Člen rady města Martin Svoboda úspěchy Kapucínu považuje za shodu náhod. „U zakázky na rekonstrukci křižovatky jsme neočekávali, že budeme mít nejnižší nabídku. Rozhodně to pro nás není nějaký klíčová stavba, ve stavebnictví se obecně zakázky pod deset milionů nepovažují za velké," řekl s tím, že i stavba rozhledny na Pekelném kopci je pro jeho firmu spíše prestižní záležitost. O velké zakázce se prý dá mluvit jen v případě DDM, který Kapucín staví za 23,5 milionů.

Řidiči dlouho vzývaná úprava křižovatky komunikace z Poušova a ulice Račerovická navíc podle Svobody není obtížná stavba: „Je to naprosto běžná práce, nic náročného. Navíc se stavbou různých silnic, křižovatek i parkovišť samozřejmě máme zkušenosti," podotkl. „Jestli všechno klapne, mělo by se u Kuchyňky začít stavět někdy začátkem srpna," dodal Svoboda. Zpoždění prací u křižovatky, rozhledny ani DDM kvůli souběhu tří větších zakázek podle něj nehrozí.

Nejlevnější vítězí

Jako nepříliš šťastné vidí vítězství Kapucínu v další veřejné zakázce třebíčský místostarosta Pavel Pacal. Tedy člověk, který sedává v komisích, které o výběru dodavatele rozhodují. „Samozřejmě se obávám, že se opět vyrojí nejrůznější spekulace, ale co s tím nadělám? Když už nějaká firma podá nabídku, splní veškeré podmínky soutěže a má nejnižší cenu, tak nám nezbývá nic jiného, než ji vybrat jako vítěze," krčí Pacal rameny.

Nejvýhodnější nabídku podal právě Kapucín Realizace staveb. Vítězná částka ve výši 5,85 milionu korun překonala druhého nejlevnějšího výrazně, firma Klee nabídla částku o více než půl milionu vyšší. V této souvislosti se (stejně jako u DDM a rozhledny) objevily spekulace, že Kapucín skrze radního Martina Svobody či zastupitelů Milana Šťastného a Petra Škarabely mohl získat zvýhodněné informace. Všichni zúčastnění to však důrazně popírají. „Je to nesmysl, zadávací dokumentace je jenom jedna a stejná pro všechny," uvedl Pacal.

Podle něj by nejlepším řešením bylo, kdyby se firma politiků o veřejné zakázky vůbec neucházela. „Já osobně si myslím, že kdo se vrhne do politiky, měl by se vzdát jiných aktivit, aby se předešlo podobným spekulacím. A zvlášť v našem prostředí, kde se hledá jenom to špatné," konstatoval a pokračoval: „Vidím v tom i jedno pozitivum, a sice, že práce zůstane v regionu a bude se týkat zdejších lidí."

Podle právníka Trasparency International (neziskové organizace zabývající se omezováním korupce) Petra Lepera fakt, že se firma politika angažuje ve veřejných zakázkách, automaticky neznamená špatnou věc. „Je to indikátor, který může vést k tomu, že něco není v pořádku, na druhou stranu to může být také tak, že daná firma je zkrátka nejlepší, nejlevnější nebo oboje. Samotný fakt, že zakázku získá firma politicky činných lidí, se nedá odsuzovat. Nemusí to působit dobře, ale neznamená to, že se stalo něco nezákonného," podotkl.