VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cvičení Blackout prověřilo připravenost Kraje Vysočina na výpadek energie

Jihlava – Vysočina zažila 
27. dubna třicetihodinový výpadek elektrické energie, takzvaný blackout. Naštěstí šlo pouze o štábní cvičení, svým rozsahem největší 
v letošním roce.

13.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

„Cílem bylo procvičit 
a sladit činnost orgánů krizového řízení, složek integrovaného systému, známého pod zkratkou IZS, a dalších strategických subjektů při vzniku mimořádné situace velkého rozsahu," uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD), který celé cvičení řídil. Blackout naposledy Vysočině hrozil koncem roku 2014, kdy kvůli silné námraze došlo k rozsáhlým poruchám na elektrickém vedení.

Fiktivní výpadek proudu nastal v pět hodin ráno jako následek silné vichřice, která se přehnala přes východní území Kraje Vysočina. Zasáhla a ochromila tři nejlidnatější okresy – Jihlavu, Třebíč a Žďár nad Sázavou. Silný vítr vyřadil přenosová a distribuční vedení.

Vzhledem k vážnosti situace byl v sedm hodin ráno vyhlášen stav nouze v elektroenergetice s prognózou na 72 hodin. „Bylo nutné, abychom ověřili, jak jsou veřejné instituce schopny řešit výpadek elektřiny, jak rychle a dlouho budeme schopni v krizové situaci dodávat energii z náhradních zdrojů do klíčových institucí, jako jsou nemocnice nebo domovy pro seniory. Potřebovali jsme si ale také ověřit zabezpečení pacientů v domácnostech používajících pomůcky závislé na elektřině, činnost dopravců, činnost vodoprávního úřadu a dodavatelů pitné vody, důsledky delšího výpadku mobilní sítě, internetu nebo absenci zásobování," informoval Jiří Běhounek.

Během cvičení byl na území celého Kraje Vysočina cvičně vyhlášen stav nebezpečí, který dává hejtmanovi možnost nařídit opatření 
k překonání krizové situace bez závažné újmy na zdraví obyvatel. Veřejnost dostala doporučení, jak se v případě blackoutu chovat. Cvičení, jehož příprava trvala půl roku, skončilo v nočních hodinách.

Zapojeni byli kromě složek IZS Kraje Vysočina – hasičů, policie a zdravotnické záchranné služby také pracovníci Jaderné elektrárny Dukovany, energetických společností ČEPS a E.ON, krizový štáb Kraje Vysočina, krizový štáb Magistrátu města Jihlavy, Domov důchodců Ždírec, Nemocnice Jihlava, České dráhy a Správa železniční dopravní cesty, hygienici, veterináři a Vodárenská akciová společnost, divize Jihlava.

CVIČENÍ ODHALILO
NEDOSTATKY

V třebíčské nemocnici, která v současnosti prochází stavebními úpravami, byl předveden projekt s názvem Ostrov života Třebíč, umožňující dodávat teplo do nemocnice i při velkoplošném výpadku elektřiny.

„V rámci cvičení jsme prověřili jednu z nejobávanějších krizových situací, kterou můžeme ve vyspělé společnosti zcela závislé na dodávce elektrické energie zažít. Zjistili jsme chybějící organizační podmínky výdeje potravin včetně ochrany výdejních míst, které umí zajistit policie. Rozumně byla připravena logistika předávání základních informací o průběhu mimořádné události," zhodnotil první výsledky cvičení jeho vedoucí, hejtman Jiří Běhounek.

Cvičení podle něj odhalilo, že ne všechny organizace, 
u kterých je to důležité, disponují dostatečnými záložními zdroji elektrické energie. „Proto je do budoucna nezbytné vyřešit logistiku zásobování pohonnými hmotami a jejich přepravu na místo určení. V této souvislosti bylo upozorněno například na nedostatek kanystrů pro dodávku pohonných hmot pro agregát řešící výrobu elektrické energie 
v sídle Kraje Vysočina. Pozornost musí být věnována také zjištění výpadků komunikace mezi urgentními příjmy nemocnic v postižené lokalitě a zdravotnickou záchrannou službou. Tento stav bude do budoucna pojištěn záložní komunikací přes vysílačky," upozornil Běhounek.

Hlavní cíle cvičení ale byly podle jeho slov splněny – ověřena byla reakce a akceschopnost krizových orgánů a dalších součinnostních organizací. „Děkuji více než dvěma stovkám lidí, kteří se do cvičení zapojili a pomohli nám definovat řadu skutečností, jejichž zapracování 
do krizových plánů nám 
pomůže přirozeně a rychleji řešit tento typ mimořádné situace," dodal hejtman Jiří Běhounek.

Podrobné výsledky cvičení nazvaného Blackout 2016 budou k dispozici v polovině letošního června, kdy je vyhodnotí příslušná pracovní skupina.

Autor: Redakce

13.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení