VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jindřich Brož: Práce s imigranty mě bavila

Pelhřimov – Uprchlická krize zůstává diskutovaným tématem mezi nejrůznějšími věkovými skupinami. Příval uprchlíků významněji pociťují jiné státy než Česká republika.

6.12.2015
SDÍLEJ:

Jindřich BrožFoto: Johana Mrkvicová

Situaci s přistěhovalci, byť převážně ne s těmi, kteří přicházejí do Evropy teď, poznával před několika týdny na vlastní kůži osmnáctiletý student pelhřimovské obchodní akademie Jindřich Brož.

Kde jste byl na pracovní stáži?
Byl jsem v Londýně. Jeli jsme spolu s vybranými studenty čtvrtého ročníku Obchodní akademie Pelhřimov na čtrnáctidenní pracovní stáž do různých londýnských firem a organizací. Já byl přiřazen do organizace, která poskytuje zdarma právní pomoc přistěhovalcům v Londýně. Radí jim ohledně ubytování, stravy, práce, financí, ale také s pasy a občanstvím.

Měl jste obavy, když jste zjistil, kde budete pracovat?
Zprvu jsem měl z této práce trochu strach. Po prvním dni na recepci ze mě nervozita opadla. Další dny už potom byly dobré. Strach tak měla hlavně moje mamka.

Jakou práci jste v organizaci vykonával?
Byl jsem na recepci, kde jsem uprchlíkům nechával vyplňovat dokumenty. Museli do nich napsat svoje údaje a uvést problém, se kterým potřebují pomoci. Poté jsem odnášel tyto dokumenty za dalšími spolupracovníky, podle toho, s čím potřeboval dotyčný pomoci. Každý den se v organizaci řešil jiný problém.

Zažil jste s nimi nějaký konflikt?
Lidé, kteří se dožadovali pomoci, byli někdy naštvaní z důvodu, že jim nebylo hned vyhověno a museli přijít jiný den. Žádný velký problém se ale během mé práce řešit nemusel. Já jsem měl zprvu
z práce obavy, ale nebylo to pak tak děsivé.

Měl jste někdy divný pocit z nějakého imigranta, který do centra přišel?
Z jednoho člověka jsem měl trochu divný pocit. Do tohoto centra chodil každý den. Ptal se, odkud jsem a tak. Byl to trochu zvláštní člověk.

Odkud tito imigranti byli? Pocházeli hlavně ze Sýrie?
Nebyli to jen lidé ze Sýrie. Byli tam i ze Španělska, Afghánistánu a z dalších zemí.

Proč myslíte, že si imigranti vybírají zrovna Velkou Británii?
Asi proto, že obyvatelé Velké Británie mají vysoké mzdy. Ale na druhou stranu tam jsou vysoké náklady na ubytování. Možná si Británii vybírají, protože se jim líbí.

Mluvili imigranti anglicky?
Většina z nich, se kterými jsem se v organizaci setkal, angličtině docela rozuměla, nebo aspoň měli nějaký ten základ, protože většina z nich už v Londýně bydlí delší dobu. Ti, kteří nerozuměli, si s sebou většinou přivedli tlumočníka. Ostatní spolupracovníci uměli spoustu cizích jazyků, tak u nich nebyl s dorozumíváním problém.

Chodilo jich tam hodně?
Docela ano. Chodilo tak dvacet lidí denně. A většinou měli problém s dluhy.

Jaký máte názor na imigranty?
Podle mě je vhodné pomoci těm, kteří tu pomoc opravdu potřebují. Na stáži mě zarazila skutečnost, že do organizace chodili lidé a říkali, že jsou bezdomovci, že mají dluhy. Ale v ruce drželi nejnovější model telefonu od značky Apple. To jsem moc nechápal.

Líbilo se vám v Londýně?
Je to pěkné město a hodně multikulturní. Byl jsem se podívat v národní galerii a zašel jsem do kina. Půjčili jsme si kola a projeli se po okolí. Narazili jsme také na místní gang. Nabízeli nám nějaké drogy, které jsme samozřejmě odmítli, a raději od skupiny odešli. Spolupracovníci mi pak sdělili, že tyto skupiny jsou v Anglii velmi běžné.

Johana Mrkvicová

Autor: Redakce

6.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První den návštěvy prezidenta republiky v Kraji Vysočina. Setkání s občany Třeště
17

Zemanovi v Třešti odpůrci vystavili dvě červené karty. Ty jim zmokly

První den návštěvy prezidenta republiky v Kraji Vysočina. Setkání se zastupitely na Krajském úřadě.
18

Zastupitel vyzval Zemana k tomu, aby držel bobříka mlčení

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Zlatý Havlíčkobrodský střevíček pro Štáflovku

Havlíčkův Brod – Svou choreografii Sluneční soustava v brodské sportovní hale předvedly dívky ze Školního sportovního klubu Základní školy Štáflova. Tato choreografie jim přinesla první místo i na celorepublikovém finále soutěže Česko se hýbe ve školách. A u poroty zvítězilo i tentokrát.

OBRAZEM: Šedé garáže krajského úřadu rozsvítili motýli ze Světlé

Světlá nad Sázavou – Podzemní garáže Krajského úřadu Vysočiny teď mají neobvyklou atrakci. Místo fádních a neútulných šedých zdí zde návštěvníci narazí na působivou sbírku motýlů. Ty jsou dílem studentů třetího ročníku oboru Bytový architekt ze Světlé nad Sázavou. Díky neonovému spreji motýli v temné chodbě doslova svítí.

V odchovně prasat panuje přísná hygiena

Kojetín – Přísná bezpečnostní opatření a hygiena. To je podle inženýra Petra Pavliše z akciové společnosti Provem jediná možnost, jak chránit domácí chovy prasat před hrozbou afrického moru. Společnost Provem sídlí nedaleko obce Kojetín na Havlíčkobrodsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies