VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klášterní kostel Nanebevzetí se zaskvěl v celé své kráse

Želiv, Svatý Kříž – Už na půlnoční mši se mohli návštěvníci kláštera premonstrátů v Želivě, jak prozradil provisor kanonie Jakub Med ze Svatého Kříže na Havlíčkobrodsku, kochat krásou štědrovečerního klášterního kostela a obdivovat výsledky práce desítek odborných týmů.

29.12.2015
SDÍLEJ:

Želivský klášterní kostel, který letos prošel kompletní rekonstrukci, má šanci být bazilikou.Foto: Deník/Aneta Slavíková

Želivský kostel Nanebevzetí Panny Marie, kam často míří kroky obdivovatelů církevních staveb z celého Havlíčkobrodska, prošel náročnou rekonstrukcí.

„Opravy kostela jsem převzal letos ve dvou etapách, a to k 28. 11. a k 16.12. První na řadě bylo převzetí stavebních prací a restaurování malých varhan, druhý termín znamenal kompletní mobiliář. Velké varhany se budou restaurovat do konce roku. Na jaro pak zbývá ladění, intonace a zvukové zkoušky," informoval provisor Med. Předpokládaný termín, kdy se varhany naplno rozeznějí, je květen 2016.

Podle provisora se v případě kostela jedná o dílo velkého rozsahu a mimořádné důležitosti vzhledem k hodnotě stavby a konceptu mobiliáře, což dohromady tvoří úchvatný celek.

„Pozdější doplňky, což by měly být asi dvě až tři sochy, jsou dnes už organickou součástí interiéru," dodal provisor kláštera. Už při vstupu každého návštěvníka musí uchvátit mystická hra světel a celého místa, což byl evidentně záměr autora celé stavby, slavného stavitele Santiniho. Poté, co byly odstraněny necitlivé přemalby 19. a začátku 20. století se kostel doslova rozzářil. „Náklady na rekonstrukci byly 33 milionů korun. Financováno toto bylo z programu kostel Narození Panny Marie v Želivě, středisko pro duchovní a kulturní obnovu regionu – projekt IOP," upřesnil Med.

Ostatky světce

Během samotných oprav se objevila řada komplikací. „Málokdy se podaří, aby se rekonstrukce v takovém rozsahu obešla bez problémů. Například stavebníci až na lešení zjistili, že stavba má velké trhliny na různých místech. Přímo při práci přišli na statické nedostatky. Ale jejich práce skončila v termínu," uvedl příklady Med. Dodal, že i když před samotnými zásahy odborníci provedli základní výzkum, aby co nejpřesněji zjistili, co je v kostele čeká, nedá se zabránit tomu, aby se při práci vynořily nepředpokládané potíže. „Co se týče restaurování varhan, až po jejich demontáži je možné odhalit skutečné poškození. Až pak dotyční mohou stanovit postup oprav," vysvětlil Med. Co želivským premonstrátům udělalo naopak velkou radost, bylo, že díky rekonstrukci našli ostatek svatého Norberta. „Jde o zakladatele našeho řádu, takže je to pro nás velká cennost," řekl s potěšením provisor a zároveň doplnil, že objevili dalších pár zajímavostí. „Především se jedná o kunsthistorické zajímavosti, například o výjimečné technologické postupy na uměleckých předmětech," přiblížil Med.

Gotická bazilika premonstráckého klášterního kostela Narození P. Marie v Želivě vznikla přestavbou románské stavby v pozdním 14. století. Po rozsáhlém požáru v roce 1712 přistoupil opat Jeroným Hlína k hledání architekta a projektanta, který by kostel upravil. Santini přichází do Želiva v roce 1714, aby vypracoval projekt a následně až do roku 1720, kdy byl kostel dokončen, stavbu dozoroval. Jeho variace na středověké předlohy působí ve své hmotnosti neskutečně křehce.

Autor: Aneta Slavíková, Štěpánka Saadouni

29.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení