VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé jsou pobouřeni: Mohou zelináři snímat ulici? Ptají se

Pelhřimov – Provozovatelé prodejny s ovocem a zeleninou v pelhřimovské Školní ulici, manželé Černí, si zvenku na zdi domu nainstalovali kameru, která jim hlídá venku vystavené zboží.

19.11.2014 1
SDÍLEJ:

Tak vypadá obchod ve Školní ulici. Foto: Deník/Jan Mazanec

Na webu pejr.info začala bujet diskuse: „Všimli jste si nového nešvaru obchodníků umisťovat kamery do veřejného prostranství? Chcete být snímáni soukromými osobami pokaždé, když procházíte Školní ulicí?"

Deník požádal o vyjádření jak provozovatele prodejny, tak i pelhřimovskou radnici 
a policii, aby ozřejmili podmínky používání podobných soukromých kamer.

„Minimálně jednou týdně jsme někoho chytli, jak nám něco krade. Dokonce nám 
i přeřezali provázky, kterými jsme na stojanu měli připevněné adventní věnce, a to už je zboží ve vyšší hodnotě," vysvětlila důvod pořízení kamery Jana Černá. Dodala, že stoprocentně nekradou stálí zákazníci prodejny, ale většinou pro ni neznámí lidé.
Zpoza pultu totiž nevidí na takzvaný mrtvý bod za zdí mezi vchodovými dveřmi a oknem. Zdůraznila, že u příchozích kamera snímá hlavně nohy.

O tom se Deník mohl přesvědčit na malé obrazovce, kterou prodávající může sledovat vedle svého pultu. Celou postavu kamera zabere jen tehdy, pokud někdo projde těsně pod ní.

Jana Černá dál vysvětlila, že kamera nemá záznamové zařízení. A proto když se ptala na policii, bylo jí sděleno, že pro instalaci této kamery nepotřebuje žádné povolení.

„Podle mě to má spíš psychologický efekt. A překvapuje mě, že by to někomu mohlo vadit. Vždyť u pelhřimovského Kauflandu jsou mnohem větší kamery, které zabírají tváře. A ty nikomu nevadí?" podivila se Jana Černá.

Podle policejní mluvčí Moniky Pátkové mají zelináři vše v pořádku. „Kameru, která monitoruje veřejný prostor, je oprávněn nainstalovat každý, tedy i majitel obchodu. Toto zařízení ale nesmí ukládat 
záznam obrazu," vysvětlila.
U kamery bez záznamu po᠆dle ní tak nemusí být v okolí ani žádné upozornění ve stylu: Prostor je monitorován kamerou. Tak, jak to bývá třeba na čerpacích stanicích.

Kdo si chce pořídit kameru s uložením záznamu, musí zažádat o registraci na Úřadu pro ochranu osobních údajů.
Policie své kamery se záznamem umisťuje v souladu 
se zákonem o policii, respektive podle trestního řádu. 
V Pelhřimově je v současné době něco přes deset policejních kamer.

„Záznamy z nich policisté využívají a v nejednom případě se tak podařilo dopadnout pachatele. Dobu uložení záznamu nebudeme z taktických důvodů komentovat," poznamenala mluvčí Pátková.

Školní ulice, v níž sídlí zmíněná prodejna, je v majetku města. Jak předesílá právník městského úřadu Miroslav Kubánek, problematika snímání kamerami není upravena žádným speciálním předpisem, který by něco reguloval – na což dlouhodobě upozorňuje Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Chovat se slušně

Podle Kubánka obecně nemají žádné orgány ani soudy problém se „snímáním" na veřejných místech proto, že veřejná prostranství jsou „veřejná". Na rozdíl od natáčení soukromí, které se jednoznačně 
vykládá jako šmírování. Jak právník uvádí, snímání kamer se záznamem na veřejném místě může napadnout člověk, jehož záznam byl pořízen, nebo ÚOOÚ, který řeší uchovávání či likvidaci záznamu.

V diskusi se k uvedeným otázkám na webu pejr.info vyjádřili prostřednictvím sociální sítě Facebook čtyři lidé.
„Pan Černý si to tam pro nic za nic nedal. Kdyby se lidi chovali slušně, nebylo by to tam. Akorát si myslím, že i když nějakého lumpa na kameru chytí, bude mu to k ničemu. Protože naše zákony chrání lumpy, a ne slušné a poctivé lidi," napsal ředitel pekárny Adélka Roman Teisler.

Luděk Jedlička s ním sice souhlasí, ale otázkou pro něj dál zůstává, jestli je legální monitorovat veřejný prostor bez příslušného povolení. „A to 
i přes argument, že ho (majitele kamery – pozn. red.) nezajímá, kdo projde okolo – tomu také věřím," napsal Jedlička.

Další diskutující zelináři doporučili, aby nechal zboží 
v obchodě, pokud se o něj bojí. „Strejda a teta si chrání zboží 
a nezajímá je, kdo projde onou Školní ulicí," zastal se svých příbuzných Radek Černý.

Autor: Jan Mazanec

19.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení