Své zkušenosti s exekučním řízením má i čtyřicetiletý Daniel z Pelhřimova, který čelil exekuci kvůli nezaplaceným jízdám v pražském metru. Z ušetřených pár stokorun za jízdenky se po letech vyklubala exekuce na jeho nemovitost.

„Už je to více než patnáct let. Byl jsem nerozvážný a jezdil jsem po Praze načerno. Párkrát mě chytli revizoři. Dostal jsem pokutu, kterou jsem nikdy na místě nezaplatil, nereagoval jsem ani na upomínky. Loni jsem nevěřil vlastním očím. Částka asi za pět jízd načerno se vyšplhala do závratné výše několika desítek tisíc korun. Za svoji chybu jsem řádně zaplatil," zavzpomínal Daniel.

Rodiče ručí dětem

Jeho příběh dopadl dobře, jenže ne vždy tomu tak bývá. Stále častěji se ostré nůžky exekutorů uzavírají nad důchodci. Ti buď naletěli pochybným prodejcům, úvěrovým firmám nebo se stali ručiteli svým dětem.

„Spousta bankovních i nebankovních institucí dnes vyžaduje ručitele, kterým se nejčastěji stávají rodiče dlužníků. Jenže dlužník splátky neplatí a jeho rodič se to nedozví. Najednou ručitele kontaktuje banka, že je dlužník v prodlení, a vyžaduje plnění po ručiteli. Věřitel po ručiteli může chtít zaplatit celou část dluhu najednou, což většinou není v moci ručitele, a velmi často pak dochází k exekuci. Rodiče, nejčastěji senioři, najednou nevědí, co si počít, a vyhledávají naši pomoc," popsala Michaela Pachlová z občanské poradny v Pelhřimově.

Poradna funguje v Pelhřimově bezplatně pod oblastní charitou. „Jsou to velmi těžké situace. Ručitelé si zpětně uvědomují, k jak velké věci se svým podpisem zavázali," dodala Pachlová.

Pomoc pelhřimovské poradny vyhledávají nejčastěji lidé mezi třiceti a padesáti lety. Loni pracovníci zodpověděli 169 dotazů týkajících se občanských soudních řízení, jako je insolvence nebo právě exekuce. „Sedmdesát procent dlužníků jsou muži. Je to dáno asi tím, že častěji podnikají, a tedy si častěji berou půjčky nebo neplatí dodavatelům. Jejich dluhy také bývají vyšší," řekl prezident Exekutorské komory České republiky Jiří Prošek.
Průměrný český dlužník má až pět exekucí, což potvrdila i mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová: „Proti jednomu dlužníkovi může být vedeno, a zpravidla je, více exekučních řízení. Výjimkou nejsou ani desítky exekucí nařízených proti jednomu dlužníkovi, a Pelhřimovsko není v jejich výskytu výjimkou," popsala Báčová.

V ohrožení jsou lidé ze středních vrstev

V posledních letech ubývá sociálně slabších klientů, kteří by se dostali do exekuce. Naopak roste počet těch, kteří spadají do takzvané střední třídy. Pro příklad – čtyřčlenná rodina, kdy jsou oba manželé výdělečně činní, mají platový průměr, ale náhle se dostanou do problémů.

„Jeden z nich například přijde o práci, často se jim začne svět hroutit, situaci nezvládají. Začínají si brát různé půjčky, úvěry a tím se dostávají do začarovaného kruhu," přemítala Michaela Pachlová a doporučila, že by bylo dobré, než si půjčím peníze, udělat finanční rozvahu, zda zvládnu dluh bez problémů splácet, zda mi zbude nějaká finanční rezerva. Nebo jestli už nyní mám nějaké naspořené peníze, které by pokryly případné neočekávané výdaje.
„Nejlepší je mít úsporu alespoň ve výši šesti měsíčních platů. Práce se totiž v dnešní době dost těžko shání a člověk může být bez peněz hodně dlouhou dobu. V Občanské poradně můžeme klientovi pomoci zhodnotit, zda si může dovolit se zadlužit – společně zvážíme, zda jeho situace splňuje zásady tzv. zodpovědného zadlužování," uvádí Michaela Pachlová.

Pokud se člověk dostane do finančních problémů a neví si s nimi rady, může zajít v Pelhřimově právě do Občanské poradny, kde mu pracovníci rádi poradí s jeho právy a povinnostmi, se sloučením či odkladem exekuce nebo se zrušením exekuce pro nemajetnost.

„Mnoho lidí si stěžuje na postup exekutorů. Nejčastěji se také ptají, co mají dělat, když dostanou exekuční příkaz, nebo je exekutor kontaktuje jiným způsobem. Vždy každému doporučujeme, aby s exekutorem komunikoval, většinou když dotyčný komunikuje, je pak exekutor ochotnější k domluvě. Pokud dlužník svoji situaci vůbec neřeší, tak to samozřejmě dopadne špatně," přiblížila na základě zkušeností z poradny její pracovnice Michaela Pachlová.