VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důležité je nebát se, říká cestovatel

Pelhřimov – Martin Vaněk je vášnivým cestovatelem 
a mimo jiné i organizátorem akce Den cestovatelů.


17.9.2016
SDÍLEJ:

První ročník festivalu Dne cestovatelů pořádá nadšený dobrodruh Martin Vaněk. Foto: Lucie Ješátková

I když své cestovatelské cíle vidí spíš na východě, nejvíc z celého festivalu se těší na přednášku o Ekvádoru.

Cestovatelská přednáška Den cestovatelů se koná letos poprvé. Co vás vedlo k pořádání této akce?
V podstatě prvním krokem bylo spolupořádání festivalu Expediční kamera. V průběhu této akce jsme samozřejmě promítali filmy a poznávali různé cestovatele. Po skončení akce se 
k nám dostalo mnoho pozitivních reakcí. Hlavně povídání se samotnými dobrodruhy mělo úspěch. Filmy se samozřejmě líbily také, ale přímý kontakt s cestovatelem je mnohem zajímavější a poutavější. V souvislosti s Expediční kame-rou jsem také zjistil, že je tu v okolí spousta zajímavých lidí, kteří cestují.

Čím se tedy bude Den cestovatelů lišit například od Expediční kamery?
Den cestovatelů není jenom o cestovatelích z Čes-ké republiky, kteří už mají procestovaných spoustu zemí. Jde hlavně o to dostat na tuto akci lidi, kteří jsou 
z okolí, cestují stejně jako známí čeští cestovatelé, jen se o nich tolik neví.

Proč jste tedy pozval zrovna Davida Švejnohu?
David Švejnoha už tu párkrát byl. Vím, jak prezentuje a že je zábavný. Lidé ho navíc znají z Hodiny H. Když jsem hledal cestovatele, kterého pozvu, důležité bylo, aby to byl mladý člověk. Přednášející musí umět nadchnout mladé lidi, ale také musí zaujmout starší publikum. David Švejnoha je přesně takový. Má hodně nacestováno, je to velmi pohodový člověk 
a dokáže skvěle zprostředkovat svoje zážitky.

Den cestovatelů začíná v půl sedmé. Bude to program na celý večer?
V podstatě ano. Na začátku programu budou dvě přednášky. První od Marie Lollok Klementové o Ekvádoru a druhá o přírodních národech právě od Davida Švejnohy. Následovat bude workshop, kde se lidé dozví, jak se stát cestovatelem. Během celého večera bude navíc pro návštěvníky připravena i výstava fotek od Jindřicha Štěrby. Bude tu 
k zakoupení i outdoorová kuchařka od Petry Pospěchové, která není určena jen pro přežití v džungli, ale je hlavně pro rodiny s dětmi. Nechce, aby rodinné výlety byly jen o konzervách a instantních nudlích. Součástí akce bude samozřejmě také občerstvení.

Jaké fotografie představí Jindřich Štěrba? Půjde o snímky z konkrétní země?
Jindřich Štěrba je jeden 
z místních nadšených cestovatelů. Musím se přiznat, že ještě přesně nevím, jaké fotky si na dnešek připravil, ale rozhodně to bude zajímavé. V minulosti navštívil Indonésii, Filipíny nebo například Madeiru.

Mluvil jste také o workshopu Jak se stát cestovatelem. Na co se mají návštěvníci těšit?
Workshop je opět nápad Davida Švejnohy. Půjde spíš o debatu mezi ním a publikem. Poradí a pomůže lidem, kteří by chtěli někam vycestovat a nemají k tomu dostatečné informace. Budou to rady typu „jak se připravit na cestu, co si zabalit, jaké jsou potřeba doklady" a tak dále. Důležité je, ničeho se nebát. V dnešní době sice přibývá míst, kam se lidé neodváží, David Švejnoha ale dokáže v tomto směru dobře poradit.

Máte už teď v plánu nějaké další podobné přednášky?
Uvidím, jak se dnešní akce chytne. Je těžké tady něco pořádat, na druhou stranu je super, že se něco děje. Jsou tu outdoorové festivaly, Expediční kamera a další. Den cestovatelů je zase něco jiného, čim se snažím přispět. První ročník je takový zkušební. Byl bych ale rád, kdyby se akce rozrostla dál. Chtěl bych, aby další ročník byl více o místních dobrodruzích. Třeba Štěpán Jirků. To je velmi akční člověk, který se nebojí vypravit se sám do neznámé divočiny. Byl jsem na jeho přednášce o Laponsku a musím říct, 
že byla velmi inspirativní. Přednášku by ale mohl vést kdokoliv, kdo rád cestuje 
a svoje zážitky a zkušenos-
ti by rád sdílel s ostatními.

Vyrazil jste vy sám na nějakou dobrodružnou cestu?
Já osobně cestuji velmi rád, poslední roky to bylo většinou na východ. S kamarády plánujeme cesty, které směřují mimo pláže 
a hotely, více do hor. Zatím se trochu trápím s výškou nad 5 000 metrů nad mořem, ale snad se to zlepší. Dobrodružství v podstatě čeká za kopcem. Ono boha-tě stačí popojít kousek za Pelhřimov a člověk pozná spoustu skvělých míst. Sta-čí jen vyrazit.

Na co se z celého festivalu těšíte nejvíc?
Samozřejmě na točené pivo (úsměv). Jsem ale velmi potěšen a zároveň se těším na cestovatelku Marii Lollok a její povídání o Ekvádoru. Je to čerstvá maminka a je velmi vytížená i pracovně. Proto jsem rád, že si na tuto akci udělala čas.

Lucie Ješátková


Den cestovatelů

pátek 16. září, od 18.30 hodin
Pelhřimov, Malá scéna Kulturního domu Máj
Hosté: Marie Lollok Klementová, David Švejnoha, Jindřich Štěrba

Autor: Redakce

17.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení