Například u Pozďatína myslivci letos pozorují čtyři páry těchto velkých vodních ptáků. „Teď už je vidět jen jeden člen páru. Druhý sedí na vejcích, první zatím hlídkuje," popsal předseda Mysliveckého sdružení Pozďatín Jaroslav Široký.

Na hranici katastrů Trnavy, Rudíkova a Náramče lze často spatřit i dvacítku hus. Jejich počty se tam v posledních letech skokově zvyšují. „Poprvé, co pamatuji, sem přiletěly v roce 2013 a dva páry vyvedly mláďata. Loni už jsme tady měli šest nebo sedm párů," podotkl hospodář trnavské honitby Josef Vidlák.

Někteří myslivci už přemýšleli nad redukcí jejich stavů. Husy totiž podle některých dokážou při větším počtu vyplenit nemalou část zjara zasetého pole například s ovsem. Vrubozobí ptáci také prý vyštipují kvetoucí řepku a ta pak málo plodí.

Nimrodi však proti husám zatím nebrojí. „Jejich stavy se stále drží v určitých mezích, takže je nebereme jako nepřítele, ale spíš jako zpestření živočišných druhů v honitbách," řekl jednal Okresního mysliveckého sdružení v Třebíči Josef Venhoda. „Husa je sama o sobě zajímavé zvíře. Myslím, že mnohem zajímavější než kachny, které jsou ve velké míře vypouštěny z umělých odchoven, takže jsou pak i v přírodě velmi krotké. Husy si naopak stále uchovávají svou divokost," poznamenal Venhoda.

Podle oslovených myslivců by stavy hus velkých mohly na Třebíčsku růst dokonce ještě rychleji, než je tomu v posledních letech v některých honitbách. Legální odstřely, které jsou povolené od 16. srpna do 15. ledna, však rozšiřování husí populace prý nebrání. „Je totiž těžké je lovit. Když do nich střelíte, tak už je pak za celou zimu neuvidíte, protože odletí úplně jinam a vrátí se až na jaře, kdy už se zase lovit nemohou," řekl Josef Vidlák z Trnavy.

Ten několik úhynů zaznamenal pod koly aut, kdy dospělé husy s housaty přecházely silnici mezi rybníky. O další ztráty se podle myslivců postarají přirození nepřátelé, tedy draví ptáci a šelmy.

Na vině mohou být prý i lidé mimo myslivost, tedy pytláci. „Už jsem slyšel o případu, kdy nějací lidé našli hnízdo, počkali si, až se housata vylíhnou, a pak je pochytali," upozornil Jaroslav Široký z Pozďatína.

První housata

Na Náměšťsko se husy v poslední době vracejí v konzistentním počtu 30 až 40 párů. Jiné to není ani letos. „Už jsme dokonce pozorovali první housata. První mláďata byla u Náměště už na konci března, což je o několik dní dříve, než bývá u dalších párů zvykem," podotkl ornitolog a předseda organizace Náměšťské rybníky Českého svazu ochránců přírody Vojtěch Mrlík.

Jestli také u Náměště nad Oslavou bude počet hus v budoucnu růst, zatím není jasné. Ukáže se to prý nejdříve za dva týdny. „Koncem dubna totiž housata vytvářejí takzvané školičky, kdy se shluknou do jedné skupiny, stará se o ně jeden pár a ostatní se krmí volně jinde," vysvětlil Vojtěch Mrlík.

Jisté už nyní podle něj je, že pokud mláďata dobře vyspějí a před zimou odletí do teplých krajin, tak se příští rok opět před jarem vrátí. „Nemusí to být na rodný rybník, ale do lokality určitě. Je to prokázáno kroužkováním," doplnil.