VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé dluží městům miliony

Žďársko - Neplatíš, nebydlíš! Takový způsobem se rozhodli postupovat vůči dlužníkům na nájemném v městských bytech radní ve Žďáře nad Sázavou. „Letos byly exekučně vyklizeny už dva byty. Další dva nájemci na exekuční vyklizení nečekali a raději užívané byty vyklidili sami. Aktuálně máme podaných několik dalších žalob a návrhů na provedení exekučního vyklizení bytu," potvrdila Lenka Milfajtová z majetkoprávního odboru žďárského městského úřadu.

13.3.2017
SDÍLEJ:

Peníze. Ilustrační foto. Foto: ČTK/Petr Švancara

K poslednímu lednovému dni eviduje radnice u sto osmi dlužníků dluh ve výši milion a osm set tři tisíc korun. Ve stejném období loňského roku činila dlužná pohledávka přibližně dvaačtyřicet tisíc korun méně než nyní.

Vyšší dlužné částky se objevují u nájemců, kteří v obecních bytech již nebydlí. „Jejich dlužná pohledávka je ale i nadále aktivní a pracujeme s ní. To znamená, že ji vymáháme," uvedla Milfajtová.

Pohledávka se v mnohých případech skládá nejen z dluhu na nájemném, ale i z nákladů soudního řízení. Někdy se přidají i nutné náklady na opravu bytu, poplatek či úrok z prodlení, náklady na provedení vyklizení bytu či náklady na pronájem nebytového prostoru, ve kterém jsou skladovány vyklizené věci.

Žďár vlastní 679 bytů, třetinu z bytového fondu tvoří byty v domech s pečovatelskou službou. V případě, že se uvolní byt ve vlastnictví města, vyhlásí rada města záměr na jeho pronájem.

Zájemci se hlásí do tohoto záměru s tím, že následný výběr činí bytová komise, která doporučí radě budoucího nájemníka. O uzavření smlouvy o nájmu bytu opět rozhoduje rada.

V průběhu března bude vystěhován jeden nájemce městského bytu v Bystřici nad Pernštejnem. Letos to bude už druhý případ. „U pěti nájemců máme u soudu podaný návrh na vyklizení bytu," sdělila Vladimíra Peňázová z odboru bytového hospodářství.

ČTĚTE TAKÉ: Rychlíky budou v Křižanově opět zastavovat

Za poslední rok Bystřici přibylo dlužníků. Dluží ale méně ke konci letošního února jich bylo 66 a dlužili 552 014 korun. Vloni v únoru radnice evidovala 55 dlužníků s dlužnou částkou přesahující 650 tisíc korun.

Problémy s neplatiči hlásí ve Velkém Meziříčí. Dlužníci radnici dluží na nájemném včetně záloh na služby skoro 137 tisíc korun. Částka ovšem nezahrnuje nájemce, již dluží na nájemném, ale už městský byt neužívají. Jeden z neplatičů má aktuálně téměř šestnáctitisícový finanční závazek vůči městu, to má však v této věci už nepravomocné rozhodnutí o vyklizení bytu. „Od začátku roku byl již jeden nájemce vystěhován, u jednoho máme nepravomocné rozhodnutí. Soudní řízení se uskutečnilo před dvěma týdny. Dvě vystěhování chystáme," řekla Magdaléna Kašparová, vedoucí velkomeziříčského odboru správy majetku a bytů.

Běžnou praxí měst je možnost splátkového kalendáře, „hříšníkům" ji radnice nabízejí. Dlužné pohledávky mohou hradit ve splátkách, které jsou pro ně únosné. Pokud jsou splátky pravidelné, nepodniká pronajímatel žádné kroky vedoucí k ukončení nájemního poměru.

Autor: Zlata Ptáčková

13.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Neprůstřelný je na podzim v krajském přeboru po třech kolech chotěbořský gólman Tomáš Dobrovolný (na snímku), který nepustil míč za svá záda 270 minut. Naposledy to bylo ve Speřicích, kde se s týmem radoval z výhry 1:0.

Soural: Nemá cenu dělat velké závěry, nyní je to o momentálním pocitu

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Jihlava – Výsledek se opakoval. Hokejisté Jihlavy prohráli i na domácím ledě s Olomoucí 1:2. Stejné skóre se totiž v přípravě obou extraligových celků zrodilo i před třemi týdny na Hané. Dukla po bezbrankové první třetině vedla díky Zemanovi, ale o pět minut později srovnal Řípa a na začátku třetí periody udeřil Sundher.

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Humpolec – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Muž ležel na chodbě ubytovny. Pomoci mu nedokázali ani lékaři rychlé záchranné služby.

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

V muzeu se bude mluvit o pokladech na Vysočině

Chotěboř – Zajímáte se o poklady? Rádi o nich čtete? Nebo dokonce jste jejich vášnivým hledačem? A jak to vůbec se stavem pokladů na Vysočině vypadá? Odpovědi nejenom na tyto otázky dostanete v úterý 5. září od 17 hodin v městském muzeu v Chotěboři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení