„Stále jsme ve fázi rozpracovanosti, ale postupujeme podle plánu a dnes otevíráme pro běžný provoz restauraci," řekl Richard Horký. Kromě toho zde má brzy vzniknout také hotel a další společenské prostory. „Na tento rok máme už teď nahlášených šestnáct svateb," podotkl třebíčský podnikatel.

Ten loni v lednu podepsal s obcí Dukovany, jako vlastníkem zámku, smlouvu o budoucí smlouvě: Pokud Horký proinvestuje zhruba třicet milionů korun, celý komplex budov mu letos v listopadu majetkově připadne. „Už teď se investovalo přes polovinu dohodnutých peněz. Vše probíhá tak, jak stojí ve smlouvě," pochvaloval si starosta Dukovan Miroslav Křišťál.

Pro obec bylo držení zámku nákladné. Proto se ho zastupitelé rozhodli přenechat podnikateli s vizí. „Bez podpory obce by se to nepodařilo," připomněl Richard Horký. „Měl jsem i štěstí, protože zámek nebyl tak poškozen jako některé další stavby před revolucí. Tehdy se tady doškolovali veterináři, nebyl zde statek nebo něco podobného, takže oprava není až tak nákladná," vysvětlil.

Z ruiny je chlouba

V horším stavu než dukovanský zámek se ještě před pěti lety nacházelo kdysi panské sídlo ve Valči. Za doby zemědělské kolektivizace utrpělo tolik, že nechybělo mnoho k jeho zřícení. V roce 2011 však zámek koupil podnikatel ve stavebnictví Bronislav Vala a během dvou let otevřel nejen luxusní hotelové prostory hlavní budovy, ale také welness centrum a restauraci.

Obnova získala v loňském roce titul vysočinské stavby roku. Tím však modernizace valečského zámeckého dvora neskončily. Vala s rodinou má další plány, které již získávají reálné obrysy. V jedné z budov zámeckého areálu, takzvaném seníku, bude během čtrnácti dnů hotových dalších padesát pokojů pro hosty. „V této budově už také vznikl noční bar se čtyřmi drahami pro bowling," doplnil Bronislav Vala.

Pracuje se i na rozšiřování stávajících služeb. Větší o tři venkovní bazény plavecký, masážní a ochlazovací, bude během dvou měsíců zámecké wellness centrum.

„A v září také dokončíme pět nových saun a ledovou jeskyni," podotkl majitel Hotelu Zámek Valeč.

O letních prázdninách by měla být podle něj hotová herna pro děti a výstavní prostory v budově bývalé sýpky. V současné době se také dokončuje řada maleb v zámeckých chodbách a místnosti se vybavují dalším inventářem.

V závěru loňského roku nechali Valovi odbahnit dolní rybník, jeden ze dvou, který se u zámku nachází. „Nyní se po opravě napouští a za měsíc provedeme výsadbu zeleně," poznamenal Bronislav Vala.

Ten předpokládá, že s novými a lepšími službami zámek přiláká více návštěvníků. I proto se připravuje výstavba dalšího parkoviště. To stávající totiž při větších společenských akcích, třeba jarních trzích na zámeckém nádvoří, mnohdy nedostačuje.

Už za měsíc proto začnou vznikat podzemní garáže. Podle majitele zámku nabídnou prostory pro 90 stojících osobních vozidel. „Dokončeno by to mělo být na podzim letošního roku," připomněl Bronislav Vala.

Z veřejných zámeckých staveb se v posledních letech podařilo kompletně opravit zámek v Třebíči. Vyžádalo si to tříleté uzavření tamních muzejních expozic, které rovněž prošly generální rekonstrukcí.

Obnovený zámek se veřejnosti otevřel na podzim 2013.

Šlo o historicky nejnákladnější projekt, zaměřený na regionální muzejnictví, Kraje Vysočina, jemuž třebíčský zámek patří. Rekonstrukce si vyžádala 180 milionů korun, 160 milionů z toho se podařilo získat z fondů Evropské unie.