VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kriminalita mírně vzrostla. Lidé se obávají zlodějů a drog

Pelhřimovsko – Mírný nárůst kriminality a pokles objasněnosti trestných činů – takový je hlavní rozdíl statistiky trestné činnosti na Pelhřimovsku za loňský rok v porovnání s rokem 2012.

7.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Policie ČR

Vloni se v okrese stalo 1 463 trestným činů, z toho 59,4 procenta se policistům podařilo objasnit. V roce 2012 bylo v okrese spácháno celkem 1 261 trestných činů a z toho jich policisté objasnili 61,22 procenta. „Územní odbor Pelhřimov se může pochlubit dlouhodobě vysokou objasněností trestné činnosti," komentovala policejní mluvčí Monika Pátková.

Nejvíc bylo vloupání a krádeží

V počtu 761 s přehledem vedou za loňský rok majetkové trestné činy s objasněností 35,35 procenta. Rok předtím jich bylo o více než stovku méně. Policisté napočítali 289 krádeží vloupáním, pachatelé se nejčastěji vloupali do rekreačních chat, obchodů a rodinných domů. 393 bylo krádeží prostých, zloději nejčastěji kradli různé věci z aut. Odcizeno bylo také 34 motorových vozidel, policisté prověřovali i 29 kapesních krádeží.

„Mám v souvislosti s majetkovou trestnou činností čerstvou zkušenost, minulý týden se mi někdo vloupal do garáže. Sousedovi se stalo to samé," podělil se o zážitek obyvatel Humpolce, který si nepřál být jmenován. Na otázku, zda vnímá město, v němž žije, jako bezpečné, odpovídá, že bývalo lépe. „Někdy večer už mám trochu obavy. A když jde manželka z odpolední, jdu jí raději naproti," dodal.

Pozor na věk

Mravnostní trestná činnost se ve srovnání s rokem 2012, kdy policie vyšetřovala jedenáct případů, loni téměř zdvojnásobila. Bylo jich spácháno jednadvacet.

V jedenácti těchto případech policisté zjistili, že skutek spáchal recidivista, pět mravnostních činů spáchaly osoby mladší osmnácti let. V souvislosti s objasněnými mravnostními trestnými činy zahájili kriminalisté trestní stíhání deseti lidí.

„V loňském roce jsme prověřovali čtyři znásilnění a  třináct případů pohlavního zneužívání. Trestnímu stíhání pro podezření z pohlavního zneužití se však vystavuje každý člověk starší patnácti let, který má – byť dobrovolný – pohlavní styk s osobou mladší patnácti let," vysvětlila mluvčí Pátková.

Násilných trestných činů vyšetřovali v loňském roce kriminalisté 75, objasnili 77,33 procenta. Zahájili trestní stíhání 40 osob, z čehož je 15 recidivistů a 7 žen. Nejčastějšími násilnými činy byly v loňském roce úmyslná ublížení na zdraví, vydírání nebo nebezpečné vyhrožování a porušování domovní svobody. Došlo i k devíti loupežím.

Pokud by si měla tipnout, jaká trestná činnost policisty v Pelhřimově dost zaměstnává, vsadila by si Anna Kvášová, která ve městě pracuje, na drogy. „Myslím, že třeba takový kout za muzeem v zámku pánů z Říčan naproti vchodu do věže je po Pelhřimově svou ‚vůní' marihuany tak nějak všeobecně známý. I když netvrdím, že se tam drogy i prodávají," zmínila mladá žena.

Ostatní trestná činnost, kam patří spolu s mařením výkonu úředního rozhodnutí, zanedbáním povinné výživy, ohrožením pod vlivem návykové látky nebo výtržnictvím a sprejerstvím právě i drogová kriminalita, má za loňský rok v okrese vysokou objasněnost, 93 procent. Loni podle Pátkové v souvislosti s drogami policisté prověřovali celkem 75 trestných činů.

Při potírání této trestné činnosti se kriminalisté zaměřili na odhalování varen pervitinu, distributory drog, pěstování konopí i šíření toxikománie. Ze spáchání trestného činu na úseku drog bylo obviněno celkem 35 osob.

Na Pacovsku měli nejméně práce

K nejvíce trestným činům došlo v loňském roce v Pelhřimově a okolí. Na území patřícím do působnosti Obvodního oddělení Pelhřimov prověřovali policisté celkem 579 trestných činů, z nichž se podařilo 61,14 procenta objasnit.

Na Humpolecku to bylo vloni 508 trestných činů, objasnit se povedlo 56,69 procenta. Pacovští policisté prověřovali 152 trestných činů, objasnili 55,92 procenta z nich. Ve služebním obvodu Obvodního oddělení Kamenice nad Lipou, kam od loňského roku patří i území Policejní stanice Počátky, došlo ke 224 trestným činům, 63,39 procenta bylo objasněno.

Autor: Dominika Dufková

7.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

K Hradozámecké noci se připojí i kostel sv. Víta v Zahrádce.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení