Jedná se o metodu zvanou hipoterapie, kterou se na okrese zabývá Občanské sdružení Kopýtko. To najdete v obci Perky u Častrova.

„Hipoterapii pro klienty provozujeme od roku 2011," sdělila hlavní fyzioterapeutka a předsedkyně Občanského sdružení Kopýtko Jitka Dvořáková s tím, že před zahájením provozu bylo třeba se několik let věnovat odborné přípravě koní, což není nic jednoduchého.

„Kůň si musí postupně zvykat na nezvyklý pohyb pacientů na hřbetě koně i kolem něj. Klienti na koni jezdí v různých léčebných polohách, které respektují stupeň dosaženého psychomotorického vývoje dítěte, což obnáší od poloh v leže na břiše, sed zády po směru jízdy až po takzvaný asistovaný sed, kdy za pacientem sedí i terapeut, který napomáhá rehabilitaci. Kůň musí být kvalitně připraven i pohybově, je třeba, aby uměl podle potřeby měnit délku kroku, byl zvyklý na kontakty po celém těle a zvládal i neobvyklé situace," vyjmenovává Jitka Dvořáková to, co kůň musí zvládnout.

Nyní má sdružení k dispozici jednoho koně, který pomáhá zatím pouze šestici dětských klientů. Díky hipoterapii dochází ke zlepšení zdravotního stavu třeba při neurologických onemocněních jako dětská mozková obrna, roztroušená skleróza či degenerativní nervová onemocnění. Své opodstatnění má i u ortopedických diagnóz, třeba skolióz či vadného držení těla.

Největší léčebný účinek skýtá tento typ terapie podle Dvořákové u dětí do jednoho roku věku, takže ji lze s důvěrou doporučit i kojencům.
„Přizpůsobivost jejich „mladého" mozku a možnost opravy chybně nastaveného pohybového programu je v tomto věku nejvyšší.  V čím nižším věku se s hipoterapií začne, tím více se toho dá napravit. Samozřejmě je prospěšná i pro větší děti a dospělé," uvádí Dvořáková.

Kopýtko připravuje každému klientovi terapii takříkajíc „na tělo" po důkladném fyzioterapeutickém vyšetření a stanovení rehabilitačního plánu. A každá terapeutická jednotka se odehrává, vzhledem k závažnosti onemocnění a věku klientů, pod dohledem zkušeného specializovaného fyzioterapeuta.
Nyní sdružení připravuje další dva koně. „Díky nim budeme moci rozšířit počet klientů. Každý kůň má jinou tělesnou stavbu, jiný krok, a proto je předurčen pro jiný typ klientů," prozrazuje plány do budoucna Jitka Dvořáková.

Na hipoterapii do Perek od loňska pravidelně dojíždí i Hypšovi z Rynárce se svými čtyřletými těžce nedonošenými dvojčaty Vítkem a Františkem. Jejich maminka Martina si terapii pochvaluje.

„Klukům moc pomáhá. Vítečkovi se díky ní posílily svaly, u Fanouška zase mírní křeče v nožičkách. Jsme moc spokojeni. Kluky kontakt s koníkem velmi těší a kromě toho, že jim pomáhá hlavně po fyzické stránce, působí pozitivně i na jejich psychický stav," říká Martina Hypšová.

(PR)