VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se mše do Bystřice dostala, je tajemstvím

Bystřice nad Pernštejnem - Málo známou mši D dur Missa in D Festis Nativitatis Christi z roku 1788 Jakuba Jana Ryby představí v novodobé premiéře 25. prosince v bystřickém kostele svatého Vavřince Smyčcový orchestr Něhoslava Kyjovského a Komorní sbor Alter ego včetně jejich hostů. Umělecká vedoucí a dirigentka obou hudebních těles Lenka Macháčková říká, že mše je z raného období Rybova skladatelského života.

12.12.2015
SDÍLEJ:

„Rybovou mší, která se kdysi hrávala na kůru bystřického kostela, jsme chtěli připomenout osobnost tohoto skladatele,“ uvedla Lenka Macháčková. Foto: Deník/Lenka Mašová

Proč jste se rozhodli nastudovat právě tuto Rybovu mši?

Nastudování mše iniciovalo náhodné nalezení katalogového lístku v Národním muzeu, na němž byl přípis, že jeden z opisů kompozice pochází z „Bystřice p. Pernštýnem". Ač pozměněný název, bylo pravděpodobné, že jde o hudebninu z našeho města. Domněnka se potvrdila, protože přímo na titulním listu je uvedeno, že byl získán „darem p. Černého z Bystřice n. Pernštýnem" roku 1908. František Černý v té době působil v bystřickém kostele jako varhaník a ředitel kůru. Komu opis věnoval a jak se ten pak dostal do sbírek muzea, není známé. Nastudování se navíc letos sešlo s dvojitým výročím Jakuba Jana Ryby, jenž se narodil v roce 1765 a zemřel v roce 1815.

Čím je mše tak zajímavá?

Součástí mešní tvorby Jakuba Jana Ryby je i několik pastorálních mší, které jsou, vyjma slavné České mše vánoční, prakticky neznámé. Mezi ně patří také Missa in D Festis Nativitatis Christi z roku 1788 určená pro jitřní mši 25. prosince. Pochází z raného období Rybova skladatelského života, ale tvoří v jeho tvorbě mezník poprvé využil interpolace českých veršů do textu výhradně latinského, a stojí tak na začátku cesty k České mši vánoční z roku 1796. Další rovina významu skladby se týká Bystřice nad Pernštejnem.

Jakým způsobem?

Jedná se v tuto chvíli o jedinou prokazatelně dochovanou a provozovanou skladbu z bystřického kůru, o čemž svědčí právě přípis a datace na jednom z pěti nalezených opisů skladby. Kdy a jak se do Bystřice hudebnina dostala, zůstává zatím tajemstvím, stejně jako bližší informace o jejím provozování, ale uložena tam byla ještě na začátku 20. století. Touto Rybovou mší, která se kdysi hrávala na kůru bystřického kostela, jsme chtěli připomenout skladatele a navázat na jeho slova, která si poznamenal do deníku v roce 1788, když nastoupil na své první učitelské místo v Rožmitále pod Třemšínem.

O jaká slova šlo?

Zapsal si tehdy: I v malém městě můžeš něco dobrého vykonat. My bychom na to rádi navázali a s pomocí hudby něco dobrého vykonali i pro naše malé město. Pomohlo nám město Bystřice nad Pernštejnem a nadace Život umělce, bez jejichž podpory by nebylo možné projekt realizovat.

Jak byste mši popsala?

Jako kompozice není rozsáhlá, sbor je doprovázený smyčci, flétnami, hornami, trubkou a tympány s obligátním varhanním doprovodem. Jde o typický příklad kantátové mše, kdy je text ordinaria rozdělen a zhudebněn formou sborů, ansámblů či árií. V Rybově díle však tvoří zásadní mezník, protože zde poprvé vkládá do latinského mešního textu české vsuvky.

Co vsuvky obsahují?

Jedná se většinou o zhudebnění kratších veršů, které doplňují text ordinária. Můžeme najít variaci písně ponocného, andělské sdělení o narození Spasitele nebo popěvek pastýře nabádajícího ostatní k cestě to Betléma. Nejrozsáhlejší českou vsuvkou je sopránová árie nahrazující Benedictus. Nejlépe však bude, aby se všichni zájemci přišli osobně seznámit s „novým" Rybovým dílem.

Kde všude se mší vystoupíte?

Premiéra bude podle původního určení skladby na Hod Boží 25. prosince při sváteční bohoslužbě v 9 hodin v kostele svatého Vavřince v Bystřici. Repríza v koncertním provedení bude týž den v 18 hodin na stejném místě při Vánočním koncertu bystřické ZUŠ. Opakovaní je plánováno 2. ledna v poutním kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou v 16.30 hodin v rámci liturgie a koncertně pak 3. ledna v 17 hodin v kostele svatého Václava ve Zvoli.

Autor: Lenka Mašová

12.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení