Taková cesta k potravinám je sice poněkud zdlouhavější než jízda autem do obchodu, ale lidé se po ní vydávají hlavně proto, že přesně vědí, čím zvířata krmí a v jakých podmínkách žijí. Chov slepic tedy už není pouze výsadou seniorů, kteří si potřebují vyplnit čas na penzi.

Deset slepic si pro domácí vajíčka na zahradě u rodinného domu drží i šestatřicetiletá Jana Loskotová z Hněvkovic. Hlavním důvodem, proč se rozhodla drůbež chovat, bylo právě to, že příliš nedůvěřuje kupovaným vajíčkům.

„O slepice se sice musím každý den starat, ale zase přesně vím, čím je krmím, a  mám jistotu, že snášejí dobrá vejce," sdělila Loskotová. Kro mě pšenice a vitaminů tvoří slepičí jídelníček také zbytky jídel, které Janě Loskotové sváží rodina.

„To má nesporné výhody. Jednak ušetříme za krmivo a  také nemusíme zbytky vyhazovat do popelnice," zmínila Loskotová.

Zájem je o brojlery

Zájem o slepice na snůšku potvrzuje i pokladník základní organizace Českého svazu chovatelů v Počátkách Václav Vyvadil. Počátečtí chovatelé už řadu let zájemcům jednou ročně zprostředkovávají právě nákup mladých slepiček a kohoutků.

„Zvířata objednáváme od chovatele, o kterém víme, že je má v dobrých podmínkách," uvedl Vyvadil s tím, že je to služba pro lidi, která spolku zároveň umožňuje vydělat si nějaké peníze na činnost.

„Funguje to tak, že mi lidé zavolají, řeknou si, kolik slepic chtějí, a já je objednám u chovatele, který je ve smluveném termínu přiveze," popsal Václav Vyvadil. Jak dodal, o objednávky nemá nouzi. „Každoročně takto prodáme na tři sta kusů drůbeže. Přímo z Počátek je zhruba jedna třetina odběratelů, zbytek si pro slepice jezdí z okolních vesnic," nastínil Vyvadil.

Na Pelhřimovsko dojíždějí i specializované firmy, které kromě slepic nabízejí i další chovnou drůbež. Jednou z nich je i jihlavský Gallus extra. Jak sdělila vedoucí společnosti Eva Urbánková, lidé v současné době kupují hlavně brojlery na výkrm.

„Vloni jich byl nedostatek, takže letos je po nich velká poptávka. Kromě kuřat se hodně prodávají i husy, kačeny či perličky," vyjmenovala Urbánková  s tím, že jejich prodejci dojíždějí do měst i na vesnice. „Samozřejmě se nějaká drůbež prodá i ve městě, ale stále platí, že největší poptávka po nosnicích i brojlerech bývá na venkově, kde lidé mají více příležitostí k jejich chovu," uzavřela vedoucí Eva Urbánková.