VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiřice nechtějí o les přijít. Podají odvolání

Jiřice – Jiřičtí zastupitelé se jednomyslně shodli na podání odvolání ke krajskému soudu.

30.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: ÚZSVM

Nesouhlasí totiž s rozhodnutím pelhřimovského okresního soudu, který koncem května dal za pravdu Římskokatolické farnosti Jiřice, jež si nárokovala les u rybníku Peruš směrem na Horní Rápotice.

Pět hektarů pozemku dosud patřilo Jiřicím. „Znamená to, že jako obec o tento majetek přijdeme. Pozemek se vrátí státu a otázkou zůstává, jak s ním stát naloží, zda jej zahrne do náhrad v rámci církevních restitucí," přemítal po vynesení rozsudku jiřický starosta Miroslav Jirků (za STO).

Lukáš Peška, mluvčí Biskupství královéhradeckého, pod nějž Římskokatolická farnost Jiřice spadá, zmínil, že se jedná o jediný pozemek, u kterého se farnost obrátila na soud, aby přezkoumal, zda byly splněny zákonné podmínky k tomu, aby přešel z majetku státu na obec. „Jedná se o pozemek, který byl jako církevní vlastnictví zapsán v pozemkových knihách od jejich založení v 19. století. Farnost namítala, že zákonné podmínky pro přechod pozemku ze státu na obec nebyly splněny a pozemek je stále de iure v majetku státu," komentoval Peška.

Podle slov Miroslava Jirků se jiřičtí zastupitelé přiklonili k odvolání i proto, že se dozvěděli o podobných případech, v nichž nakonec obec uspěla. „Okresní a krajský soud dal v rozsudku za pravdu církvi, ale Nejvyšší soud souhlasil s druhou stranou. Doufáme, že ještě máme šanci," zmínil starosta.
Jiřice kvůli vlastnictví pozemků čeká ještě jeden soud. Žalobu na určení vlastnického práva ke čtyřiceti hektarům lesa v lokalitě známé jako Trucbába podala koncem loňského roku Kanonie premonstrátů v Želivě. Starosta zmínil, že stále termín tohoto soudního jednání nezná. „Na první schůzce se nám zdálo, že premonstráti budou nakloněni domluvě. Později mi ale pan opat sdělil, že rozhodnutí nechají na soudu," řekl Jirků.

Želivský opat Jáchym Jaroslav Šimek potvrdil, že chtějí, aby pravdu hledal soud. „Mám zodpovědnost k minulým i budoucím bratřím a nemohou sám rozhodovat o majetku. Ať o právu rozhodne soud," uvedl opat.

Miroslav Jirků již dříve sdělil, že pokud obec 
o zmíněné pozemky přijde, bude to pro její rozpočet rána. „Obec nyní vlastní celkem 204 hektarů lesů a z těžby dřeva má roční příjem zhruba dva a půl milionů korun. Jakou částku tvoří příjem z lesů, které jsou předmětem dvou zmíněných žalob, však nedokážu vyčíslit," podotkl Jirků.

Autor: Aneta Slavíková

30.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského.
3

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Kompostér. Ilustrační foto

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Pokud chci být úspěšný, musím mít i dobrého trenéra

Chotěboř – Vítězstvím ruského reprezentanta skončilo mistrovství Evropy v letecké akrobacii, které se od 3. do 12. srpna konalo v Počátkách u Chotěboře. Ruští reprezentanti také kralovali i v soutěži týmů. Nejlepším českým akrobatem se stal Petr Kouřil, který skončil na 16. místě. Přitom však chybělo málo, aby atakoval první desítku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení