VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doprava se znovu ocitla pod drobnohledem vysokoškoláků

Humpolec – Dopravě 
v Humpolci by ke zlepšení mohlo pomoci pouze několik dílčích vylepšení. Výsledky dopravního šetření, které probíhalo začátkem října, už má městský úřad
k dispozici.

28.10.2016
SDÍLEJ:

Město HumpolecFoto: Deník/ Libor Plíhal

Šetření prováděli profesoři a studenti stavební fakulty VUT. „Pedagogové dali studentům víceméně volnou ruku. My s tím souhlasili. Díky tomu máme k dispozici názor nezatíženého člověka," popsal průběh šetření místostarosta Humpolce Květoslav Namyslo.

Spolupráce města a VUT se přitom konala už podruhé. „Kontaktovali jsme fakultu sami. Podobnou akci jsme podnikli už v loňském roce," připomněl Namyslo.

Sledovaná místa byla předem dohodnutá. „Některé náměty dalo město, jiné zase odbor dopravy," vysvětlil místopředseda 
s tím, že studentům zadali deset lokalit ke zmapování.

Dopravu v Humpolci přitom nevyhodnotili jako špatnou. „Nic v Humpolci bych neoznačil za průšvih, který by představoval velké problémy," řekl k šetření Martin Všetečka, vyučující na VUT.

Studenti po téměř čtyřdenním pozorování prezentovali několik doporučení, která by měla zvýšit bezpečnost dopravy. „Bylo nutné najít kompromis mezi různými druhy dopravy, 
v tomto případě mezi pěší 
a automobilovou. Jedním takovým kompromisem je například zklidnění dopravy," vysvětlil Všetečka.
První z kompromisů, který má zajistit bezpečnější 
a volnější pohyb chodců, 
je označit centrální městskou oblast jako zónu 30. Tato oblast zahrnuje Horní a Dolní náměstí a ulice Masarykova, Rašínova, Husova, Školní a Hálkova.

Dále se zabývali rozmístěním přechodů ve městě. „Přes hlavní ulici na Horním náměstí vedou dva přechody, přičemž na Dolním náměstí není ani jeden. Pro to zřejmě není žádný objektivní důvod," zhodnotil situaci Všetečka.

Okolnosti ohledně Dolního náměstí ale nejsou tak jednoduché. „Na Dolním náměstí se pohybuje, a tím pádem i přechází silnici, podstatně méně lidí, než na Horním. Prakticky není vhodné v těchto místech zřizovat přechod," vysvětlil místostarosta.

Šetření se nevyhnula ani lokalita bývalých strojíren v centru města. „Navrhli jsme, aby byla v co nejkratší možné době odstraněna bariéra neprůchodného areálu strojíren. V daném místě by vznikly prostory pro obchody, služby i bydlení. Chybět by samozřejmě neměla ani veřejná zeleň," popsal pedagog VUT.
Ovšem ani tady není situace jednoduchá. „Město v současné době nemůže s prostorami bývalých strojíren nic dělat. Budovy ani pozemky mu nepatří. V územním plánu však bude zapracována studie, přičemž zprostředkovatel této studie bude jednat se současnými majiteli a jejich záměry," objasnil Namyslo s tím, že rozbor ohledně strojíren je otázkou jednoho roku.

Dalším z bodů mapování byla křižovatka ulic Svatopluka Čecha a Masarykova. „Navrhli jsme nakolmení ulice Svatopluka Čecha, aby se úhel ulic přiblížil 90 stupňům, a došlo k lepší přehlednosti a rozhledu řidiče," ukončil Všetečka.

O tom, zda daná doporučení vejdou v platnost, v tuto chvíli není rozhodnuto. „Jsou to pouze návrhy. Veškeré výsledky vyhodnotíme a projednáme i s příslušnými odbory. Teprve pak se rozhodne," uzavřel Květoslav Namyslo.

Doporučení VUT

V centru města zavést zónu 30, řidiči tedy budou moci jezdit 30 km/h (ulice Masarykova, Dolní náměstí, Horní náměstí, Rašínova, Husova, Školní a Hálkova).
Na základě podrobných průzkumů zdrojů a cílů cest zpracovat komplexní studii o veřejné autobusové dopravě.
Odstranění bariéry neprůchodného areálu bývalých strojíren a jeho přeměna na polyfunkční centrální městskou zónu.
Zajistit proměnu ulice Okružní z dopravně sběrné komunikace na dopravně obslužnou.

Autor: Klára Šafusová

28.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení