VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Diamo požádá o rozšíření chráněného ložiska

Vysočina - Kvůli zvažovanému zahájení těžby uranu u Brzkova požádá firma Diamo zřejmě v dubnu ministerstvo životního prostředí o rozšíření tamního chráněného ložiskového území.

14.3.2015
SDÍLEJ:

Zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, státního podniku Diamo, Kraje Vysočina a dotčených měst a obcí se 11. března sešli v Brzkově s občany kvůli zvažované těžbě uranu v lokalitě Brzkov Věžnice. Foto: ČTK/Luboš Pavlíček

„Následně budeme chtít zahájit proces EIA, tedy posouzení dopadu těžby na životní prostředí," řekl na středečním večerním setkání s veřejností v Brzkově Josef Lazárek, náměstek ředitele těžebního závodu Geam. V brzkovském kulturním domě se sešlo kolem 150 lidí. Diskutující většinou mluvili o tom, že přednost dávají zachování čisté přírody.

Debata se týkala studie proveditelnosti otvírky ložiska Brzkov, podle níž by těžba uranu mohla u Brzkova začít někdy kolem roku 2023. Trvala by asi 16 let. V Brzkově o tom poprvé s tamními lidmi mluvili představitelé závodu Geam, který provozuje uranový důl Rožná 1 v Dolní Rožínce na Žďársku a je součástí Diama, a také zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu. Těžba uranu by se kromě Brzkova dotýkala i území města Přibyslav a obce Věžnice.

Mezi početnými odpůrci těžby byl i Josef Pelikán. „Chci aby mé děti i moji vnuci a vnučky žili v čistém životním prostředí," řekl.

Starosta Přibyslavi Martin Kamarád připomněl to, že město zvažuje kvůli těžbě uranu místní referendum. Pokud v něm k tomu získá mandát, udělá radnice všechno pro to, aby těžbu zastavila v přípravném řízení.

Ani starostu Brzkova Aleše Bořila více než dvouhodinová debata o potřebnosti těžby nepřesvědčila. „Máme tady vybudované nové parcely, mladí by chtěli stavět, ale stojí před otázkou, jestli to má tady smysl, jestli se nemají odstěhovat padesát kilometrů daleko," řekl v závěru Bořil.

Po kolejích

Materiál o přípravě případné těžby uranu v Brzkově schválila vláda loni v prosinci, i konečné rozhodnutí o zahájení těžby by měla za několik let učinit vláda. Lazárek uvedl, že Diamo bylo zatím pověřeno jen legislativní přípravou k možnému otevření dolu. Řekl, že vyjma prvního kroku, týkajícího se rozšíření chráněného ložiskového území o lokalitu Horní Věžnice v sousedství Brzkova, se ke všem dalším nutným legislativním úkonům mohou vyjadřovat i dotčené obce. To se týká rovněž procesu EIA, který by mohl začít ještě v tomto roce.

V brzkovském dole by podle studie mělo být zaměstnáno 410 lidí. Lazárek řekl, že horníci z uranového dolu v Rožné, v němž by měl být uran dotěžen asi v roce 2017, tam přejít nestihnou. V uranovém dole totiž mohou kvůli dopadům na jejich zdraví pracovat jen deset let. V závodě Geam pracuje 920 lidí, horníků je polovina.

Pokud v Brzkově bude otevřen důl, bude uranová ruda převážena na zpracování do 50 kilometrů vzdálené chemické úpravny u nynějšího dolu Rožná na Žďársku. U Brzkova se bude vytěžená ruda nakládat do kontejnerů a nákladními auty převážet na vlakové nádraží v Přibyslavi. Denně by mělo jít o 36 kontejnerů. (

Autor: ČTK

14.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

V muzeu se bude mluvit o pokladech na Vysočině

Chotěboř – Zajímáte se o poklady? Rádi o nich čtete? Nebo dokonce jste jejich vášnivým hledačem? A jak to vůbec se stavem pokladů na Vysočině vypadá? Odpovědi nejenom na tyto otázky dostanete v úterý 5. září od 17 hodin v městském muzeu v Chotěboři.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení