VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlavním mým cílem je dát bratry dohromady

Želiv – Jednapadesátým želivským opatem byl minulý týden zvolen dosavadní provizor (ekonomický „náměstek" opata) kláštera Jáchym Jaroslav Šimek.

2.10.2013
SDÍLEJ:

Jáchym Jaroslav ŠimekFoto: Deník/archiv

Zeptali jsme se ho:

Jaké máte v nové funkci cíle?
V první řadě bude nejdůležitější sjednotit komunitu, abychom se měli rádi, a abychom, jak je psáno v Bibli, „byli jedno". Dávat bratry dohromady, to je podle mě hlavní poslání opata. Chci navštívit spolubratry, vidět, jak žijí a co je trápí. Mám sice sám vizi, ale chci se ještě zeptat jich, co oni vidí jako důležité. Hodně mi leží na srdci, abychom si pomáhali i ve službě pro lidi – třeba si vzájemně posílali duchovní slovo. Želiv je duchovním centrum regionu a chci tu víc soustřeďovat hlavně mládež. Jeden z mých snů jsou i roc-kové bohoslužby, pěkné programy pro mladé jsem viděl v Austrálii. Nebo to, že v klášteře představíme začínající umělce. Další můj „dream" je, že by se v Želivě scházeli premonstráti z celého Česka a Slovenska, chtěl bych se setkávat i s ostatními opaty.

Stmelit želivskou komunitu ale není lehké – řada řeholníků žije na farách mimo klášter…
Hovořil jsem už s generálním opatem, jestli by nebylo možné to upravit podle vzoru Strahova – že když už slouží ve farnostech v okolí, tak by aspoň mohli třeba bydlet tři pohromadě, aby aspoň částečně měli komunitní život, a nebyli na farách zcela izolováni.

Vy jste dosud měl na starosti ekonomickou stránku kláštera. Využijete tyto zkušenosti zvlášť nyní, v době církevních restitucí, kterým část veřejnosti není nakloněna?
Věřím, že společně bude církev restituce obhajovat, ale neodvažuju se nic bližšího o tom říkat – to vše se uvidí. Každopádně už teď jsme odpovědni za hospodaření na 20 hektarech lesa, 40 hektarech polí a čtyřech hektarech rybníků. Naučili jsme se té odpovědnosti a čekáme, že nám bude v restitucích vráceno ještě mnohem víc. Pole pronajímáme, v tomto ohledu máme dobré vztahy s místním zemědělským družstvem a domlouváme se, jak dál spolupracovat. Restituce by nám umožnily se o klášter řádně starat a přiblížit ho třeba rakouským klášterům, které jsou kulturními centry a přitom jsou ekonomicky soběstačné.

Je tedy i šance, že byste pak mohli zaměstnat více lidí?
Už teď se k nám hlásí hodně lidí, ale všechny zaměstnat nemůžeme. Nechci být slibotechna, ale chtěl bych ty možnosti zaměstnávání postupně otvírat. Třeba pokud by se nám podařilo vybudovat domov pro seniory, tak tam by příležitostí bylo dost.

Čím může premonstrátský řád přilákat nové zájemce?
Chtěl bych náš řád představit a přiblížit hlavně v živých farnostech, aby mladí muži věděli, o co vlastně v klášteře jde. Zvlášť mladí totiž vůbec nevědí, jak tu žijeme. V Česku není tak velký zájem o duchovní povolání, ale třeba v Polsku, na Slovensku, na Filipínách či v Africe je. Takže proč sem nepřivézt i pár kluků z ciziny? Zkrátka chci mezi mladými pro klášter „lobbovat" v tom dobrém slova smyslu.

Osobnost, která želivský klášter po roce 1989 obnovila, byl opat Vít Tajovský. Co z jeho odkazu a odkazu předešlého opata Bronislava Ignáce Kramára si berete?
Na opata Tajovského vzpomínám moc rád a jsem šťastný, že jsem ho potkal. Nejradši jsem měl jeho dobrotu, otevřenost, radost, čistý pohled a srdečnost. A tu dobrotu má i Bronislav Kramár. Slyšel jsem, že právě na něj opat Tajovský ukázal, aby byl zvolen po něm. A jestli o Bronislavovi někdo tvrdí, že spolupracoval se Státní bezpečností, tak můžu říct, že ten člověk by nedokázal ublížit ani kuřeti, jaký je to dobrák a jak se všem snažil pomoci. Já tomu prostě nevěřím.

Proč má podle vás církev v Česku stále malé renomé?
Asi se stále málo otevíráme lidem a málo se o nás ví. A taky častá příčina, proč s námi lidé nechtějí mít nic společného, zřejmě tkví v našem nadřazeném chování: myslíme si, že když chodíme do kostela, tak jsme na tom líp. Ale Bůh přece miluje každého. Tohle až my jako církev pochopíme, tak už to bude krůček k tomu, aby to dobro zakusili i lidé žijící vedle nás. Můžeme jako křesťané dělat všechno možné, ale pokud nezůstaneme lidmi a nezůstaneme na zemi, a nebudeme šířit evangelium třeba jen úsměvem a pochopením, tak se to těžko změní.

Autor: Jan Mazanec

2.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení