VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jihlava znovu vrátila aktivistům návrh referenda

Jihlava - Ani doplněné dokumenty podle města neobsahovaly požadované informace

21.8.2014
SDÍLEJ:

Místní referendum. Ilustrační fotoFoto: Foto: DENÍK/Josef Němec

Jihlavský magistrát podruhé vrátil přípravnému výboru návrh referenda o zvažované stavbě spalovny odpadu ve městě.

Pod návrhem se nakonec sešlo 4 356 platných podpisů, tedy dostatečný počet, ale podle úředníků stále nejsou věrohodně vyjádřeny náklady spojené s referendem, v návrhu jim vadí i některé formulace. Magistrát požaduje odstranění nedostatků během 14 dnů.

„Referendum má zavázat město poměrně neurčitou množinou procesů, které mají být zřejmě specifikovány až po jeho konání. To považuje magistrát za rozporné se zákonem. Potřeba vysvětlit „veškeré kroky v samostatné působnosti," je pak zásadní i proto, aby položené otázky chápali správně ti, kdo mají v referendu hlasovat," uvedl vedoucí správního odboru jihlavského magistrátu Jan Vystrčil.

„Dodané materiály působí dojmem, že teď není důležité popsat, jaké bude mít referendum dopady, ale že je důležité referendum uskutečnit. Jaké to bude mít dopady na město a jeho občany, se podle nich bude řešit až podle toho, jestli to dopadne. Občané ale musí předem vědět, o čem rozhodují," dodal ještě vedoucí správního odboru.

Zmocněnec přípravného výboru Vít Prchal má však za to, že referendum už může být vyhlášeno. „My jsme toho názoru, že už jsme splnili veškeré požadavky, které zákon o vyhlášení referenda nařizuje," řekl Prchal. K výzvě magistrátu se výbor vyjádří. „Ale máme dost podpisů pro vyhlášení referenda a z naší strany, myslíme si, nic nebrání tomu, aby to magistrát postoupil dál – to znamená do rady a zastupitelstva," uvedl Prchal.

Návrh na konání referenda o odpadech byl na magistrát poprvé doručen před měsícem. Podle úřadu ale tehdy chybělo 133 podpisů oprávněných voličů a nebyly dostatečně stanoveny náklady referenda. Zástupce výboru proto 11. srpna dodal na radnici dalších téměř 400 podpisů včetně rozšířené finanční a rozpočtové rozvahy referenda. Úředníci uznali za platné 305 podpisů.

Již v minulosti se představitelé města několikrát vyjádřili, že připravované referendum, které má v Jihlavě zamezit energetickému využívání komunálního odpadu, nemá v současné době smysl a je to zbytečné plýtvání obecních peněz. Iniciativa ekoaktivistů uspořádat referendum přichází podle města v situaci, kdy si občané nemohou vybrat z reálných alternativ, jak nejlépe naložit s nerecyklovatelným odpadem, který se nyní ukládá bez užitku na skládky. Dlouhodobě udržitelný systém nakládání s odpady bude možné veřejnosti předložit, až bude na celostátní úrovni přijata národní koncepce nakládání s odpady a skončí parlamentní přetahování o potřebné zákony.

Podle dříve zveřejněných představ obcí a kraje by mohla na Vysočině vzniknout spalovna s roční kapacitou až 150 tisíc tun odpadu, za nejvhodnější lokalitu byla označena Jihlava. Novější varianta zvažovala i vznik jednoho nebo více menších energetických zařízení v kraji. Spalováním odpadu dosud ukládaného na skládky by se mělo vyrábět teplo a elektřina.

Předloni proti záměru na stavbu velké spalovny v Jihlavě protestovali hlavně aktivisté z ekologického sdružení Arnika.

Autor: Dana Křížková, ČTK

21.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení