Řidiči, kteří zde budou projíždět na červenou, dostanou pokutu dva a půl tisíce korun.

„Ten, kdo tu denně projíždí jako já, tak ví, že ježdění na červenou se tam stalo národním sportem," okomentoval současnou situaci na křižovatce na pondělním zasedání zastupitelstva primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD).

Šest kamer s vysokým rozlišením město vyšlo celkem na 1,2 milionu korun i s daní. Opoziční zastupitel Radek Popelka (ANO), chtěl na zastupitelstvu vědět, jestli se městu pořízení kamer na této křižovatce vyplatí. „Vyplatí se nám tyto kamery? Samozřejmě v rámci bezpečnosti města, zklidnění křižovatky, ale také co se týče materiálních škod, zda počítáme s návratností a kdy?" zeptal se Popelka.

Podle primátora Jihlavy se peníze do pokladny města za kamery díky pokutám vrátí za půl roku, maximálně za rok. Na jihlavské křižovatce ulic Jiráskova a Fritzova je nainstalována kamera pouze jedna. A ta podle vedoucího odboru dopravy jihlavského magistrátu Jána Tinky zaznamená v průměru sto přestupků za měsíc.

„A když je pokuta za průjezd na červenou na spodní hranici, tedy na dvou a půl tisících korun, lze si snadno spočítat, kolik křižovatka v uvozovkách vydělá," řekl Tinka.

Jak uvedl Jaroslav Vymazal (ODS), náměstek primátora pro oblast dopravy, kamery se na Hradební ulici umisťují ale především z preventivních důvodů.

„Denně tudy procházím nebo projíždím, zatím pouze drobných kolizí je tam sousta, a to opravdu jenom díky duchapřítomnosti zodpovědných řidičů, tedy nepirátů, se tam nestala žádná závažná nehoda. Tímto opatřením chceme řidiče ukáznit a chránit ty poctivé účastníky dopravy," vyjádřil se Vymazal. Kamerový systém bude ve vysoké kvalitě, takže budou vznikat fotografie a videa jako důkaz.

Celý systém bude spravovat stejně jako na křižovatce u jihlavského autobusového nádraží na Jiráskově a Fritzově ulici přímo odbor dopravy jihlavského magistrátu.

O kamerách na jihlavské Hradební ulici se mluví už od loňského podzimu. Podle Vymazala se projekt zpozdil kvůli změně informačního systému. „Má to vazbu na nový systém IT, který zavádíme na magistrátu. Je to rozsáhlý operační projekt za několik desítek milionů, vše se mění a nastavují se všechny aplikace, včetně této. Jinak kamery už jsou na křižovatce nainstalované, jen je třeba to projít, aby to bylo kompatibilní," vysvětlil Vymazal.
Křižovatku řídí takzvané chytré semafory, které zajišťují plynulejší průjezd vozidel trolejbusů a autobusů jihlavské městské hromadné dopravy.