VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé pomáhají sbíráním víček, za ně jedeme na rehabilitaci

Jihlava – V krajském městě ulehčuje život osobám s postižením odlehčovací služba Adapta.

4.12.2015
SDÍLEJ:

Vedoucí odlehčovací služby Adapta Jana Nagyová.Foto: Tomáš Kucej

Adapta vznikla pod Oblastní charitou Jihlava a jejím hlavním posláním je zjednodušit a zpestřit alespoň trochu život postiženým osobám. O tom a o dalších aktivitách jsme si povídali s Janou Nagyovou, vedoucí odlehčovací služby.

Čím se Adapta zabývá?
Jedná se o službu, jejíž posláním je ulevit rodinám, podporovat odpočinek a seberealizaci pečujících o osoby se zdravotním postižením. Zároveň nabízíme uživatelům možnost vyplnit smysluplně volný čas, podporovat jejich dovednosti a návyky. Podporujeme uživatele v jeho přirozeném sociálním začleňování a vhodnými metodami motivujeme a aktivujeme uživatele k činnostem rozvíjejícím jejich osobnost. Všechny činnosti probíhají v rozsahu odpovídajícím možnostem a schopnostem uživatele.

Jaký je cíl vašich služeb?
Cílem je odlehčit a ulehčit práci rodinám ve 24hodinové péči o postiženého jedince. Uživatelům v rámci odlehčovací služby nabízíme podnětné prostředí s ohledem na jejich individuální potřeby. A ten největší cíl Adapty je, abychom měli spokojené uživatele i jejich rodiče.

Čeho byste chtěli dosáhnout?
V únoru se Adapta stěhuje do nových prostor. Rádi bychom v nových prostorách nabídli další volnočasové aktivity pro naše uživatele, jako je například keramická dílna a truhlářská dílna.

Na jakou cílovou skupinu se odlehčovací služba zaměřuje?
Cílovou skupinou jsou osoby s mentálním, tělesným a kombinovaným postižením. Věková škála je široká, máme uživatele v rozpětí od 7 do 64 let.

Poskytujete ambulantní a terénní služby. Jak a kde tyto služby probíhají?
V rámci ambulantní služby uživatel dochází do zařízení samostatně, nebo v doprovodu rodičů. Máme také spoustu uživatelů, kteří navštěvují v Jihlavě speciální a praktickou školu. V tomto případě náš klíčový pracovník dochází pro uživatele do školy a pak tráví čas venkovními aktivitami nebo program probíhá u nás v zařízení. Terénní služba probíhá v domácím prostředí uživatele a klíčový pracovník za uživatelem dochází a společně tráví čas dle individuálních potřeb uživatele.

Pořádáte pro své klienty mnoho kulturních akcí, stala se nějaká za dobu vašeho působení tradicí?
Ano, v červnu pořádáme Květinový den. Květinový den se tak jmenuje, protože ten den je opravdu rozkvetlý, nejenom květinami, které namalovali naši uživatelé, ale i dobrou náladou a smíchem. Akce je pro naše uživatele, jejich rodiče a příbuzné. Našeho rozkvetlého dne se zúčastnili klienti z chráněného bydlení v Horní Cerekvi. Je to den plný soutěží, písniček a dobré zábavy, který pořádáme druhým rokem v Rohozné u Jihlavy.

Mají běžní občané zájem podporovat služby Adapty?
Občané už vypomáhají, protože od roku 2014 Adapta sbírá víčka z PET lahví. Máme to vyvěšené na našich stránkách a konkrétně pro nás víčka sbírá ICOM, psychiatrická nemocnice, Městská knihovna Jihlava, nebo také Manažerská akademie Jihlava. Dokonce nám víčka dovezli skauti z Luk nad Jihlavou. Ale pomáhají i občané a kolikrát u nás někdo zazvoní v zařízení a donese třeba i sáček víček, který doma nasbíral. Za prodaná víčka budou mít naši uživatelé možnost vyjet na týdenní rehabilitační pobyt.

Co v nejbližší době plánujete?
Pro uživatele, pro rodiče a příbuzné Adapty plánujeme v divadelním klubu Horáckého divadla Jihlava vánoční besídku. A jelikož u nás máme i dramaterapii, tak si uživatelé připravili malé divadelní vystoupení. Název vystoupení je Vánoce, Vánoce přicházejí a více nemůžu prozradit, protože to bude překvapení.

Autor: Redakce

4.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení