VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli hádkám firem si město zřejmě opraví čističku za své

Pelhřimov – Spor dvou obřích stavebních firem o zakázku na zásadní opravu pelhřimovské čistírny odpadních vod dosud neskončil.

27.3.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deníku

Tím ovšem už skoro zmizela i šance na příjem klíčové dotace na projekt. Jenže stav zařízení je tak špatný, že město bude muset začít opravy za své peníze.
Spor sdružení Metrostav a  Porr (původně Pražské vodohospodářské stavby) se táhne od začátku vyhlášení výběrového řízení. Sdružení Porr nabídlo cenu pod 200 milionů, ale bylo nařčeno z nesplnění podmínek. Zakázku už několikrát řešil Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zástupci města kritizují za to, že případ zdržuje a vydává nesrozumitelná rozhodnutí. „Odvolávání k ÚOHS je relativně levné, takže úřad je zahlcen. Je zneužíván zákon o veřejných zakázkách," uvedl pelhřimovský místostarosta Tomáš Dufek.

„ÚOHS loni v listopadu vydal rozhodnutí, jímž zrušil hodnocení kvalifikace uchazečů a všechny následující úkony zadavatele. Proti tomu byl podán rozklad, o kterém nyní rozhoduje předseda úřadu," uvedl k vývoji případu mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Ohrožená dotace

Obě firmy se k věci nechtějí vyjadřovat. „Mohu sdělit jen to, že se celá věc řeší se zástupci kraje," uvedla za firmu Porr Kateřina Baxová.

Pokud se věc nevyřeší do konce června, dotace nebude. „Výše dotace závisí na výběrovém řízení, mělo by jít o sedmdesát sedm procent z ceny," řekl vedoucí hospodářského odboru městského úřadu Stanislav Kropáček. Při vypršení termínu tak v podstatě propadne kolem 150 milionů.

„Když nedostaneme dotace, provedeme jen rekonstrukci technologické části čističky, kde se uvažuje o 120 milionech korun. Nebudeme dělat původně plánované úpravy zadní části, úložiště a přemostění říčky Bělé," uvedl starosta Leopold Bambula.

Pelhřimov měl doteď v rozpočtu na čističku vyčleněno 54 milionů, to ale podle starosty lze navýšit z úspor, které činí 50 milionů. Ve hře by navíc byla ještě půjčka od státního fondu ve výši asi 25 milionů korun.

„Pokud nebude dotace, musí se projektová dokumentace předělat směrem k úspornější variantě, ale jen se tím odloží problémy, které bude nutné řešit později," sdělil Kropáček.

Dodal, že opravy by začaly na jaře 2014. Peníze zatím nezbydou mj. na vybudování nové cesty včetně přemostění Bělé. Po ní by se totiž odpady vzniklé při čištění vod už nevyvážely kolem domova seniorů, ale po hrázi dočišťovací nádrže směrem k Radětínu, kde by se cesta napojila na dopravní síť.

Čistírna sice i teď splňuje limity pro vypouštění, ale jak uvádí její vedoucí Vlastimil Šebesta z VODAKu Humpolec, technický stav zařízení je špatný. „Stavební objekty, strojní zařízení i měřící a řídící systémy jsou velmi opotřebené. Poměrně často dochází k poruchám, které musí být neprodleně odstraněny, aby nebyl narušen čistírenský proces a nedošlo tak ke zhoršení kvality vyčištěné vody," vysvětluje Šebesta, který doufá v brzký začátek oprav.

Zařízení poslední komplexní opravy zažilo v roce 2002. Byly zaměřeny hlavně na kalové hospodářství. Mimo jiné byla opravena vyhnívací nádrž, osazen nový plynojem, provedena rekonstrukce kotelny a zprovozněna kogenerační jednotka na bioplyn. Došlo i k opravě fasád a střech nadzemních budov.
Kapacita zařízení je na hranici potřeb města a výsledky čištění jsou přísně sledovány už proto, že vyčištěná voda odtéká do nádrže Švihov.

Autor: Jan Mazanec

27.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Stonařovská palírna má práci už od července. Pálí zde všechno možné, nejvíce však jablka, švestky, meruňky, hrušky a třešně. Pokud se ovšem urodí.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Ekologové zkoumají, jaký vliv na přírodu by měla cyklostezka přes Stvořidla

Světlá nad Sázavou – Milovníci cykloturistiky a malebných zákoutí řeky Sázavy by se mohli dočkat cyklostezky, která by propojila Ledeč nad Sázavou se Světlou. Stezka by vedla přes Stvořidla a nesla jméno, které je se Sázavou neodmyslitelně spjato. Cyklostezka Jaroslava Foglara. V místech, kde by cyklostezka mohla stát, v současnosti probíhá odborný výzkum. Znalci zjišťují, jaký dopad by cyklostezka měla na zdejší faunu i flóru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení