„Program s názvem Co nám (ne)prospívá si klade za cíl předání informací o škodlivosti návykových látek, konkrétně jde o nebezpečí tabáku, se zaměřením na vytvoření postoje k němu v této věkové kategorii," přiblížila vedoucí centra primární prevence Petra Nováčková.

Preventivní přednášky žďárského centra o škodlivosti nikotinu jsou určeny již pro děti ze 4. tříd. Ve školách se v rámci výuky tyto informace získávají zpravidla až o rok či dva později. Proč na děti chtějí pracovníci Spektra apelovat tak brzy? Protože je už více než jasné, že řada dětí začíná kouřit již kolem dvanácti let věku, někdy i dříve.

„Program reaguje na současné poznatky a studie, kdy je nutné posouvat věk cílové skupiny žáků do nižších ročníků a předávat jim srozumitelné informace o návykových látkách, konkrétně o kouření, a nabízet alternativní způsoby chování v rizikových situacích," řekla Nováčková.

Že se věk, ve kterém děti přicházejí do kontaktu s tabákovými výrobky, stále snižuje, potvrzují strážníci žďárské městské policie, kteří dohlížejí na zákaz kouření před školami ve Žďáře nad Sázavou. „Při kontrolách se zaměřujeme primárně na žáky základních škol, spolupracujeme přitom se sociálním odborem městského úřadu. Hlavní je, aby se o tom, že jejich dítě kouří, dozvěděli rodiče. Bez jejich spolupráce není možné účinně zasáhnout," vyjádřil se vedoucí žďárských strážníků Martin Kunc.

Některé školy v rámci prevence proti kouření ustanovily svoje vlastní preventivní skupiny, které v tomto ohledu využívají. „Závažnější problémy spojené s kouřením žáků jsme zatím řešit nemuseli. Máme ale preventivní skupinu, k dispozici je preventista i psycholog, se kterými se tyto případy dají dořešit," vyjádřil se ředitel Základní školy Švermova ve Žďáře nad Sázavou Jaroslav Ptáček.

Čím dříve si dítě získá návyk na nikotin, tím je jeho zdraví více ohroženo. „V ordinaci se s dětmi, které se přiznají ke kouření, zejména když jsou přítomni jejich rodiče, nesetkávám. Bohužel, kouření dětí ale občas musíme řešit v komisi péče o rodinu," uvedla žďárská pediatrička a zastupitelka Marie Košťálová.

Jako dětská lékařka s dlouholetou praxí Košťálová varuje před pokusy dětí s cigaretami, protože čím mladší organismu, tím rychleji vzniká návyk a tím rozsáhlejší poškození zdraví hrozí.

„Někdy přímo ve Žďáře potkám děti s cigaretou v ruce, o kterých vím, že se léčí s astmatem, berou drahé léky. A přesto kouří. Prvopočátek jakékoliv prevence je ovšem vždycky v rodině v důsledné výchově, komunikaci s dítětem a konečně hraje velkou roli i osobní příklad. Když budou rodiče nad kouřením svých potomků, kteří jsou leckdy ještě v obecné škole, zavírat oči, nic se nezlepší," dodala žďárská lékařka Marie Košťálová.

To si myslí i Deníkem oslovení obyvatelé Žďáru. „Kouří děti i daleko mladší než je nějakých dvanáct let. Nedávno byla na náměstí Republiky nějaká akce pro děti, šla jsem kolem a dost mě překvapilo, když jsem viděla tři děvčátka kolem deseti let, jak seděly na obrubníku pod Starou radnicí s cigaretami v ruce a krabičkou marlborek vedle sebe. Nikoho to očividně nepřekvapovalo, nikdo si jich nevšímal. Po chvíli k nim přišla nějaká žena, možná maminka nebo babička, také kouřila, a pak společně odešly," popsala svůj zážitek s kouřícími dětmi Jana Odehnalová ze Žďáru nad Sázavou.