VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Investoři musí do zemědělského půdního fondu platit dál sami

Pelhřimov – Investorům, kteří přišli nebo přicházejí do pelhřimovské průmyslové zóny Skrýšovská, radnice slevu za pozemky formou dodatečných investičních pobídek poskytovat nebude.

20.7.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Na svém mimořádném červencovém jednání o tom jednomyslně rozhodli pelhřimovští zastupitelé. Zastupitelé o dodatečných investičních pobídkách debatovali poté, co o slevu, přesněji řečeno možnosti zmírnit dopad výše odvodů za vynětí ze zemědělského půdního fondu, požádal Jiří Štefl, jednatel firmy OPTOKON KABLE CO. Ltd, s. r. o.

Jihlavská firma, která vyrábí optické kabely, žádala o pozemek o výměře patnácti a půl tisíce čtverečních metrů za účelem výstavby závodu v pelhřimovské průmyslové zóně. Zastupitelé na konci dubna prodej pozemku za 6,2 milionu korun schválili.

Na začátku června pak zastupitelé schválili, že příchod nového investora podpoří tím, že miliony utržené za prodej pozemku vloží do urychleného vybudování inženýrských sítí v této části průmyslové zóny Skrýšovská.

Zmírnění dopadů za odvod do zemědělského půdního fondu už zastupitelé podpořit odmítli. „V případě prodeje pozemku pro firmu OPTOKON KABLE CO. Ltd, s. r. o., jde o odvod ve výši zhruba 980 tisíc korun," upřesnil na jednání zastupitelstva částku pro zemědělský půdní fond předkladatel návrhu a pelhřimovský místostarosta Ladislav Med (ODS).

Pelhřimovská městská rada, která možnost investičních pobídek v souvislosti se zmírněním dopadu za odvody do zemědělského půdního fondu projednávala už dříve, označila za možné řešení variantu, že by město ze svých prostředků dalo formou investičních pobídek třicet procent z odváděné sumy. V případě podpory požadavku jihlavského výrobce optických kabelů by za investora poslalo z veřejných prostředků 294 tisíc korun.

Zastupitelům se ale nelíbilo, že by přicházející investor získal výhodu oproti těm, kteří už pozemky v zóně koupili dříve a náklady za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu hradili plně ve své režii. „Náklady za vynětí už dříve prodané půdy ze zemědělského půdního fondu činily více než 1,3 milionu korun," připojil další důležité číslo Med. Třicet procent z této částky představuje 400 tisíc korun.

Náklady na odvod do zemědělského půdního fondu z celé patnáctihektarové průmyslové zóny vycházejí na 9,5 milionu korun.
Zastupitel i radní Josef Doubek (ODS) navíc upozornil na to, že by se nejednalo o investiční pobídku v pravém slova smyslu. „V tomto konkrétním případě by šlo o slevu z kupní ceny," řekl výstižně Doubek.

Autor: Jiří Jíra

20.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K Hradozámecké noci se připojí i kostel sv. Víta v Zahrádce.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Velká voda ukázala, co umí.
6

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení