VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Investoři musí do zemědělského půdního fondu platit dál sami

Pelhřimov – Investorům, kteří přišli nebo přicházejí do pelhřimovské průmyslové zóny Skrýšovská, radnice slevu za pozemky formou dodatečných investičních pobídek poskytovat nebude.

20.7.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Na svém mimořádném červencovém jednání o tom jednomyslně rozhodli pelhřimovští zastupitelé. Zastupitelé o dodatečných investičních pobídkách debatovali poté, co o slevu, přesněji řečeno možnosti zmírnit dopad výše odvodů za vynětí ze zemědělského půdního fondu, požádal Jiří Štefl, jednatel firmy OPTOKON KABLE CO. Ltd, s. r. o.

Jihlavská firma, která vyrábí optické kabely, žádala o pozemek o výměře patnácti a půl tisíce čtverečních metrů za účelem výstavby závodu v pelhřimovské průmyslové zóně. Zastupitelé na konci dubna prodej pozemku za 6,2 milionu korun schválili.

Na začátku června pak zastupitelé schválili, že příchod nového investora podpoří tím, že miliony utržené za prodej pozemku vloží do urychleného vybudování inženýrských sítí v této části průmyslové zóny Skrýšovská.

Zmírnění dopadů za odvod do zemědělského půdního fondu už zastupitelé podpořit odmítli. „V případě prodeje pozemku pro firmu OPTOKON KABLE CO. Ltd, s. r. o., jde o odvod ve výši zhruba 980 tisíc korun," upřesnil na jednání zastupitelstva částku pro zemědělský půdní fond předkladatel návrhu a pelhřimovský místostarosta Ladislav Med (ODS).

Pelhřimovská městská rada, která možnost investičních pobídek v souvislosti se zmírněním dopadu za odvody do zemědělského půdního fondu projednávala už dříve, označila za možné řešení variantu, že by město ze svých prostředků dalo formou investičních pobídek třicet procent z odváděné sumy. V případě podpory požadavku jihlavského výrobce optických kabelů by za investora poslalo z veřejných prostředků 294 tisíc korun.

Zastupitelům se ale nelíbilo, že by přicházející investor získal výhodu oproti těm, kteří už pozemky v zóně koupili dříve a náklady za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu hradili plně ve své režii. „Náklady za vynětí už dříve prodané půdy ze zemědělského půdního fondu činily více než 1,3 milionu korun," připojil další důležité číslo Med. Třicet procent z této částky představuje 400 tisíc korun.

Náklady na odvod do zemědělského půdního fondu z celé patnáctihektarové průmyslové zóny vycházejí na 9,5 milionu korun.
Zastupitel i radní Josef Doubek (ODS) navíc upozornil na to, že by se nejednalo o investiční pobídku v pravém slova smyslu. „V tomto konkrétním případě by šlo o slevu z kupní ceny," řekl výstižně Doubek.

Autor: Jiří Jíra

20.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Základní škola Konečná se zapojila do celorepublikové akce Rosteme spolu se stromy.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Radek Koten
5

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Havlíčkobrodsko - Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální, na jejich podporu mj. poskytujeme finanční prostředky ze SFŽP ČR. Dnes byla vyhlášena již druhá výzva v této oblasti,“ říká Petr Valdman ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení