VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jihlavská koalice se obejde bez Popelky

Jihlava – ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Forum Jihlava už brzy podepíší koaliční smlouvu.

22.10.2014
SDÍLEJ:

Koaliční partneři. Zleva Jaromír Kalina (KDU-ČSL), Vratislav Výborný (ČSSD), Rudolf Chloupek (ČSSD) a Jaroslav Vymazal (ODS).Foto: Deník/ Dana Křížková

Volby v Jihlavě vyhráli, přesto ale skončí v opozici. Hnutí ANO se povolební vyjednávání nepovedlo. V nadcházejících čtyřech letech bude Jihlavu řídit koalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Forum Jihlava.

„Je mi hlavně líto, že rozhodnutí ČSSD velmi pravděpodobně povede k dalšímu zabetonování současné situace na několik dalších let," vyjádřil se ke vzniku koalice lídr ANO Radek Popelka.

Nicméně jak řekl budoucí náměstek primátora za ČSSD Vratislav Výborný, povolební vyjednávání s ANO bylo pro ČSSD studenou sprchou. „Když bych to hodně zjednodušil, tak to od ANO znamenalo my si vezmeme radnici, budeme mít tajemníka a ekonomického náměstka a vy si mějte primátora na kladení květin, my si radnici povedeme sami a Forum Jihlava bude mít kulturu," řekl Výborný s tím, že když ČSSD z jednání s ANO odcházelo, mělo pocit, že je staví do role školáčků. „Hovořilo se o tom, že přinesou do Jihlavy miliardy od pana Babiše, to mohou i jako opoziční strana. Měli jsme pocit, že přijeli byznysmeni s kabelami miliard a teď nás školí, co bychom v Jihlavě měli dělat. Nicméně pak začali trošku ustupovat," dodal Výborný.

To už ale bylo pozdě, primátorem Jihlavy se stane lídr ČSSD Rudolf Chloupek. „Post primátora není o tom, že bude někdo opentlen a bude klást věnce, ale o tom, že chce pracovat a vést město dál," řekl Chloupek. Náměstci primátora budou čtyři, za ČSSD Vratislav Výborný, za ODS stávající primátor Jaroslav Vymazal, za KDU-ČSL Jaromír Kalina a za Forum Jihlava Milan Kolář.

Na koaliční smlouvě nyní strany pracují. Podepsána by měla být před ustavujícím zastupitelstvem, které se koná 4. listopadu. Podporu koalici vyjádřila i strana TOP 09, ačkoliv ta koaliční dohodu nepodepíše. „Jsme rádi, že se v Jihlavě udělala platforma demokratických stran, která zde bude pokračovat v práci. Nicméně rada města je jedenáctičlenná, a jelikož náš nárok na jednoho radního nebyl vyslyšen, domníváme se, že tím pádem nejsme rovnocenným partnerem a do koalice vstupovat nebudeme. Zůstaneme ale v roli podporovatelů," vyjádřila se lídryně TOP 09 Věra Podhorská.

Koaliční strany včera jednaly o tom, kdo který resort z náměstků na radnici povede, a hlavně o tom, jakým směrem se bude Jihlava v příštích letech ubírat. „Beru to jako proces nastartování, chci, abychom prošli program a všechny důležité věci. Jsem rád, že se toho zúčastní tyto subjekty a jsem rád, že na tomto procesu máme všichni vůli," vyjádřil se lídr KDU-ČSL Jaromír Kalina.

I současný primátor Jaroslav Vymazal (ODS) je rád, že se demokratické strany v Jihlavě byly schopné domluvit. „Nyní budeme hledat optimální cesty k naplnění jednotlivých cílů. Většinově všechny znám, mají v Jihlavě už něco odpracováno, takže jednání jsou o naslouchání a o té snaze hledat optimální řešení. Dávám koalici naději, že bude úspěšná," řekl Vymazal.

„Jednání jsou vstřícná a otevřená, nacházíme shody. Nicméně je tam spousta změn, které očekáváme. V koalici jsme jako mladí neposlušní a neklidní a nějaké změny určitě očekáváme. S tím jsme do toho šli a myslím, že se před námi otvírají nové prostory a možnosti," vzkázal za Forum Jihlava Milan Kolář.

Na nové programové prohlášení rady města si chce jihlavská koalice ještě ponechat čas. „Není to otázka jednoho odpoledne, koaliční smlouva je jedna věc, programové prohlášení věc druhá. Tam si necháme čas v řádu týdnů, možná i měsíců," vyjádřil se Chloupek. Koalice už má ale hrubou představu, který náměstek povede který resort. O jménech některých radních budou jednotlivé strany jednat během příštích dnů.

Pravděpodobné složení jihlavské radnice:

Primátor:

•Rudolf Chloupek (ČSSD)úsek ekonomiky a životního prostředí, městská policie

Náměstci primátora:

•Vratislav Výborný (ČSSD)úsek rozvoje města a územního plánování

•Jaroslav Vymazal (ODS)úsek dopravy a úsek správy realit včetně vodohospodářského oddělení

•Jaromír Kalina (KDU-ČSL)úsek správy majetku a IT

•Milan Kolář (Forum Jihlava)úsek kultury, školství a sportu a sociální úsek

Radní:

•ČSSD (4 radní) Chloupek, Výborný, Hyský, Nováková-Hotařová

•ODS (3 radní) Vymazal, další jména budou známa po jednání

•KDU ČSL (2 radní) Kalina, druhé jméno známé po jednání

•Forum Jihlava (2 radní) Kolář, Koubová

Autor: Dana Křížková

22.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Ilustrační foto.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Havlíčkobrodsko – Hradozámecké noci již tento víkend zpřístupní milovníkům historie známé památky v netradičním čase a netradičním způsobem. Noční prohlídky na Havlíčkobrodsku nabídne zámek ve Světlé nad Sázavou a mimořádně bude otevřen i kostel svatého Víta v zatopené obci Zahrádka, kde v minulosti působil farář Toufar.

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení