VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cizinců, kteří potřebují pomoc, přibývá

Jihlava – Vietnamci, Ukrajinci, Moldavané, Mongolové, ale i třeba Rusové a Arméni. Ti jsou nejčastějšími klienty Centra multikulturního vzdělávání v Jihlavě, které se včera kvůli čím dál vyššímu počtu klientů rozrostlo o další prostory – takzvaný F-Point.

25.10.2016
SDÍLEJ:

Herna. Součástí nových prostor Centra multikulturního vzdělávání je i herna pro děti. Foto: Deník/Ivana Holzbauerová

„Máme zhruba o sto padesát procent více klientů 
a stále jich přibývá. Za rok 2015 jsme byli ve spojení se 797 různými lidmi, přičemž naše spolupráce s nimi bývá dlouhodobá a netrvá pět minut. Letos ještě není konec roku a počet našich kontaktů přesahuje pět tisíc lidí," uvedla ředitelka centra Dana Fiedlerová při včerejším slavnostním otevírání nových prostor.

F-Point tvoří dvě větší místnosti a sociální zázemí. V jedné z větších místností je bar, ve druhé herna pro děti se skluzavkou, houpačkou, dětským stolkem, deskovými hrami a hračkami.

„První místnost využijeme k poskytování poradenství, ale také k setkávání mládeže. Chceme pořádat 
i besedy s odborníky. Lidé, kteří k nám chodí, se často ptají po odborné pomoci například s ohledem na výchovu dětí a podobně. Uskutečňujeme ale i přednášky o naší kultuře. Prostor se také hodí k plánovaným Večeřím mnoha národů, kdy se sejdou různé národnosti a navzájem si uvaří. Druhá místnost poslouží jako herna pro děti," řekla Fiedlerová.

Aktivity centra mají vést k socializaci cizinců v české společnosti. Pracovníci se zaměřují především na děti, které doučují češtinu a pomáhají jim i přímo při výuce ve škole.

„Děti, se kterými pracujeme, jsou ve věku od tří let až do té doby, kdy ukončí své vzdělání, tedy i středoškoláci a vysokoškoláci. V Jihlavě využívá pomoc výukového asistenta přibližně čtyřicet dětí, mimo Jihlavu dalších třicet, za kterými dojíždí naši asistenty do různých měst v kraji," vysvětlila jedna z výukových asistentek centra Andrea Chvátalová.
Děti mohou po škole využívat i klub Centra multikulturního vzdělávání. Tam je čeká nejen hra, ale i domácí úkoly, se kterými jim pomáhá výukový asistent, protože jejich rodiče by vzhledem k jazykové vybavenosti na to nemuseli stačit.

V Jihlavě chodí do klubu průměrně pětadvacet dětí. Podobný klub funguje i v Polné, Havlíčkově Brodě, Chotěboři a Třebíči. Kluby jsou ve školním roce otevřeny dvakrát týdně. Akce pro děti centrum pořádá 
i o prázdninách.

Dříve na práci výukového asistenta stačil jeden zaměstnanec centra. Dnes už to jsou dva. „Bylo nám ale řečeno, že by bylo dobré, kdybychom měli nejméně tři," dodala Fiedlerová.

Centrum nepracuje pouze s dětmi cizinců. „Pracujeme s celými rodinami, i když naše hlavní klientela jsou děti. Chodí sem i dospělí cizinci na češtinu. Pracujeme ale také s Čechy. Poskytujeme poradenství pěstounským rodinám či Čechům, kteří se cítí být vyloučeni ze společnosti. Děláme i preventivní programy pro děti ze škol, například na téma extremismus, násilí, sekty 
a podobně. Snažíme se, aby se lidé neocitali na okraji společnosti," vysvětlila Fiedlerová.

Centrum multikulturního vzdělávání pomáhalo také pronásledovaným křesťanům z Iráku, kteří pobývali nějaký čas v rekreačním středisku Okrouhlík u Čížova na Jihlavsku. Část jich poté uprchla do Německa, část se vrátila zpět to Iráku.

IVANA HOLZBAUEROVÁ

Autor: Redakce

25.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Štáflova paleta dává šanci tvořit mladým začínajícím výtvarníkům.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Ekologové zkoumají, jaký vliv na přírodu by měla cyklostezka přes Stvořidla

Světlá nad Sázavou – Milovníci cykloturistiky a malebných zákoutí řeky Sázavy by se mohli dočkat cyklostezky, která by propojila Ledeč nad Sázavou se Světlou. Stezka by vedla přes Stvořidla a nesla jméno, které je se Sázavou neodmyslitelně spjato. Cyklostezka Jaroslava Foglara. V místech, kde by cyklostezka mohla stát, v současnosti probíhá odborný výzkum. Znalci zjišťují, jaký dopad by cyklostezka měla na zdejší faunu i flóru.

Kemping na Kachličce už rekreanty dávno neláká

Havlíčkobrodsko – Rekreační oblast Kachlička u Humpolce má dlouhou tradici. První chaty se zde začaly stavět už po druhé světové válce. Nejvíce jich vyrostlo v 60. a 70. letech minulého století. To však byly doby, kdy se sem sjížděli nadšenci koupání z okolí Havlíčkova Brodu, Humpolce i Jihlavy. Od začátku nového tisíciletí zde není již pobyt pro rekreanty tak lákavý.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dvojice cizinců dostala tresty za zahradničení v kravíně

Tábor, Radňov – Pobočka českobudějovického krajského soudu v Táboře minulý týden ve středu vynesla rozsudek nad dvěma cizinci, kteří se v Radňově na Pelhřimovsku od loňského září do poloviny listopadu jako takzvaní zahradníci starali o obří pěstírnu marihuany s patnácti sty rostlinami konopí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení