Pověření odborníci totiž ve městě aktuálně preventivně zasahují proti hlodavcům a jejich přemnožení.
Pravidelná velkoplošná jarní deratizace začala už čtvrtého dubna a potrvá do příštího pátku 29. dubna.

„Firma, která vyhrála výběrové řízení, se zaměřuje především na položení návnad do kanalizačních šachet a do nor na veřejných zelených plochách. Obecně platí, že mezi problémová místa ve městech patří panelová sídliště a prostory u potravinářských provozů, jako jsou například pivovary, mlékárny, výrobny lahůdek či restaurace. V Pelhřimově je situace obdobná," informoval Tomáš Štefánek z hospodářského odboru pelhřimovské radnice.

Kvůli deratizaci by měli zpozornět především majitelé domácích mazlíčků. „Žádáme je, aby do konce dubna zamezili jejich volnému pohybu 
na veřejných prostranstvích města," vzkázala mluvčí měs-ta Pelhřimova Alexandra Knapová s tím, že aktuální informace o deratizaci jsou na webu města.
Tomáš Štefánek ještě dodal, že aby deratizace byla 
co nejúčinnější, je nutná také pomoc od majitelů domů 
a provozoven, kde se hlodavci mohou vyskytovat. „Letos se k plošnému hubení potkanů a krys přidala například firma Iromez, která deratizaci ve svém zařízení prováděla v pondělí a úterý," zmínil Štefánek.

Preventivní zásah proti hlodavcům se v Pelhřimově plánuje minimálně dvakrát do roka. „Zásah má význam pouze tehdy, pokud se pro-vádí komplexně na celém území. Jinak hrozí riziko, že se hlodavci přesunou do neošetřených prostor, kde se rychle rozmnoží," upozornila pelhřimovská mluvčí.

Doplnila, že během aktuální jarní deratizace odborníci ošetří celkem 1 130 kanalizačních šachet. Z městského rozpočtu na deratizaci putuje asi 53 tisíc korun.

Jak uvedla Kateřina Kocmanová z odboru místního hospodářství humpoleckého městského úřadu, v Humpolci se podobná pravidelná velkoplošná deratizace nekoná. „Deratizace se u nás provádí podle aktuální potřeby během celého roku," řekla Kocmanová.

Také Humpolec si pro tento účel najímá odbornou firmu. Pokud odborníci proti hlodavcům zasahují, s předstihem na to obyvatele nejbližšího okolí upozorní.

„Zkušenosti máme takové, že odborníci návnady pro hlodavce umisťují tam, kam by se případně domácí mazlíčci neměli dostat. Pracovníci firmy navíc vydávají pro lidi letáčky s tím, kdy a kde budou deratizaci provádět," podotkla k obvyklému postupu Kateřina Kocmanová.