VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exportérům se nelíbí 
optimalizace

Pelhřimov – Podnikatelé 
z Pelhřimovska kvůli obavám z toho, že by mělo být zruše-
no nebo výrazně okleštěno pelhřimovské územní pracoviště celního úřadu, vyvolali zásadní schůzku na republikové úrovni.

9.9.2015
SDÍLEJ:

Celní úřad v Pelhřimově má ideální zázemí, 
i proto se podnikatelé ozvali, aby zůstal zachován. Foto: archiv

Výsledek jednání vypadá nadějně. Pokud budou dosavadní dohody naplněny, mohlo by být pelhřimovské pracoviště celního úřadu zacho-váno ve stávající podobě. Vyhráno ale exportéři z Pelhřimovska zatím nemají.

Kvůli zmíněným obavám se začátkem srpna sešli zástupci Hospodářské komory České republiky, v čele s jejím pre-zidentem Vladimírem Dlouhým, s představiteli Generálního ředitelství cel České republiky. „Podnikatelé u nás na Pelhřimovsku, které zastupuje Okresní hospodářská komora Pelhřimov, se obávali, aby nedošlo k podobným krokům, jaké se připravovaly s některými pracovišti finančního úřadu," zdůvodnila obavy i motivy k vyvolání jednání Jana Vránová, ředitelka Okresní hospodářské komory v Pelhřimově.

Podle neoficiální informace, které se rozšířila mezi pelhřimovskými podnikateli, má dojít k redukci práce pel-hřimovského pracoviště působícího v rámci Celního úřadu Jihlava k 1. lednu 2016.

Součástí informace o škrtech s odvoláním na hledání úspor v pelhřimovském celním úřadu měly být i návrhy na přesídlení pracoviště do jiných objektů státu, například do volných prostor okresního úřadu, finančního úřadu nebo Všeobecné zdravotní pojišťovny. „V případě uvažovaného přesídlení sice dojde k částečnému snížení nákladů, ale zároveň podotýkám, že ani 
k jednomu z objektů není možný příjezd kamionů," připomněl mimo jiné ve svém podnětu Tomáš Spirit, zástupce pelhřimovské pobočky společnosti WFD.

Představitelé celní správy partnera jednání ze začátku srpna ubezpečili, že jakákoli konkrétní logistická a organizační opatření budou vycházet z důkladné analýzy agendy vykonávané celními orgány v daném území. To by hrálo ve prospěch zachování pelhřimovského pracoviště. „Typické pro Pelhřimovsko je, že tady působí hodně exportérů," poukázala na důležitou okolnost ve prospěch zachování celního úřadu ředitelka Vránová.

Podle aktuální informace, ale nejspíš k určité optimalizaci celní správy dojde. „Situace je nyní taková, že jihlavské pracoviště pomalu postupně přebírá některé kompetence pelhřimovského pracoviště," přiblížila aktuální zjištění Vránová.

Pelhřimovský celní úřad zajišťuje agendy celní i daňovou, podobně jako na Vysočině celní úřady v Jihlavě a ve Žďáře nad Sázavou. Naopak kompetence celních úřadů na Třebíčsku a na Havlíčkobrodsku už byly více či méně omezeny.

Jednání Dlouhého na Generálním ředitelství cel ukázalo, že analogie s rušením pracovišť celního úřadu s pracovišti finančního úřadu měla opodstatnění. Podnikatelská komora rovněž argumentovala statistikou a podrobnými výhledy hospodářského vývoje zdejšího regionu a podle čísel data mluví ve prospěch zachování pracoviště celního úřadu v Pelhřimově. „Celní správa při tom bude postupovat v součinnosti s územními samosprávami i místními zástupci podnikatelské sféry, jejichž legitimními představiteli jsou zejména územní složky Hospodářské komory České republiky," tlumočila vzkaz z jednání Vránová.

Zatím známá analýza potvrdila, že pelhřimovské pracoviště patří svým zatížením mezi nejvýznamnější úřadovny celního úřadu na Vysočině. „Počet aktivních vývozců v okrese Pelhřimov byl jedním z důvodů pro udělení akreditace Okresní hospodářské komoře Pelhřimov pro ověřování Certifikátů o původu zboží, Karnetů ATA a jiných vývozních dokumentů, čímž jsme tak napomohli usnadňování zahraničního obchodu podnikatelům v našem okrese," vyjmenovala ředitelka Vránová.

Ad: Exportérům se nelíbí optimalizace

Pelhřimov – Celní správa ČR nepřipravuje zrušení územního pracoviště v Pelhřimově ani omezení jeho činnosti. Článek (z 9. září 2015) obsahuje některé nepravdivé či zkreslené informace. Například citované vyjádření ředitelky Okresní hospodářské komory v Pelhřimově o údajném jednání prezidenta Hospodářské komory ČR Dlouhého s představiteli Generálního ředitelství cel.

Vedení Celní správy ČR v rámci hledání úspor a zefektivnění své činnosti v regionech přihlíží k potřebám podnikatelských subjektů a technickým možnostem. Plánované změny v dislokaci či rozsahu činnosti celních úřadů celní správa vždy konzultuje nejen s dotčenými subjekty, ale například i profesními svazy a sdruženími na regionální a celostátní úrovni a územní samosprávou.

Obdobně je tomu i v případě změn v oblasti národní či unijní legislativy. Obousměrnou komunikaci a proklientsky orientovaný přístup považuje vedení celní správy za jednu ze svých priorit.

Generální ředitelství cel, Celní správa ČR

Ad: Exportérům se nelíbí optimalizace (2)

Pelhřimov – Reagujeme na článek ze dne 14. 9. 2015 „Ad: Exportérům se nelíbí optimalizace", kde zástupci Celní správy ČR uvádějí, že OHK Pelhřimov poskytuje mylné informace.

Z našeho pohledu nedošlo k uvedení žádných nepravdivých informací. V článku o optimalizaci Celního úřadu v Pelhřimově ze dne 9. září 2015 bylo uvedeno, že se sešli zástupci HK ČR a Generálního ředitelství cel, což je pravda.

Dne 3. srpna 2015 zasedali zástupci HK ČR v čele s viceprezidentem Bořivojem Minářem a představiteli Celní správy České republiky, vedenými zástupci generálního ředitele Vladimírem Štainerem a Lumírem Šatranem, kde projednali současnou situaci.

„Představitelé celní správy ubezpečili, že jakákoli konkrétní logistická a organizační opatření budou vycházet z důkladné analýzy agendy vykonávané celními orgány v daném území a že návrhy příslušných pracovních týmů budou průběžně konfrontovány nejenom s lokální statistikou zachycující současné úkony celní správy ve vztahu k podnikatelům, ale i s podrobnými výhledy hospodářského vývoje konkrétního regionu. Celní správa při tom bude postupovat v součinnosti s územními samosprávami i místními zástupci podnikatelské sféry, jejichž legitimními představiteli jsou zejména územní složky HK ČR." (tisková zpráva Hospodářské komory České republiky ze dne 4. srpna 2015)

Vítáme tedy aktivní přístup zástupců Celní správy ČR a vedení Celní správy ČR v rámci hledání úspor a zefektivnění své činnosti v regionech, přihlížení k potřebám podnikatelských subjektů a technickým možnostem.

OHK Pelhřimov

Autor: Jiří Jíra

9.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení