VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé po sobě v přírodě stále nechávají odhozené odpadky

Žďárské vrchy - V současnosti se návštěvníci k přírodě ve Žďárských vrších chovají ohleduplněji než v minulosti. Potvrdila to Jana Hejtmánková ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. Lidé podle ní už v lesích například tolik nekřičí ani nepouštějí psy na volno. To ale neznamená, že je současný stav ideální.

11.10.2016
SDÍLEJ:

Zájem turistů o nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět skal (836 m) neopadá ani na podzim.Foto: Deník/ Jiří Marek

„Největším problémem je, že lidé to, co si přinesou s sebou do přírody, tam bezostyšně nechají a neuvědomí si, že i takový papírový kapesník se venku dlouho rozkládá," vysvětlila Jana Hejtmánková.

V kulturní krajině se není možné vyhnout tomu, aby ji lidé nějakým způsobem ovlivňovali. „Snažíme se tedy alespoň o to, aby to bylo vždy pozitivně," řekla Hejtmánková. Je to podle ní dobře vidět na udržování lučních, podmáčených a druhově bohatých lokalit.

„Díky správnému hospodaření nezanikly a dávají krajině estetickou hodnotu," sdělila Hejtmánková. To stejné se týká i vytváření tůní a rybníků. Někdy před vybudováním potencionální vodní nádrže dostane přednost prostředí, které nabízí podmínky pro život různých druhů rostlin a živočichů.

I přesto ale existují i negativní příklady. „Jako jeden z největších problémů vnímáme hlavně nedbalé zalesňování. Pokud není pozemek lesní, je na to potřeba získat povolení," připustila Hejtmánková. S tím pak podle jejích slov mohou souviset problémy jako přerušení přirozených migračních cest volnou krajinou nebo ničení lučních společenstev.

Potíže jsou také stále se stavebními projekty, které nerespektují ráz krajiny regionu. „Bohužel se tu stále vyskytují lidé, kteří o tom nic neví nebo prostě nechtějí respektovat prvky architektury našeho kraje a vytváří tak výstřednosti v krajině, které pak vypadají jako pěst na oko," vysvětlila Hejtmánková.

Některým stačí jen poradit, aby své chyby napravili. „Jiní si však stále snaží prosadit svou," řekla Hejtmánková.

Správa CHKO se proto snaží lidi vzdělávat. „Připravujeme skládačku, jak stavět v chráněné oblasti. Snad se to pak trochu zlepší," dodala Jana Hejtmánková.

CHKO Žďárské vrchy založili v roce 1970. Je na pomezí Pardubického kraje a Kraje Vysočina. Území je asi z poloviny pokryté lesy a typické je pro něj spíše chladnější klima. Správa CHKO Žďárské vrchy sídlí ve Žďáře nad Sázavou. Snaží se udržet osobitý ráz krajiny.

Autor: Redakce

11.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V neděli se za přívětivého počasí v Krucemburku na dvou kurtech konal již 5. ročník parádního představení při turnaji čtyřher, který pro amatéry tradičně připravili Pavel a Míra Blažkové s rodinami.
58

O Krucemburskou kliku se bojovalo už popáté

Třináctý ročník žurnalistické školy navštívil i Filip Rožánek, mediální analytik a šéfredaktor týdeníku Marketing & Media.

Rožánek o sociálních sítích: Kdyby tam nebyl Ovčáček, svět by byl hezčí

Odložené tašce zloděj neodolal

Havlíčkův Brod – Návštěva jednoho z klubů v brodské Žižkově ulici se jednomu z hostů pěkně prodražila. V neděli mezi druhou a čtvrtou hodinou ráno tu přišel o tašku se všemi věcmi.

Leština B si v „trojce“ připsala první výhru

Havlíčkobrodsko – Ve III. třídě si neporazitelnost drží fotbalisté České Bělé, kteří vyhráli nejtěsnějším rozdílem na půdě Kamenný Lhotě.

Ulicemi krajského města jezdí festivalový trolejbus

Jihlava – Projekce dokumentárního filmu o fenoménu střelných zbraní na jihlavské střelnici a promítání dokumentárního snímku o současných česko-čínských vztazích v asijském bistru v Jihlavě. Nejen tyto snímky na netradičních místech mohou zdarma vidět zájemci v rámci letního programu Živého kina, které předznamenává blížící se Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava (MFDF).

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení