podle svých slov připravená. „Od projektu očekávám, že někam posune mou osobnost. Tato práce mě opravdu baví. Když do ní proniknete, zjistíte, že není čeho se bát," řekla Černá.

Na poradnu se dále lidé obracejí například v oblasti dluhů a exekucí, bydlení nebo pracovních, rodinných či sousedských vztahů. Oblastní charita Pelhřimov ale kromě Občanské poradny nabízí ještě řadu dalších služeb.

Třeba klasickou Pečovatelskou službu, kde jde nejen o dovážky jídla, ale i o pomoc s hygienou, nákupy a podobně. Dále Osobní asistenci zaměřenou jak na seniory, tak i na děti.

A nejmladší službou, která funguje od roku 2011, je KLÍČ – Centrum pro rodinu. Služba je bezplatná a je určena rodinám, které se ocitly v tíživé životní situaci.

Karolína Hovorková

Autor: Redakce

22.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení