VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hygienici opět začali sledovat rybníky, letos jich bude méně

Žďársko - Ve čtvrtek se můžete na webu Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina (www.khsjih.cz) podívat, jak v letošním prvním laboratorním hodnocení dopadly rybníky v okrese, které se nejčastěji používají ke koupání.

5.6.2012
SDÍLEJ:

Jedním z rybníků, kde hygienici provádějí laboratorní testy vody, je i Velké Dářko. Nádrž je oblíbená rekreanty, ať už ke koupání, anebo k provozování vodních sportů.Foto: Deník/Lenka Mašová

Na stránkách už ale letos nebude uváděna kvalita vody senzoricky hodnocených vodních ploch. „Senzorické sledování už naši pracovníci z důvodu legislativních změn provádět nebudou. To však zahrnovalo pouze změření průhlednosti vody v nádrži a její aktuální teploty, což si každý může změřit sám, pokud ho to bude zajímat," vyjádřil se vedoucí odboru hygieny komunální a obecné žďárského územního pracoviště Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Josef Roháček.

Senzorické sledování se v okrese Žďár nad Sázavou týkalo rybníka v Milovech, Skalského rybníka, Zuberského rybníka, koupaliště v Sázavě a také lomu v Dolní Rožínce.

Ministerský seznam

„Aktuální odběr, který se uskutečnil toto pondělí, je víceméně předsezonní. Další se pak uskuteční 25. června a pak pravidelně vždycky po dvou týdnech," uvedla odborná referentka jihlavského odboru hygieny komunální a obecné Martina Fišarová. Sledování kvality vody užívané k rekreačnímu koupání skončí 20. srpnem.

Martina Fišarová rovněž vysvětlila, že původní vyhlášku letos nahradil seznam Ministerstva zdravotnictví, ve kterém jsou uvedeny nejfrekventovanější vodní plochy co do počtu koupajících se, kde se bude laboratorně zjišťovat kvalita vody. Hygienické stanice pak byly povinny udělat monitorovací kalendář na celou koupací sezonu se všemi termíny a kritérii, které je nutné dodržet.

„Laboratorně se budou i nadále sledovat povrchové vody určené ke koupání Domanínský rybník, Medlov, Pilská nádrž, Sykovec a Velké Dářko a ještě biotop v Šiklově mlýně," upřesnila Fišarová.

Jednička až pětka

Kvalitu vody hygienici hodnotí pěti stupni. Jednička je voda vhodná ke koupání, dvojka taktéž, ale s doporučením se po koupání hned osprchovat. Třetí stupeň může být problematický pro citlivé lidi, u čtyřky hrozí zdravotní rizika hlavně dětem, alergikům, těhotným ženám či osobám s oslabenou imunitou. Pátý stupeň značí vodu ke koupání zcela nevhodnou.

Nebezpečné jsou podle hygieniků zejména sinice obsahující látky způsobující alergie, které na hladině tvoří takzvaný vodní květ. Po koupání se u citlivých lidí může objevit vyrážka, zarudlé oči či rýma, případně zánětlivé onemocnění očí nebo uší. Sinice ovšem produkují i jedovaté toxiny, které způsobují žaludeční potíže bolesti hlavy, někdy i jaterní problémy. Ohroženy jsou hlavně děti, protože ty se v rybníku často nechtěně napijí vody, která obsahuje viry, bakterie a prvoky.

„Také není vhodné vstupovat do vody s větším množstvím uhynulých ryb, páchnoucí a s malou průhledností, pokud se nejde o přírodní zákal. Při vstupu do vody po kolena bychom si měli vidět prsty u nohou," poznamenala Martina Fišarová.

------------

Kvalita vody

Laboratorní rozbor vzorků vody se letos bude provádět u těchto nádrží ve žďárském okrese: Domanínský rybník, Medlov, Pilská nádrž, Sykovec, Velké Dářko. Kvalita vody se hodnotí pěti stupni: 1 vhodná je koupání, 2 vhodná se smyslově postižitelnými zhoršenými vlastnostmi, 3 zhoršená, 4 nevhodná, 5 nebezpečná.

Autor: Lenka Mašová

5.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třináctý ročník žurnalistické školy navštívil i Filip Rožánek, mediální analytik a šéfredaktor týdeníku Marketing & Media.

Rožánek o sociálních sítích: Kdyby tam nebyl Ovčáček, svět by byl hezčí

Ilustrační foto.

Odložené tašce zloděj neodolal

Leština B si v „trojce“ připsala první výhru

Havlíčkobrodsko – Ve III. třídě si neporazitelnost drží fotbalisté České Bělé, kteří vyhráli nejtěsnějším rozdílem na půdě Kamenný Lhotě.

Ulicemi krajského města jezdí festivalový trolejbus

Jihlava – Projekce dokumentárního filmu o fenoménu střelných zbraní na jihlavské střelnici a promítání dokumentárního snímku o současných česko-čínských vztazích v asijském bistru v Jihlavě. Nejen tyto snímky na netradičních místech mohou zdarma vidět zájemci v rámci letního programu Živého kina, které předznamenává blížící se Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava (MFDF).

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kurzy první pomoci pro veřejnost prošly v nemocnici stovky zájemců

Havlíčkův Brod – Dlouholetou tradici mají v nemocnici v Havlíčkově Brodě kurzy laické první pomoci pro veřejnost. Za sedm let prošly kurzem stovky zájemců. Naučili se jak zachránit v případě potřeby život svým blízkým nebo někomu, kdo právě potřebuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení