VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Generální stávka před 25 lety vytáhla na náměstí tisíce lidí

Jihlavsko – V jihlavském okrese se stávkovalo v Jihlavě i dalších městech v Polné, Telči či Třešti.

27.11.2014
SDÍLEJ:

Generální stávka na náměstí Míru (dnešním Masarykově náměstí) v Jihlavě, která byla vyhlášena na 27. listopadu 1989. Podle reportáže z okresních novin Jiskra se jí zúčastnilo odhadem deset tisíc lidí.Foto: archiv Muzea Vysočiny Jihlava

Ve čtvrtek je to přesně pětadvacet let, kdy se v Jihlavě na tehdejším náměstí Míru, dnes Masarykově náměstí, konala manifestační generální stávka. Té se odhadem zúčastnilo asi deset tisíc lidí. Jihlava se tak přidala k Praze a dalším městům v tehdejším Československu, aby se ukázalo, jak moc si společnost přeje konec komunistického režimu. Ke generální stávce se před pětadvaceti lety přidala také Třešť, Telč nebo Polná.

Na shromáždění na náměstí v Jihlavě tehdy zamířil i Petr Kubíček. „V té době jsme v Jihlavě razili kolektory v podzemí, na náměstí jsme spolu s kolegy vyrazili rovnou odsud, oblečeni ve fáračkách. Kdo chtěl, tak se mohl zúčastnit. Od nás z podniku to bylo určitě několik desítek lidí. Na náměstí v prostoru okolo horní kašny bylo úplně plno, sešly se tam tisíce lidí. Organizace generální stávky byla dost spontánní," řekl.

Pamětník se ve dnech po 17. listopadu účastnil také několika demonstrací v Praze. „Z Jihlavy do Prahy jelo více lidí. Své nadšení jsme potom přenášeli do Jihlavy, kde se po 20. listopadu začali lidé také aktivizovat. Z mého pohledu to byla úžasná doba. Mezi lidmi panovala obrovská euforie z toho, co se děje, a věřili jsme, že se něco změní," doplnil Kubíček další vzpomínky.

O jihlavské generální stávce ve vydání z 1. prosince 1989 přinesly reportáž také tehdejší okresní noviny Jiskra. Generální stávka byla vyhlášena na dobu od 12 do 14 hodin. Ve dvanáct hodin se v Jihlavě rozezněly sirény a klaksony aut. Program shromáždění na náměstí začal ve 12.26 hodin.

Během hodiny se u mikrofonu vystřídalo několik desítek řečníků, byli mezi nimi členové nově vznikajícího Občanského fóra, studenti, političtí představitelé, herečka Horáckého divadla a další. „Z improvizované tribuny se hovořilo o tom, že se KSČ zdiskreditovala před národem, volalo se po zrušení její vedoucí úlohy zakotvené v ústavě, zazněly i další připomínky na její adresu. Ozvaly se hlasy i na podporu komunistické strany: Nelze ji přece vyloučit ze společnosti. Zatím je jedinou plně organizovanou silou, schopnou a odhodlanou vést naši společnost. Je také jediná, která má program," zmiňoval autor reportáže v Jiskře.

Shromáždění v Jihlavě, kde si mohl každý říct, co cítil, skončilo krátce před půl druhou. Lidé se pak v poklidu vrátili do práce.

Generální stávku před pětadvaceti lety zažila také Třešť. Tam převážná většina třešťských obyvatel a mládeže vyslovila podporu Občanskému fóru a jeho požadavkům. Jak píše tehdejší Jiskra, stávka v Třešti proběhla na pracovištích, na osm stovek občanů vyšlo do ulic města. Pracujícím ze závodu Kras byla stávka znemožněna. Pondělního večerního mítinku na třešťském náměstí se zúčastnily asi tři tisíce lidí. Ti odevzdali na podporu stávkujících studentů přes tři tisíce korun, učitelé studentům věnovali více než tisíc korun.

Studenti váhali

V Polné se na náměstí v den generální stávky sešly asi tři stovky lidí. Většinu z nich tvořili studenti z učiliště Českého svazu výrobních družstev, kteří ještě několik minut před polednem řešili, jestli se mají vůbec přidal. Stávka měla pokojný průběh a po další půlhodině se náměstí opět vyprázdnilo.

Na náměstí v Telči podpořilo požadavky Občanského fóra asi 1 200 studentů a zástupců pracovních kolektivů z místních závodů. Po několika vystoupeních členů Občanského fóra a dalších řečníků se zhruba po hodině pokojné shromáždění rozešlo.

ZUZANA MUSILOVÁ

Autor: Redakce

27.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení