VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolnice pomáhá ženám s životním rozhodnutím

Jihlava – Myslela jsem, že mě má rád, ale dal mi na výběr: buď dítě, nebo on. Tuto větu Sylva Bernardová z Jihlavy už nejednou slyšela z úst nastávajících maminek.

4.6.2015
SDÍLEJ:

Sylva Bernardová z JihlavyFoto: Deník/Jana Kodysová

Patří k dobrovolnicím, které pomáhají ženám při řešení životních otázek.
Nabízí pomoc například ženám, které byly v minulosti donuceny okolím jít na umělé přerušení těhotenství nebo o tom nyní uvažují. Proto pomáhá šířit povědomí o projektu s názvem Nesoudíme. Pomáháme. „Jde o aktivitu neziskového občanského sdružení Hnutí pro život, tedy ta myšlenka byla, aby děti nemizely ze světa pro nic za nic. Maminky mají vědět, že se nemusí rozhodovat pod nátlakem," popsala prvotní záměr projektu Sylva Bernardová, která pomáhá bezplatně jako dobrovolnice.

Maminky, které stojí před nejtěžším životním rozhodnutím, potřebují radu. „Ze začátku to bylo těžké, nebyly azylové domy a další podpora. Teď je takových zařízení dost, takže není problém dát mamince v nouzi telefonní číslo s odkazem na to, kam se může obrátit," poznamenala vitální pomocnice, která se snaží veřejnost informovat prostřednictvím letáčků a osvětové činnosti.
„Chodím po Jihlavě a jezdím i do dalších míst a snažím se letáky dávat na různé instituce a dostat zprávu o poradně do povědomí lidí. Dáváme je například na informační střediska, k lékařům, do mateřských center, nově i do Family pointu v Jihlavě a tak dále," uvedla Bernardová. Není na to sama, další spolupracovníci jsou po celé republice.

Největší radostí je, když vidí, že její práce nese ovoce. Před mnoha lety se tak podařilo zachránit život dítěti, které se nemělo narodit. „Setkala jsem se s maminkou, která dítě chtěla, ale její muž nechtěl. Nakonec jsme to vyřešili a dnes už syn úspěšně odmaturoval," těší dobrovolnici konec příběhu, který pro jednou skončil šťastně.
Dost často se totiž při své činnosti naopak setkávala s ženami, které potřebovaly pomoc poté, co nakonec na potrat šly. „Ty ženy kolikrát trpí post traumatem a nemohou se srovnat s tím, co udělaly," upřesnila k další pomoci Bernardová, která je ráda, že v rámci projektu funguje již osmý rok celostátní linka pomoci, na které jsou vyškolené psycholožky schopny s ženami celou situaci probrat.

„Chceme, aby se ženy svobodně rozhodovaly a nenechaly si diktovat podmínky. Od toho tady poradna pro ženy v tísni je," dodala. Velkým zadostiučiněním potom je, když žena přijde a je ráda, že nakonec na potrat nešla. Bezplatná linka má číslo 800 108 000 a podrobnější informace o fungování linky lze získat na internetové stránce www.necekanetehotna.cz. Na bezplatnou linku se mohou ženy dovolat v určitých hodinách. V pondělí je to mezi devátou a dvanáctou hodinou, ve středu od 16 do 19 hodin a ve čtvrtek od 18 do 21 hodin. Další časy jsou potom vyhrazeny objednaným klientkám.

První telefonický kontakt je naprosto anonymní, žena prozradí bližší údaje jen, když sama chce.

Autor: Jana Kodysová

4.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení