VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hokej se v Pelhřimově může hrát. I bez registrace u svazu

Pelhřimov – Na dotace z rozpočtu města se zřejmě mohou těšit i menší sportovní kluby, které se neúčastní pravidelných soutěží.

24.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv VLP

Nově se nemusejí ani registrovat u příslušného sportovního svazu. Tak vypadá situace na pel᠆hřimovské sportovní scéně po úterním zasedání zastupitelstva města. Sedmnáct z devatenácti zastupitelů odsouhlasilo nové zásady pro poskytování dotace na sportovní činnost z městského rozpočtu.

Pelhřimov na podporu sportu každoročně vyčleňuje částku 5,4 milionu korun. Tato částka by podle slov místostarosty Pelhřimova Josefa Kocha (KDU-ČSL) měla být do budoucna navýšena o dalších 300 tisíc korun. Polovina z této částky dříve padla pouze na podporu fotbalu a hokeje.

Podle Kocha je to ale v dnešní době diskriminační vůči ostatním sportovním odvětvím. Od nynějška se sporty budou rozlišovat podle toho, zda jsou, nebo nejsou výkonnostní. Například fotbalové, florbalové či hokejové kluby mají tedy vysokou dotaci stále jistou.

V nové verzi zásad pro poskytování dotací z městského rozpočtu je kromě jiného zrušená nutnost dělení sportovních oddílů do tří kategorií. 
„V novém dotačním systému je požadováno oddělené poskytování dotací, včlenění dotace na mládež do osmnácti let a na dospělé nad osmnáct let, včlenění dotace na náklady 
a dotace na činnost," uvedl Koch. Také byla zrušena podmínka, že patnáct procent členské základny sportovního klubu musí tvořit mládež a že sedmdesát procent členů musí mít trvalé bydliště na území města Pelhřimova. Nově musí mít osmdesát procent členů bydliště na území, které je obvodem rozšířené působnosti Pelhřimova.

Mezi nové zásady patří také podmínka, podle níž žadatelé o dotaci musejí nahlásit jmenný seznam svých platících členů a registrovat se na pelhřimovském městském úřadě, 
a to do 1. července předcházejícího roku, v němž má být vyplácena dotace. Přitom kluby nemusejí být registrovány 
u příslušného sportovního svazu, a nemusejí se tedy účastnit pravidelných soutěží ve svém sportovním odvětví. Tento bod odsouhlasilo 13 z 19 přítomných zastupitelů.

Jednání o novém systému dotací sledovali i zástupci hokejových klubů HC Lední medvědi a HC Pumy, kolem nichž bylo v poslední době dost rušno. „S výsledkem jednání jsme spokojení. Vznikli jsme před 1. červencem, a můžeme tedy žádat o dotaci," uvedl předseda HC Pumy Petr Čeněk.

Částečně spokojeni jsou i Lední medvědi. Hrozilo jim, že budou muset vrátit celou dotaci pro rok 2015 kvůli drobným pochybením v účetnictví a kvůli předložení seznamu členské základny, v němž figurovalo 50 členů navíc. Medvědi tak na rok 2015 dostali o necelých 40 tisíc korun vyšší dotaci. Zastupitelstvo ale rozhodlo, že nemusejí vracet ani tuto částku, ani celou dotaci.
Na povrch ale vyplouvá řada nesrovnalostí. „Za novými zásadami silně cítím propojenost pana místostarosty Kocha s HC Pumy," uvedl generální manažer Ledních medvědů Aleš Kučera.

Generální manažer Medvědů se také nechal slyšet, že bude v brzké době žádat zpět částku 169 400 korun, o niž byla mládeži Medvědů ponížena dotace pro tento rok. „Aby byly věci transparentní, jak proklamuje radnice, potřebovali bychom vědět, na co byla tato částka použita," uvedl Kučera s podezřením, že tato částka padla na uhrazení hodin, kdy mohou na zimním stadionu trénovat HC Pumy.

Podle Kocha tato suma zatím nebyla použita na nic. „V současné době jsou tyto peníze v rezervním fondu, kam se z rozpočtu na sportovní činnost pět milionů čtyři sta tisíc odvádí tři procenta na nečekané události, o nichž jsme předem nevěděli," vysvětlil Koch.

O těchto necelých 170 tisíc teď může žádat jakýkoli sportovní oddíl, který Pelhřimov podporuje. „Tato částka není vázána na Medvědy. Může o ni zažádat jakýkoli jiný sportovní klub. A pokud bude někdo žádat z této částky vyšší díl než 50 tisíc, bude jeho přidělení schvalovat zastupitelstvo. Pokud o ni do konce roku nikdo nepožádá, rozpustí se mezi všechny sportovní oddíly, které město podporuje," uvedl situaci na pravou míru Koch.

Tato částka byla Medvědům odebrána proto, že přestali být provozovateli pelhřimovského zimního stadionu a mládež by ji tak odvedla Ledním medvědům, s. r. o. „Když částku, o kterou jsme přišli, vydělíte počtem hodin, každá hodina trénování mládeže na stadionu nás teď vlastně stojí čtyři sta sedmdesát pět korun," uzavřel Aleš Kučera.

Karolína Hovorková

Autor: Redakce

24.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení