VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komunitní dům začnou v Novém Městě stavět letos

Nové Město na Moravě - Příští rok začne v Novém Městě na Moravě fungovat nový komunitní dům s byty pro seniory nad šedesát let, kteří nejsou odkázáni na pečovatelskou službu. Město na jeho výstavbu sehnalo dotaci.

16.4.2016
SDÍLEJ:

Novoměstská radnice má v plánu vystavět v lokalitě dva komunitní domy. První z nich se začne stavět co nevidět, další by měl časem vzniknout pod ním. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„Podařilo se nám získat evropskou dotaci zprostředkovávanou Ministerstvem pro místní rozvoj, jde zhruba o dvanáct a půl milionu korun. Dotaci získalo dvacet projektů z celé republiky, z Kraje Vysočina byla úspěšná pouze dvě města, Žirovnice na Pelhřimovsku a Nové Město na Moravě," pochlubil se novoměstský starosta Michal Šmarda. „Celkem bylo podáno okolo čtyř desítek žádostí," doplnil místostarosta Stanislav Marek.

Evropské peníze ale celou sumu potřebnou pro výstavbu nepokryjí. Se svou „troškou do mlýna" bude muset přijít také město. „Celkovou částku, kterou bude zapotřebí na výstavbu komunitního domu vynaložit, ještě neznáme, uvidíme, co se nám podaří vysoutěžit. Maximálně přípustná cena pro nás za stavbu je dvacet devět milionů korun, ale předpokládáme, že se vysoutěží méně," prohlásil starosta Šmarda.

Plánovanou budovu s byty pro seniory postaví město v blízkosti nemocnice a domu s pečovatelskou službou. „Komunitní dům bude navazovat na stávající zástavbu bytových domů, bude ji doplňovat. Pod ním zbude ještě prostor pro další dům podobné velikosti, který by zástavbu v lokalitě Pod nemocnicí uzavřel," uvedl Michal Šmarda.

Nové byty pro lidi důchodového věku nebudou doplněny pečovatelskou službou. „Jedná se o dvaadvacet bytových jednotek, které jsou určeny seniorům, kteří tuto službu nepotřebují," objasnil Marek.

Jakmile se městu podaří sehnat dodavatele stavby, měli by dělníci v lokalitě Pod nemocnicí začít s pracovní činností. „Podle dotačních podmínek se stavba musí zahájit už v letošním roce s tím, že má být dokončena v roce příštím," vysvětlil Michal Šmarda.

Poblíž plánovaného komunitního domu by mělo časem vzniknout i další bydlení pro starší obyvatele Nového Města na Moravě a okolí. Diakonie Českobratrské církve evangelické hodlá za Domem s pečovatelskou službou vystavět Domov se zvláštním režimem, jehož klienty budou lidé se stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou.

I v tomto případě je důležitá dotace. Ta by měla pokrýt sedmdesát pět procent z plánovaných 50 milionů korun, které bude nutné na výstavbu vynaložit. Zbytek zaplatí diakonie z vlastních prostředků.

Autor: Helena Zelená Křížová

16.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Základní škola Konečná se zapojila do celorepublikové akce Rosteme spolu se stromy.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Radek Koten
5

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Havlíčkobrodsko - Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální, na jejich podporu mj. poskytujeme finanční prostředky ze SFŽP ČR. Dnes byla vyhlášena již druhá výzva v této oblasti,“ říká Petr Valdman ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení